Heraldika

vztahy, hierarchie, chování...

Moderátor: Zdeslav

Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Gunnar »

No v heraldice se moc nevyznám, to o orlici a orlovi jsem někde vyčet (asi tady EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz , možná ještě někde jinde), ale jistý si tím nejsem. Takže jak se to teda rozlišovalo, jestli vůbec?
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od mahy »

mahy napsal:No třeba páni z Lemberka, jedna z větví Markvarticů používala lvici na erbu do poloviny 14.století- pak přijali jiný erb.
Karel Schwarzenberg ve své Heraldice k tomu píše-...zvíře lvovité kráčející, hledící do prava, možno podle staročeského příkladu nazývat lvicí;lev hledící vstříc je nejlépe takto blasonován, ač by stejně mohl slout levhartem ve skoku...
Opět poukážu na předešle napsané- těch názvosloví a výkladů je několikero, nicméně bych lvici nezavrhoval!
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od maser »

Maršálek napsal:tradiční český stříbrný dvouocasý lev s korunkou se poprvé užívá až za Přemysla Otakara II. ;) a na mincích jsem ho také našel až v případě jedoho z brakteátů Přemysla Otakara II. viz. EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
Potvrzuji, kdysi jsem se o tom bavil s dr. Mu"llerem.

O orlu a orlici jsem se okrajově zmiňoval v bakalářce:
Orlice (a orel) patří, vedle lva, k nejvznešenějším erbovním figurám. Liší se tím, že orlice má jednu hlavu, zatímco orel hlavy dvě. Na Moravě a ve Slezsku plní orlice funkci zemského znamení a mezi šlechtou není tak rozšířená jako v Čechách. Černá orlice, nebo dvouhlavý orel, se početněji začínají vyskytovat s příchodem Habsburků a jiné cizí šlechty jako atribut císařství, či jako polepšení za věrné služby panovnickému rodu (Mysliveček 2005, 47-48).
Dvojhlavý orel se ve střední Evropě objevuje od r. 1312 na praporech německé říše. Oficiálním říšským znakem se stává roku 1433, kdy Zikmund Lucemburský získal císařský titul.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Divous »

no, podle současného předního českého heraldika Milana Bubna existují v heraldice jen lvi. Cituji z Encyklopedie heraldika, strana 238 (3. opravené vydání 1999) heslo LEV: "lvice v heraldice neexistují".... ;)
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Gunnar »

Jo to jsem četl také, ale když jsem narazil na další zdroje (některé internetové, kterým se asi nedá moc věřit) tak každý říká něco jiného, podobně jako na tomhle fóru. No a mít na štítě zobrazený nesmysl mi vadí. Nejjednoduší by asi bylo se na to vykašlat, ale ta lvice mě tak nějak zajímá, takže bych v tom měl tád jasno. Nevíte kde by se dali najít co nejvěrohodnější informace, popřípadě na koho se obrátit?
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od mahy »

Ony se ty názory na toto téma liší. Dnes už se možná pojem lvice nepoužívá, ale v době, kdy se tyto erby užívali aktivně to podle mne vyjímečné nebylo.Zkus kontaktovat někoho odsud: http://www.heraldica.cz/ sekce Odkazy.
Sám jsem zvědav jak to tedy je.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Maršálek »

No já si docela troufám protože se heraldikou docela dlouho zabývám a jako historik archivář mám z heraldiky státnici ;) Ze současníků jsou za experty české heraldiky považováni pánové Louda a Buben a oba spolupracují se špičkami v zahraničí. Jejich výklad je závazný. Posledním heroldem českého království v rámci habsburské monarchie pak byl Schwarzenberk - jeho kniha o heraldice je samozřejmě také závazná. je třeba brát v potaz, že dnešní heraldika není stejná jako ta středověká, protože se logicky vyvíjela. Navíc se občas liší blason a tradiční figury jednotlivých zemí (to je dáno právě tradicí a potřebami).
Odvolávat se na internetové odkazy není dvakrát solidní, když si např. zadám do vyhledavače jméno Eliška Rejčka, bude 90 procent informací zcela zcestných blábolů, takže tady neplatí pravda většiny. Internet sice přináší obrosvké množství informací, ale ověření jejich správnosti je vždy na tom, kdo hledá ;) Nespokojujte se tedy s prvním odkazem a všechny informace si ověřujte ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Divous »

Maršálek: co bych měl udělat pro to, abych také získal státnice z heraldiky? Studiu historie, to by mě lákalo..... :roll:
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Divous »

Židlochovice
zidlochovice.jpg
zidlochovice.jpg (48.25 KiB) Zobrazeno 6588 x
Rýmařov
rymarov.jpg
rymarov.jpg (35.74 KiB) Zobrazeno 6589 x
Teplice - patronem města Teplic je svatý Jan Křtitel
teplice.jpg
teplice.jpg (44.11 KiB) Zobrazeno 6589 x
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Heraldika

Příspěvek od Divous »

A zde můj neumělý pokus o kresbu rytíře ze Strakonic....odppusťe troufalci
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů