Šašci, klauni, komedianti, baviči

vztahy, hierarchie, chování...

Moderátor: Zdeslav

Odpovědět
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Šašci, klauni, komedianti, baviči

Příspěvek od Vlk »

Ahoj, tak mě mimoděk napadlo, do společnosti se to myslím jednoznačně hodí... Jaké bylo na dvorech šlechticů postavení komediantů? Měli vůbec nějaké vlastní nebo existovali jen ti potulní? Viz. třeba film Jan Hus, kde šašek radí králi Václavu IV. Zatím jsem se o to nikdy nezajímal, nicméně zaujalo mě téma, jak to s nimi bylo? Jak byli popřípadě oblečení? Prostě nebo skutečně měli nějaký veselejší oděv? Nebo je to jen filmový a pohádkový mýtus? Možná se ptám strašně hloupě, ale dosud jsem o tom nikde na žádnou dobu (ani na Hradeckém dvoru) neviděl ani zmínku, tak mě napadlo, že by to možná vlastní téma zasloužilo, ať už jako pro vyvrácení hlouposti nebo pro rozvití historie a osvětu.

S tím také souvisí hudebníci a jejich postavení v rámci družin šlechty...

Podniku nějaké vlastní pátraní, ale tohle téma zakládám již před vlastním průzkumem pro případě, že by někdo již měl nějaké informace...
Imperare sibi, maximum imperum est.
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Šašci, klauni, komedianti, baviči

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Informace nemám, ale podobné téma mně zajímá. Osobně by mně zajímalo postavení hudebníků ve společnosti.
Co se nerozvíjí, umírá!
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Šašci, klauni, komedianti, baviči

Příspěvek od Vlk »

Tak to jsem rád, že nejsem sám kdo neví a že otázka nebyla hloupá a že to někoho zajímá. Nuž tedy hledejme. Já se budu snažit, i když zatím nemám vůbec šajna, kam nahlédnout.
Imperare sibi, maximum imperum est.
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Šašci, klauni, komedianti, baviči

Příspěvek od trener »

Základní informace: Dějiny hmotné kultury. Mimo jiné i o dvou dvorních šašcích Jiřího z Poděbrad.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šašci, klauni, komedianti, baviči

Příspěvek od mikey.88 »

Jiří je už trochu jiná doba. Spíše bych zmínil Žita, dvorního šaška a kouzelníka Václava IV. Ale není potvrzené, že to byla skutečná žijící osoba.
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Šašci, klauni, komedianti, baviči

Příspěvek od richardrg »

Citace z Člověk českého středověku, Martin Nodl, František Šmahel, ISBN 80-7203-448-0, str. 16

Mnohem pestřejší škálu nabízí Tomášův (ze Štítného) "třetí lid". Do prvního stupně "dělných lidí" zařadil sedláky, řemeslníky a překvapivě též hudce, píštce a kejklíře, snad z respektu k jejich dovednosti potěšit lidi, neboť jinak v nich viděl podněcovače chlípné marnivosti. Schodně s jinými soudobými karateli měl v menší vážnosti kupce a kramáře s drahoceným cizokrajným zbožím a včlenil je do druhého stupně. Vůbec poslední místo pak přiřkl drobným trhovcům a krčmářům.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů