Výstrojní a jiné podmínky pro účastníky projektových akcí

Informace o projektu, výstrojní podmínky, karlovské akce
Zamčeno [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Reputation: 28
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Výstrojní a jiné podmínky pro účastníky projektových akcí

Příspěvek od maser » Ne 08. Ún 2009 17:15:53

Výstrojní a jiné podmínky
akce jsou datované do let 1350-1378 (nebude-li určeno jinak)

Oděv

Oděv musí stylem (látky, střihy, materiál) odpovídat stavu který je osobou reprezentován (vyšší šlechtic, zeman, rychtář, měšťan, sluha...), včetně doplňků (torny, tašvice, kapsáře, šperky...).

Materiál: Preferujeme přírodní a dobové - (len, vlna, hedvábí, bavlna, konopí, kopřiva...), směsové tkaniny jsou tolerovány, Nikoli!!!: polyester a podobné plastově vyhlížející materiály

Složení:
bruchy, oddělené nohavice, spodní vrstva (košile, spodní šaty u žen), suknice odpovídajícího střihu, popřípadě plášť, u šlechty módní krátké kabátce (vypasované, vycpávanéí) apod. Pokrývka hlavy dle uvážení a dle postavení (kápě, klobouky plstěné, slaměné, látkové, dámské točenice, kapuce, šátky...). U bot prozatím tolerujeme i vnějši stehy či gumové podrážky v barvě kůže, avšak jejich podoba musí taktéž odpovídat době a společenské vrstvě.

NIKOLI!!!:

buzňáče (punčochy, kamaše...), kecky a kanady omotané kožešinou, umělé látky, nesmysly a nepodložené věci všeho druhu a lezoucí okraje moderního oblečení, pozdní doublety, nohavice s padacím mostem, odkrýtý rozkrok, rané dlouhé tuniky, velkomoravské a vikingské motivy, kabátce s výstřihem a bílou košilí, barety...a podobné hlouposti

Pamatujte: Všechno vybavení, které máte, musí odpovídat společenské vrstvě, kterou představujete!

Šlechta, patricijové a klerici:
Urozený pán vystupující jako suverén u projektu Doba Karlova musí splňovat tyto podmínky:
- vlastnit adekvátní oděv a pokud chce bojovat také zbroj a zbraně (viz výstrojní podmínky níže)
- mít alespoň (minimálně) tři neurozené družiníky (duchovní nebo šlechtici se nezapočítávají)
- vědět něco o svém rodu
- vlastnit štít s erbem, prapor a pečetidlo
- pokud chce bojovat, mít alespoň dva neurozené bojující družiníky
- pokud chce bojovat, mít kroužkovou košili
- na akci si zajistit důstojné sezení (stolička, místo u stolu)
- v bojovém i v civilním odění vypadat bohatší než jeho urození i neurození družiníci
- pokud je vyhlášeno hraní rolí chovat se jako pán - nepracovat, neprosit, rozkazovat

Závislý šlechtic (man, panoš) musí splňovat tyto podmínky:
- mít alespoň (minimálně) jednoho neurozeného družiníka
- vybrat si pána (seniora), kterému bude sloužit drobnými pomocemi hodnými jeho stavu (oblékání, pomoc se zbrojí, obsluha u stolu)
- vlastnit štít s erbem a pečetidlo
- pokud chce bojovat, mít kroužkovou košili
- vědět něco o svém rodu - vždy by to měl být rod méně významný a bohatý než rod jeho pána
- v bojovém i v civilním odění vypadat bohatší než jeho družiníci a chudší než jeho pán
- v bojovém odění nosit nějaký znak příslušnosti k jeho pánovi (točenici, varkoč v barvách, našitý erbík...)
- pokud je vyhlášeno hraní rolí chovat se jako závislý šlechtic - nejednat bez vůle jeho pána, věrně sloužit, plnit pánem zadané úkoly

Urozená paní, klerik či bohatý patricij musí mít k sobě alespoň jednoho neurozeného družiníka a být začleněni v družině nějakého pána. V rámci rolí pak plní jeho příkazy. Mohou vystupovat i jako suveréni, ale pak po ně platí stejné požadavky jako pro pána.
_ _ _

Je na každém pánovi, manovi či dalším "privilegovaným" jak se svým lidem odvděčí za jejich služby. Nějaká forma odměny je však žádoucí.
Počty lidí jsou tedy takovéto: Pán + 3 neurození (=4) nebo pán + man/paní/klerik apod. + 1 neurozený (=6) atd.

Šlechta bez adekvátního doprovodu a nesplňující podmínky nebude vnímána jako šlechta, ale maximálně jako movitější měšťanstvo a nobilové se tak k nim podle toho budou i chovat.


Tábořiště:


Kouření: naprostá prohibice - bude určený skrytý prostor, kde bude kuřárna.
Brýle: se prosím snažte nahradit čočkami, v akutních případech (alergie na čočky apod.) budou po konzultaci s pořadatelem povoleny (jen čiré, dioptrické a ne do boje).

Nechceme žádné moderní záležitosti (mobily, pet lahve, igelity, skleněné lahve s etiketami, plasty...) na „dobovém“ prostoru!!!
Ohniště možno budovat jen ve vymezených prostorách.
Dodržujte prosím pořádek.
Stany: gotické, dobového tvaru a pokud možno také dobové konstrukce. Snažte se vyvarovat nedobových věcí v interiérech. Pokud tam nějaké mít musíte, snažte se je schovat do truhlic, pytlů či čehokoliv podobného, nebo alespoň zajistěte, aby do stanu po celou dobu táboření nebylo vidět.

Nebudou tolerovány nezakryté moderní účesy (metrosexuální účesy, melíry apod.), tetování a ozdoby těla (nalakované nehty, piercing...)!!!

Každý účastník souhlasí s výše psanými pravidly a bere na vědomí, že při porušení podmínek či hrubém porušování dobrých mravů (nadstandardní úchylárny) bude z tábořiště projektu Doba Karlova vyhoštěn.

Jsme rozumní lidé, ale pojistit se proti případnému blbci musíme :roll:


Pamatujte, že všechny zákazy a příkazy jsou tu proto abychom si akci co nejvíc užili a byla co nejlepší. Jakou si jí uděláme, taková bude. ;)
silva-nortica.blog.cz

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Reputation: 28
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstrojní podmínky pro účastníky projektových akcí

Příspěvek od maser » Stř 25. Črc 2012 13:24:38

Bojové odění

Musí být bytelné, funkční, s dostatečným měkčením, neohrožující nositele či jeho okolí odpovídající době let 1350-1378 v zemích Koruny České.
Do boje bude vpuštěn jen ten, kdo bude mít kvalitní plechovou přilbu s batwatem, prošívanici a adekvátní rukavice!
Odění musí být celkově sladěné, díly si musí vzájemně odpovídat a musí korespondovat se ztvárňovanou postavou.

Tělo:
Prošívanice/vycpávanice (Aketon, gambeson, wambison, purpoint atd.)
Nutný základ délky nad kolena. Doporučujeme i bytelný stojáček ke krku.

Kroužková zbroj (panczer, pancer, panczir, lorica)
Délky nad kolena s různě dlouhým rukávem. Nejlépe se stojáčkem ke krku. Napletené pěstnice a kapuci jsou zakázány. Musí být padnoucí a neplandající na nositeli. Optimální jsou nýtované kroužky, zavírané jsou ale zatím povolené též. Musí být vyrobeny z reznoucích drátů (žádné pozinky apod.). Zakázané jsou taktéž výplety v podpaží a lokti (nejsou doloženy). Pro bojujícího šlechtice je kroužková košile nutnou součástí výstroje.

Plátový kabátec (platte, thorax, ioppa)
Odpovídající dataci 1350-1378. Klasické ploché i s malým prsním plátem (kyrisem). Raný šorc tolerován. Tolerovány jsou všechny typy z bitvy u Wisby a rané brigantiny (Sv. Jiří z Pražského hradu). Prozatím projdou i kabátce z dob Václava IV. (corazziny z velkých plátů), nicméně se do budoucna nedoporučuje pro projektové akce jejich použití.

Jednoduchý kyrys- náprsník (brustblech, brust, pectus, thorax, krunéř, plát aj.)
Jednodílný, sudovitého tvaru s řádným zaoblením (ne ploché), bez šorců a zádového plechu. Pro postavy od 70. let.


Přilby a helmy:
Urození: klobouk (eisenhut, hut, pilleum, mitra aj.), lebka se závěsem (haube, mitra, galea, lepka aj.), šlap se závěsem a hledím, případně kbelc (galea).

Neurození: klobouk (kulovitý, možný s vykrojením pro oči a ochranou nosu), lebka se závěsem, šlap se závěsem (hledí volitelné), místo závěsu lze použít kroužkový oboječek - colner (s dostatečným polstrem).

Kvalitní batwat (vycpávka) je podmínkou! Přilby na samostatných kroužkových kuklách (ne součát košile) tolerujeme, nicméně jen u klobouků. Samotná kroužková kukla s batwatem do kontaktního boje nestačí! Barbuta není tolerována!


Ruce:
Uchycené k prošívce či kroužkové košili, žádné nákrčníky a velká ramena!

Urození: kroužkové rukávy samostatné, s kovovými myškami (puchil), kombinovanou ochranou- lamelami podbíjené kůrky (brachalia) a nadloktí s myškou. Nárameníky (humeralia) jednoduché i složitější (od 60. let). Plátové krytí paží pro postavy od 70. let. Pod dodatečnou ochranou by měly být kroužkové rukávy!
Rukavice (cyrothecas, wappenhancken) tvaru přesýpacích hodin (tzv. klepsydry) kombinované či celoplechové. Prsty šupinové, kloubové (kroužkové tolerovány).

Neurození: poctivá prošívanice postačí. Dále kroužkové rukávy různých délek s možností kovových myšek, podbíjených kožených zbrojí, u nejbohatších bojujících i kovové ¾ paže. Ochrana dlaní vycpávanými palčáky, kroužkovými pěstnicemi, kombinovanými či celoplechovými rukavicemi tvaru přesýpacích hodin s šupinovými prsty (kloubové jen u nejmajetnějších).


Nohy:
Urození: kroužkové nohavice (50. léta), kombinovaná ochrana nohou (podbíjené kožené) či celoplátové nohy. Nutnost plného lýtka (lze řešit nasazením na kroužkovou nohavicíi)! Ostruhy.

Neurození: bez ochrany, nicméně doporučujeme alespoň prošívané/vycpávané nohavice (délka na stehno, 3/4, plná). Kroužkové nohavice, podbíjené a celoplechové nohy u jízdních postav (nemusí být plné lýtko).Zbraně

Pořadatelé si vyhrazují právo zakázat používání určité zbraně v boji, bude-li se jim zdát příliš nebezpečná.

Tvarem i materiálem odpovídající době 14. století, kopí a hroty bodných sudlic s kuličkou, hříbkem, nejlépe zaoblené (alespoň podle desetikoruny), ostatní hroty otupené, dlouhé (jedenapůlruční) meče pouze ve velmi malém množství, kuše napínané pomocí háků (rumpály a ocelová lučiště jsou zakázané), luky. Rané palné zbraně nebudou potřeba, nebude-li psáno jinak.

Jediné povolené střelivo na boj je tzv. "eurošíp" (viz: http://www.alistaire.net/eurosip/sipy.htm), pokud máte ostré šípy a šipky, berte je s sebou, budou se hodit na "lov" a terčovou střelbu.

Urození: dýka, meč (vč. dlouhých), sekera, palcát, kopí, válečná kladiva (jednoruč i obouruč).
Štíty tvaru trojúhelníku, oválná tarče, pěstní štítky... Štíty pouze z zhotovené ze dřeva. Překližkové jsou tolerovány, zadní strana však musí být naklížena látkou (zakrytá). Tatkéž musí mít štít kvůli ochraně kloubů vyměkčovací polštářek (filc, prošívaný, vycpávaný).

Neurození: meč, tesák, sekera, dlouhý nůž, dýka, okované kyje, hole dřevcové zbraně (ratiště do 3 m).
Štíty pěchotní, tarasy, puklíře.
silva-nortica.blog.cz

Avátar uživatele
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2453
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Reputation: 23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstrojní a jiné podmínky pro účastníky projektových akc

Příspěvek od Zdeslav » Stř 22. Srp 2012 23:08:46

Do prvního příspěvku byly doplněny nové podmínky týkající se šlechty, duchovenstva a patriciátu pro účastníky akcí v rámci projektu DK :wave:
Za otce Nezabuda!

Zamčeno
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host