Heraldika

vztahy, hierarchie, chování...

Moderátor: Zdeslav

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Kordulka »

Proto jsem Ti právě říkala, že po shlédnutí anglických heraldických kreací je Tvá lví tlapa z oblasti docela konzervativních klenotů 8-)
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od mikey.88 »

Článek o heroldech ve středověku (DE) Kvalitu nemohu posoudit. Přečetl jsem to jen s překladačem a mohlo mi něco uniknout.

http://resikom.adw-goettingen.gwdg.de/a ... ptionID=28
Obrázek
Markee
Příspěvky: 1
Registrován: Po 27. Ún 2012 18:39:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Markee »

Musím přiznat, že jsem se německy učila, ale bez překladače by to byl opravdu složitý text. Každopádně já osobně děkuji za tento příspěvěk, začínám se o tuto problematiku (heraldika, genealogie, vlajky) teprve zajímat a každý článek je pro mě zajímavý :)
Heraldika z dob Středověku.
Rubáš z Hrádku
Příspěvky: 26
Registrován: Stř 05. Led 2011 1:03:53
Místo/Bydliště: Litoměřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Rubáš z Hrádku »

Obrázek

Vývod z předků Jana Lucemburského od Petra Tybitancla
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Divous »

hodně dlouho jsem tu nebyl a potěšilo mě, že tohle vlákno je stále aktivní :thumbup:
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od mikey.88 »

Takový dotaz ohledně heraldiky. V poslední době mě zajímá podoba znaku Janoviců a předně Kolovratů.

Problém:

Našel jsem dva breviáře Kunhuty z Kolovrat. Jeden je těsně před rokem 1386 a druhý je mezi 1375 a 1386. V obou je vyobrazen znak Kunhuty z Kolovrat. Ale teď ten problém...

První breviář = červeno-stříbrná orlice ve štítě opačných barev.

Obrázek

Obrázek

Druhý breviář = erb rodu Kolovratů (stříbrno-červená orlice v modrém poli).

Obrázek

Má někdo ještě nějaké zobrazení ze 14. století erbu Janoviců? Fakt mám bordel v těch barvách :lol: Je divné, že by znak stejné osoby ze stejné doby byl změněný. Lze se domnívat, že díky uvedení Kunhuty z Kolovrat na pozici abatyše kláštera sv. Jiří na Hradě v roce 1386 dostala zrcadlově obrácené pole jakožto povýšení znaku? Hledám vhodné barvy pro vladyky z Myšlína... :lol: :oops:
Obrázek
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Ježek »

Za prohozením barev bych nic moc nehledal - chyba iluminátora, plus ještě ne uplná ukotvenost heraldiky. Jako příklad uvedu pečetě Kunštátů - na většině jsou jejich pruhy ve vrchní polovině erbu, viděl jsem ale i pečeť, kde jsou po celém erbu.

Ta modrá bue větší problém
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od mahy »

Je uváděno, že pro všechny Janovice byla původním společným znamením stříbrno-červená polcená orlice na modrém štítě. Navíc prý měla malováno zlaté perizonium na hrudi.
Patrně erb paní Kunhuty bude jejím osobním erbem.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Zdeslav »

teď mě při pohledu na ty iluminace napadá, že erb si mohla Kunhuta změnit v souvislosti se svojí hodností - modrá by tam mohla být jako znamení úcty k panně Marii. Změna osobního erbu v průběhu života není nic až tak neobvyklého. Maser by mohl vyprávět :)
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od mikey.88 »

No zase psal, že si mohla nechat povýšit pole z modré na stříbrnou. Protože ten rukopis s modrým polem je starší než ten se stříbrným.

Včera v noci až do dnešního pozdního rána jsem procházel všechny středoevropské erbovníky a všude je pak už modré pole a polcená orlice. Nicméně Páni z Vimperka mají trochu odlišný znak a patří snad prý taky k Janovicům.

:D Bordel jeden.
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti