Heraldika

vztahy, hierarchie, chování...

Moderátor: Zdeslav

Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Gunnar »

Maršálek napsal:No já si docela troufám protože se heraldikou docela dlouho zabývám a jako historik archivář mám z heraldiky státnici ;) Ze současníků jsou za experty české heraldiky považováni pánové Louda a Buben a oba spolupracují se špičkami v zahraničí. Jejich výklad je závazný. Posledním heroldem českého království v rámci habsburské monarchie pak byl Schwarzenberk - jeho kniha o heraldice je samozřejmě také závazná. je třeba brát v potaz, že dnešní heraldika není stejná jako ta středověká, protože se logicky vyvíjela. Navíc se občas liší blason a tradiční figury jednotlivých zemí (to je dáno právě tradicí a potřebami).
Odvolávat se na internetové odkazy není dvakrát solidní, když si např. zadám do vyhledavače jméno Eliška Rejčka, bude 90 procent informací zcela zcestných blábolů, takže tady neplatí pravda většiny. Internet sice přináší obrosvké množství informací, ale ověření jejich správnosti je vždy na tom, kdo hledá ;) Nespokojujte se tedy s prvním odkazem a všechny informace si ověřujte ;)
O tom internetu jsem psal že mu nevěřím, ale píšeš tady o panu Bubnovi a panu Schwarzenberkovi a o jejich knihách, které jsou závazné, ale navzájem se popírají (jestli jsem to dobře pochopil). Nebo tu nebyli informace uvedené celistvé a proto se liší a nebo se ta lvice používala jen v omezeném období a každý z autorů píše o něčem jiném?
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Maršálek »

Gunnar napsal: O tom internetu jsem psal že mu nevěřím, ale píšeš tady o panu Bubnovi a panu Schwarzenberkovi a o jejich knihách, které jsou závazné, ale navzájem se popírají (jestli jsem to dobře pochopil). Nebo tu nebyli informace uvedené celistvé a proto se liší a nebo se ta lvice používala jen v omezeném období a každý z autorů píše o něčem jiném?
Ti autoři se nepopírají, heraldika se vyvíjela a tebe zajímá to, co bylo závazné a používané ve tvém období. tak hledej co k tomu tvému období napsali a neber encyklopedické shrnutí heraldiky od jejího vzniku po současnost jako závazné pro každé období zvlášť ;) snad jsem to teď napsal srozumitelně a omlouvám se za předchozí chaotický příspěvek.
pro příklad, dnes rozlišujeme druhy helmic (kbelcová, kolčí, turnajská, Skoti též šalíře, atd.) a ve vrcholném středověku to byla samozřejmě jenom kbelcová ;) Dnes známe různé způsoby prostřihování přikryvadel a ty si jenom najdeš své období a tehdy stylizované erby jako předlohu pro pojetí, např. http://www.tempora-nostra.de/tempora-no ... php?id=203

takže žádná věda ;) stejné je to s pojmenováním a blason figur, např. dědičným nástupem Habsburků se v naší heraldice objevily nové figury, respektive česká heraldika musela rozpoznat i tradiční španělské figury; po třicetileté válce se u k nám táhla i pobělohorská šlechta a naše heraldika se musela vypořádat s tradičními figurami anglickými, francouzskými, skotskými, dalmatskými. Jakmile jsme se stali součástí Rakouské říše, museli jsme být schopni blasonovat tradiční uherské, dalmatské, chorvatské a polské figury, atd. - To neznamená, že je česká heraldika přejala a používala, ale mnohdy jimi byla ovlivněna a musela je samozřejmě i blasonovat...
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Maršálek »

Divous napsal:Maršálek: co bych měl udělat pro to, abych také získal státnice z heraldiky? Studiu historie, to by mě lákalo..... :roll:
Já jsem si splnil sen a pustil jsem se do studia historie na hradecké univerzitě ;) http://www.uhk.cz/ff/
- zajímavý je Historický ústav a katedra PVH

Takže najdi si univerzitu s dobrým jménem ke studiu historie a přihlaš se na dálkové studium ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Gunnar »

Jo teď už je mi to jasné co se týče těch autorů. Takže se u nás lvice ve 14. století nepoužívala a nejspíše byla přejata, nebo byla blasonována v pozdějších stoletích a proto jí uvádí Schwarzenberk (kdyžtak mě opravte). Jo a ještě jednou díky moc za odpovědi.
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od mahy »

Gunnar napsal:Jo teď už je mi to jasné co se týče těch autorů. Takže se u nás lvice ve 14. století nepoužívala a nejspíše byla přejata, nebo byla blasonována v pozdějších stoletích a proto jí uvádí Schwarzenberk (kdyžtak mě opravte). Jo a ještě jednou díky moc za odpovědi.
No právě, že jinak. U nás se lvice ve 14. století používala a časem se upravilo a vytříbilo názvosloví, takže pojem lvice zanikl. A právě Schwarzenberg píše, že takto to bylo pojmenováno po staročesku.Pokud hodláš nosit erb a hrát si na rytíře ze 14. století tak si dle mne klidně dej do znaku lvici.
Jinak čekám na odpověď stran této otázky od Akademie heraldických věd, takže až se ozvou tak to sem hodím a budeme mít jasněji. ;)
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Maršálek »

Nenarazil jsem zatím na jediný dobový blason této figury, který by ji označil jako lvici (ale to neznamená že nenajde někdo jiný). Ten spor nejspíše vznikl podle zlomku rytířské básně o rytířské jízdě Jana z Michalovic, kde je popisován i jeho erb a štít. Záměrně uvádím erb a štít, protože ze zlomku není jasné, jestli jel Michalovic jako vyslanec Václava II. v českých barvách, nebo jestli lev na erbech byl jeho – markvartický :-) Štít je popisován jako skvost – potažený barvenou kuninou a hermelínem...

(k přečtení viz. VON FREIBERG, H. Rytířská jízda Jana z Michalovi. 1. vyd., Praha: Elka Press, 2005, 56 s.)

Tahle linie Markvarticů užívala kráčejícího lva, který je někdy označován jako lvice, ale to je myslím mylný a pozdější blason. Lvice logicky nemá kompletní zbroj – tedy penis ;) Freiberg zmiňuje lva a není zřejmé, zda českého (neseného Michalovicem jako vyslancem), nebo rodového Markvartického. Jinak báseň vznikla na samém sklonku 13. st. (prakticky na přelomu 13. a 14. st.).
Otázkou je co je to po staročesku - 13., 14., 15., 16., 17. st.? ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Divous »

kráčející lev v erbu Rotlevů
Přílohy
Rotlevové.jpg
Rotlevové.jpg (68.28 KiB) Zobrazeno 6516 x
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Divous »

zajímavá novější modifikace erbu Novohradských z Kolowrat. Místo bílo-červeně štěpené orlice je bílo-červeně štěpený orel, spolu se středovým štítkem poukazující na zpuchřelé mocnářství
Přílohy
NovohradstizKolovrat.jpg
NovohradstizKolovrat.jpg (108.61 KiB) Zobrazeno 6512 x
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Maršálek »

otázka do placu - odkdy má české království prvního herolda usazeného v úřadu a kdo to byl? za Přemyslovců a Jana Lucemburského jsem to nedohledal a domnívám se, že u nás takový stálý úřad do konce 14. st. možná ani nebyl
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od trener »

K poprsí mouřenínky: Ten z Dohalic ve sledované době nebyl pán, ale zeman... A když v 18. století povýšil, mouřenínskou princeznu oblékl a změnil jí pohlaví ;)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů