Korouhev

Informace o projektu, výstrojní podmínky, karlovské akce
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Korouhev

Příspěvek od mikey.88 »

Výšivka, nebo malba doplněná výšivkou. Třeba zlaté konturování či vzory.
Obrázek
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Korouhev

Příspěvek od Klinštejn »

mluvi se tu o malbě.. jakými barvami se to dělá?
Obrázek Det finns alltid hopp..
malej
Příspěvky: 93
Registrován: Ne 21. Zář 2008 8:14:38
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster
Kontaktovat uživatele:

Re: Korouhev

Příspěvek od malej »

Tak to vyšití není zase takovej problém. Ohledně malby je několik možností s čím se dá pracovat.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Korouhev

Příspěvek od Maršálek »

Malba - jak kdo ;) Mám sice přírodní pigmenty potřebných barev, ale neumím je na látce adekvátně zafixovat (na to mé vzdělání restaurátora kamene překvapivě nestačí :lol: ), takže jsem se po poradě s kolegy restaurátory z oboru malby rozhodl pro akrylové barvy se kterými pracovat umím a které se používají v rámci certifikace k restaurování. Později jsem ustoupil ke stejným akrylovým barvám bez certifikace, protože ta cena za to nestojí ;) Jsem si vědom, že je to výrazný ústupek od dobovosti, ale v tomhle případě upřednostňuji výsledek před prostředkem k jeho dosažení ;) Předpokládám, že je to pro některé z vás zklamání ;)
Na svou obhajobu ale dodám, že osobně neznám nikoho, kdo to umí tak, aby dosáhl dobovými technologiemi a materiály požadovaného výsledku ;)

Vymaloval jsem více než dva tucty korouhví a praporců a nejvíce se mi osvědčily modelářské barvy Humbrol, z látek pak hedvábí a balvněné satény.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Korouhev

Příspěvek od Kordulka »

Jen bych podotkla, že barvy Humbrol nejsou akrylové, ale syntetické, a také se ředí ředidlem S6006, případně pro zmatovění technickým benzinem.
Cenově jsou pro modeláře celkem lákavé (od 39.- Kč/15 ml), ale nejsem si jista, jak by se syntetika a ředidla s ní spojená snášely s hedvábím či bavlněným saténem.

Z modelářských barev jsou akrylové jen barvy Vallejo, ovšem jsou také drahé - 17 ml stojí od 65.- Kč výše. Za tuto cenu se již dají koupit kvalitní barvy pro restaurátory (např. česká Velveta vyrábí barviva řady Cibacron), případně přírodní pigmenty.

Ale o tomhle by jistě mohl něco vědět bratr Bohuslav, zvaný KOHO. Ten snad studuje dějiny výtvarného umění a má zkušenost s přípravou dobových barev.
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Korouhev

Příspěvek od Smil »

Kamarádka si občas maluje na hedvábí a používá k tomu barvy určené přímo na hedvábí(o složení nevím nic) ale barvy drží a dobře se s nimy manipuluje. Dají se koupit v lepších výtvarných potřebách.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Korouhev

Příspěvek od Kordulka »

To je pravda - asi bych doporučila třeba pražské prodejny Altamira a Zebra atelier (výtvarnické speciálky) nebo Sandragon (potřeby pro restaurátory).
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Korouhev

Příspěvek od Maršálek »

Kordulka ;) děkuji za opravu, s akrylem plácám blbosti

Jak se snášejí mnou uvedené barvy s hedvábím a saténem lze vidět třeba na mé osobní stanové korouhvi, nebo na naší korouhvi se sv. Jiřím (stáří cca 6 let, v poli cca 30x, neprovází-li nás v poli, stojí normálně v táboře po celou dobu našeho pobytu za deště, větru, atd.) ;)
"Barvy na hedvábí" vřele nedoporučuji, nicméně je to toliko můj subjektivní pocit, postavený na zkušenosti s necelými 3 desítkami malovaných praporců a erbovních přehozů. Začínal jsem právě s "barvami na hedvábí" a životnost byla výrazně menší a práce s nimi mi taky nepřišla nejlepší ;) Nicméně stavím jenom na základě vlastních, cca 10 letých zkušeností, kdy jsem zkoušel různé materiály ve smyslu látek i barev ;)

P.S. na některé malby používám přímo práškové zlato, ale zatím ho neumím fixovat tak, aby vydželo alespoň dvě sezóny :cry:
P:P:S: Bratr Bohuslav studuje chemii na ČVUT, nikoli primárně dějiny umění ;)
Přílohy
Korouhev sv. Jiří.jpg
Korouhev sv. Jiří.jpg (64.37 KiB) Zobrazeno 3164 x
IMG_0061.JPG
IMG_0061.JPG (174.18 KiB) Zobrazeno 3166 x
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Korouhev

Příspěvek od mikey.88 »

Maršálek: Já bych se použití moderních metod k dosažení dobově vypadajícího výsledku nebránil. Přece jen se tu nikdo nesnaží o 100% LH ;)

Požadavky na ten prapor by tedy mohly být:

1) Dobový tvar
2) Dobový motiv
3) Materiál s většinou přírodní části
4) Dobově vypadající barvy
5) Stálost barev v klimatických podmínkách

Dobový - Podklady doložená skutečnost vztahující se na 2. pol. 14. stol
Obrázek
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Korouhev

Příspěvek od Maršálek »

jako látku doporučuji hedvábí - možná shantung

co rozměry? příliš dlouhé cípy budou vadit korouhevníkovi, protože se budou v délce ratiště 2,5-3m plést a budou rychle posekané
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host