Židé

vztahy, hierarchie, chování...

Moderátor: Zdeslav

Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od Maršálek »

Prosím adminy o promazání flamu, děkuji ;)

Zpět k tématice - pro zájemce jsem předjednal diskusi v židovském muzeu. Kdo bude chtít obhájit své doložené akulturní kočovníky, má možnost ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od richardrg »

Jiný důvod než obchod mě nenapadá.
Zkus se zamyslet jak by tam ty přátele asi získal.
Do školy nebo do kostela spolu nechodili, pochybuji že kdyby chodili do stejné tržnice tak by tam dělali něco jiného než se strkali u krámu ( to je as fantazie), myslím, že žid by se asi těžko vyučil u křesťanského mistra.
Možná že v případě napadení města by stáli na hradbách křesťani i židé, ale nenapadá mě žádné město s židovskou komunitou ve 14. stol, kde by to bylo třeba
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od richardrg »

Maršálek napsal:Prosím adminy o promazání flamu, děkuji ;)

Zpět k tématice - pro zájemce jsem předjednal diskusi v židovském muzeu. Kdo bude chtít obhájit své doložené akulturní kočovníky, má možnost ;)
Když to bude v inteligentním čase tak já bych šel.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od Kordulka »

mikey.88 napsal:Díky Kordulko za příspěvek ;) Jak píšeš, že Karel dokonce schvaloval útoky na židy a dokonce amnestoval, zajímal by mě dokument nebo něco hmatatelného, kde to bylo zjištěno (nemyslím knihu... myslím přímo listinu či zápis v kronice:)

Otázka do placu k zamyšlení : "Šel by prostý člověk do ghetta na procházku?"

Ještě ke Kordulce: Stísněnost podmínek středověkého osídlení jistě zvyšovalo riziko šíření nákaz, živelných pohrom a epidemií moru. Mám však za to, že právě židům se choroby (mor) vyhýbaly, neboť díky hygienickým návykům měli (mohli mít) lepší obranyschopnost a větší čistotu...
Momentálně mne napadá jen Norimberk a Štrasburg 1349 - je to popsáno v kronice Jacoba von Königshofen, který popsal morovou epidemii v letech 1348–1350 (cca pětadvacet milionů mrtvých, což muselo být někde kolem 60% veškeré evropské populace!!!). Následovalo jednak náboženské běsnění, kdy vznikla spousta sekt, a samozřejmě pronásledování všech menšin vč. židů.
Ve Štrasburgu jich bylo upáleno snad 1500 - zachránili se jen ti, kteří se nechali pokřtít.

V Norimberku to bylo horší, co se morálního rozměru týče. Tam totiž Karel daroval městu židovskou čtvrť s tím, že může být zbourána a na jejím místě postaven kostel a tržiště (byla tedy zřejmě velmi malá). Některé konkrétní domy měl dokonce darovat braniborskému markraběti. Kostel Panny Marie byl zřejmě původně plánován pro uložení císařských korunovačních klenotů.
Těžko říci, zda Karel předpokládal, že židé budou jen vyhnáni (a uchýlí se třeba do Čech) a nic se jim nestane. Město však naplnilo povolení tak, že došlo ke zmasakrování asi 560ti lidí. Pogrom zřejmě trval dost dlouho a židé se asi bránili, protože zpráva o masakru se donesla až do Čech, a to tak rychle, že Karel stihl vyslat židům ozbrojenou pomoc. Bohužel přišla pozdě...

O té amnestii zatím nemohu nic najít.
Zato jsem našla velmi zajímavé informace o tom, že církev proti pogromům velmi protestovala a odsuzovala je.

Co se cesty do "ghetta" týče - nešel by tam, pokud by nutně nemusel. Ač to bude znít podjatě, židovské náboženství je opravdu extrémně nenávistnou ideologií a poznatelný jinověrec by se setkal s hodně nepřátelským přijetím.
Navíc, proč by tam chodil? Za děvčetem těžko, protože křesťanský chlapec prakticky neměl šanci někde potkat židovsku dívku (a obráceně), mezicírkevní sňatky tóra navíc výslovně zakazuje, kostel měl svůj, tržiště také a doktora si ten, kdo si to mohl dovolit, nechal přivést domů. Takže, jak již bylo uvedeno, zbývá jen obchod, úvěr a daně.
Samozřejmě se křesťané a jinověrci potkávali běžně mimo ghetto, prtože zatímco křesťané do ghetta v podstatě nesměli, židé se mimo ně pohybovali běžně - takže se při obchodování nebo v hospodě lidé různých vyznání sblížit mohli a také se tak jistě dělo.

Tou hygienou myslíš sobotní rituální koupel v "mikve"?
No, tak to ale nemá s hygienou nic společného. Celá "koupel" spočívá v tom, že očišťovaný se prostě svlékne donaha a vleze do nádrže s vodou, do níž se ponoří a zase vyleze. Nic víc. Žádné mýdlo, žádné mytí. Do té nádrže navíc vleze postupně celá náboženská obec - do té samé vody...
S hygienou v menšinových čtvrtích to bylo s přibýváním obyvatel stále více naštíru. Zejména v obdobích, kdy nesměly (ty obce) nakupovat nové domy a pozemky a potom poté, kdy se staly součástí starých městských center. "Josefov" třeba byl v posledních dvou staletích své existence skutečně příšerným přelidněným slumem, jemuž se i bohatší židé (po přijetí tolerančních patentů) obloukem vyhýbali.
Takže menšinové čtvrti mohly být a bývaly zdrojem epidemií. Zejména po objevení Ameriky...
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od trener »

Ale no tak, že by křesťan nesměl do ghetta? A kdepak se asi vzala vhodná záminka pro pogrom v Praze roku 1393 (nebo 1394, píšu v práci z hlavy)?
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od Kordulka »

trener napsal:Ale no tak, že by křesťan nesměl do ghetta? A kdepak se asi vzala vhodná záminka pro pogrom v Praze roku 1393 (nebo 1394, píšu v práci z hlavy)?
Samozřejmě; židé, stejně jako etničtí obyvatelé vyhrazených čtvrtí považovali "své" území za nedotknutelné a návštěvy cizinců za nepříliš žádoucí. Zejména židé se vždy vyznačovali a vyznačují značnou nesnášenlivostí vůči jinověrcům, již dávají najevo dost neotřelými způsoby (kamenování, poplivání, případně pomočení - za účelem seznámení se s těmito kulturními zvyklostmi doporučuji navštívit třeba americký Brooklyn nebo ortodoxní čtvrti v Jeruzalémě).

Záminkou pro pogrom v r. 1389 mělo být údajné neuctivé chování k hostii. O skutečné zámince se dnes neví vůbec nic, hostie je tradována jen v moderní literatuře, která je všechno jiné, jen ne objektivní.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od Kordulka »

Našla jsem velmi zajímavou práci o židovských rukopisech a jiných reáliích: http://is.muni.cz/th/64571/ff_m/Deforma ... toleti.txt

Toho zvláštního názvu se neděste 8-)
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od trener »

Teď se obávám, že nevím, co si mám představit pod pojmem neobjektivní moderní literatura?
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od trener »

Připomínám se a prosím o vysvětlení moderní neobjektivní literatury! Děkuji!
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od Kordulka »

To, bohužel, nepůjde, protože jsem na začátku tématu jasně řekla, že se v této kapitole hodlám věnovat pouze středověké historii. Prosím tedy, aby to bylo respektováno. Můžeme si o tom promluvit osobně, pokud se někde někdy setkáme.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů