Židé

vztahy, hierarchie, chování...

Moderátor: Zdeslav

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od Kordulka »

Takže, aby bylo jednou provždy jasno - a to platí zejména pro Vás, pane bakaláři Dubče:

Co se týče University Karlovy - tam jsem velmi úspěšně vykonala přijímací zkoušku na magisterský studijní obor právo, a to v r. 2007. Protože mi nebyl povolen individuální studijní program a nebyly mi započítány předchozí úspěšně vykonané zkoušky, ani jsem ke studiu nenastoupila, neboť obojí je pro pracujícího člověka dost významnou překážkou ve studiu.
O rok později jsem se stejně úspěšně dostala na bakalářské studium historie-archivnictví v Hradci Králové. Zde jsem bez problémů absolvovala první semestr. Druhý semestr jsem již nedokončila, protože mi bylo vyměřeno mnohatisícové sankční školné za překročení doby studia. Vzhledem k tomu, že naše starší dcera stále ještě studuje dva finančně velmi náročné studijní obory, z nichž jeden obsahuje studijní pobyty ve velmi vzdálené zemi, nemohli jsme si dovolit financovat ještě mé studium. Až dostuduje dcera, budu já ve studiu pokračovat.

Pokud už se nezmůžete na nic jiného, než na pomluvy, nemáme se spolu o čem dál bavit.
Za negativní dojem, který za sebou poslední dobou zanecháváte, si můžete sám - zejména neustálými osobními útoky tam, kde nemáte argumenty.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od maser »

Maršálek napsal:Co je cílem této diksuze? Dobrat se historie Židů v souvislosti s vaším projektem, nebo tuto historii upravit? Na čem tu staví ten, kdo ji prezentuje ostatním? Tím nehájím konkrétně Židy, konkrétně mně rozčiluje úroveň debaty a vaše nenáročnost a nekritičnost při přejímání informací, ještě takhle zjevně nesmyslných...
Reagoval jsem na vaši -opět- vznikající hádku.
Oblasti židovství nerozumím ani zbla, proto se v tomto vlákně nevyjadřuji, jen sleduju seznamy literatury co se tu kupí. Zkuste při citacích alespoň připisovat k publikacím odkaz na stránky, kde se řešené téma probírá. Vím že se kniha přečte a kde byla která informace se hledá zpětně těžko, ale ve vědě se to tak dělá a jde to. Obecné citace knih si může kdokoli najít na internetu a poslouží to stejně a bez diskuze.
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od mikey.88 »

A STOP :!: ... historie Židů je sice důležitá, ale nebyla předmětem mých dotazů :) Spíš mě zajímal "Středověký žid" a všechno, co na to navazuje.

Takže nadhodím nové téma, ať se to tu nehýří hádkou ;)

Jsou v dataci 1350 - 1400 na Území České koruny a Říše nálezy v dokumentech (či jiné) o represích na židovskou komunitu, tresty, nějaké právní požadavky na jejich výskit či něco podobného?
Obrázek
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od Kordulka »

maser napsal:...Je to internet, tudíž nekvalitní zdroj informací :!:...
Jen si dovolím upozornit, že na internetu je dnes již celá řada digitalizovaných odborných knih i časopisů, jež je možné číst nebo dokonce kopírovat bezplatně, případně se k nim lze dostat za (někdy) celkem přijatelné poplatky. Pokud někdo čerpá z digitalizovaných odborných publikací, pak nechápu, proč by měly být nekvalitní. Ne každý si může dovolit strávit dlouhé hodiny ve studovnách či archivech nebo vydávat mnohatisícové částky za knihy.

Pro kontrolu doporučuji navštívit třeba knihovny na http://www.archive.org, listináře na http://www.monasterium.net, sbírku pečetí na EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz, sbírky rukopisů http://www.manuscriptorium.com a mnohé další informační projekty 8-)
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od maser »

Kordulka: to jsou internetové knihovny a to je jiná liga. Většina lidí ale čerpá informace jinde. A papír je papír a to mu už nikdo neodpáře :)
silva-nortica.blog.cz
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od Kordulka »

Nojo, ale právě ty jsou pro člověka, který má čas na studium a bádání až večer nebo v noci, nedocenitelným zdrojem informací. Pokud publikaci nevlastním, což je zejména u cizojazyčné literatury velmi problematické, a mám možnost najít ji v digitální knihovně či archivu, je to pro mne hotový poklad...
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od Kordulka »

Ano, Mikey, židé a vůbec příslušníci různých menšin byli ve středověku často vystavováni různým příkořím. Některé příčiny jsem popsala výše; v těžkých dobách se k těm přirozeným a ještě pochopitelným (odlišnost, izolacionismus, protežování, nekalé obchodní praktiky, občasné šíření nemocí z přelidněných "ghett") přidávaly i "důvody" zcela iracionální - trest za ukřižování Krista, za čarodějnictví, modloslužebnictví, za používání krve křesťanů na výrobu různých rituálních pokrmů a další.
14. století bylo na tyto smyšlené "důvody" k různým represáliím vč. pogromů obzvláště bohaté. Polovina evropského kontinentu byla zasažena stoletou válkou, k tomu přičtěme války a rozbroje lokální, příliv lidí do měst (naděje na lepší obranu) a z toho plynoucí přelidnění, epidemie, několik morových ran, občasná neúroda - dokonalá živná půda pro nenávist k menšinám. Pronásledováni však nebyli zdaleka jen židé. Vraždění a týrání se stejnou měrou týkalo nemocných, tělesně postižených, příslušníků různých náboženských skupin, sirotků a dalších skupin.

Přemysl Otakar II. vydal někdy v r. 1254 Statuta Iudaeorum, jimiž se židé stali služebníky královské komory a podléhali přímé ochraně panovníka. Pokud někdo zaútočil na židy, pohlíželo se na něj, jako kdyby napadl panovníka. Samozřejmě se jim této ochrany nedostávalo zadarmo, ale platili daně - přímo královské komoře.
Karel IV. tato statuta r. 1357 potvrdil a dál poskytoval židům v Čechách ochranu. V Říši tomu bylo jinak, židé byli chráněni či persekuováni, jak se komu hodilo a Karel proti tomu nijak nezasahoval, ba dokonce zejména v Německu pogromy schvaloval a amnestoval!

Co se segregace týče - ty byly dvě. První byla dobrovolná, kterou židům přikazuje jejich náboženství. Plyne z až patologického opovržení vůči jinověrcům a důrazu na "rasovou" čistotu (zákaz sňatků s jinověrci, diskriminace potomků vzešlých z takového sňatku...), důsledné označování sebe samých úpravou vlasů a vousů, mužskou obřízkou, oděvem, oddělené bydlení ve vlastních čtvrtích.
A pak vnucená, kterou zavedly především třetí a čtvrtý lateránský koncil a různá individuální nařízení papežů a panovníků - označování žlutou barvou na oděvu od koleček, knoflíků a podobně po nařízenou žlutou barvu závojů, klobouků...
Ghetta ve 14. století jsou ještě prostě osadami, osídlenými různými menšinami. Ghetto měli v Praze židé (pozdější Josefov), římští obchodníci (na Starém Městě kolem sv. Havla), německá komunita zase kolem staroměstského kostela sv. Petra. Osady byly oploceny a ve 2. polovině 13. století dokonce obehnány vlastními hradbami vždy s několika branami.Pražská židovská čtvrť expandovala až do poloviny 16. století a od 90. let 16. století znovu a nikdy nebyla uzavřenou čtvrtí.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od mikey.88 »

Díky Kordulko za příspěvek ;) Jak píšeš, že Karel dokonce schvaloval útoky na židy a dokonce amnestoval, zajímal by mě dokument nebo něco hmatatelného, kde to bylo zjištěno (nemyslím knihu... myslím přímo listinu či zápis v kronice:)

Otázka do placu k zamyšlení : "Šel by prostý člověk do ghetta na procházku?"

Ještě ke Kordulce: Stísněnost podmínek středověkého osídlení jistě zvyšovalo riziko šíření nákaz, živelných pohrom a epidemií moru. Mám však za to, že právě židům se choroby (mor) vyhýbaly, neboť díky hygienickým návykům měli (mohli mít) lepší obranyschopnost a větší čistotu...
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od richardrg »

Prostý člověk by do ghetta na procházku podle mě nešel, protože prostě nechodil na procházku.
Využití volného času bylo úplně jiné než dnes.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Židé

Příspěvek od mikey.88 »

A navštívit přátele? Nevěřím tomu, že by se obě komunity nemohli v jedincích sblížit ;) Lidé si vždy najdou cestu. Procházka bylo nevhodně použité slovo. Na mysli jsem měl jiný důvod než-li obchod ;)
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů