Nezabuditzi - pokus o rekonstrukci ozbrojené hlídky

Informace o projektu, výstrojní podmínky, karlovské akce
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezabuditzi - pokus o rekonstrukci ozbrojené hlídky

Příspěvek od maser »

Pohrobek napsal:pane Zdeslave, ted jsem si vsiml, od Vas ma strelec jako sekundarni zbran 1,5 rucni mec?
V druhé polovině 14. století se už bastardní meč objevuje, ale více se šířil až v 15. stol.
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezabuditzi - pokus o rekonstrukci ozbrojené hlídky

Příspěvek od Zdeslav »

Objevuje se i docela dost, akorát nevím jak moc u pěších kušiníků. I když si dokážu představit, že by si ho nějaký ten žoldnéř koupil, pokud by na něj měl, oporu v pramenech na to zatím nemám. Taky proto ten dlouhý nůž, který doložený máme, je prokazatelně mnohem levnější a tudíž i dostupnější. Navíc to byla zbraň i nástroj zároveň.

Když jsme u toho, nemáte někdo originál od tohoto?
http://www.kazi.webz.cz/wagner/images/wag02-06.jpg

Prý je to z Bible Václava IV., tak by mě zajímalo, jestli i tam je ten meč dlouhý. I když je to pořád jenom iluminace, už by to byl dobrý základ pro potvrzení toho, že by to šlo...

Jo a mimochodem, v 80. a 90. letech 14. století už má meč docela spousta neurozenců.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezabuditzi - pokus o rekonstrukci ozbrojené hlídky

Příspěvek od maser »

Podle mě by to šlo :), přinejmenším koncem století. Jde jen o to, aby si ho při oblíbenosti téhle zbraně v zemi nepořídil každý druhý karlovec. Určitě to nebyla s tak dlouhou čepelí levná záležitost.
Navíc pokud už máme dochovanou příručku H. Dobringera z roku 1389 o ovládání dlouhého meče, tak už se s ním nějaký čas muselo šermovat. http://www.thearma.org/Manuals/dobringer.html
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezabuditzi - pokus o rekonstrukci ozbrojené hlídky

Příspěvek od Klinštejn »

Já si myslím, že tohle může být úplně klidně jednoručka... protože lidé bývali menšího vzrůstu než dnes, tak je možné, že by i jednoručku takhle téměř courali po zemi...
Obrázek Det finns alltid hopp..
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezabuditzi - pokus o rekonstrukci ozbrojené hlídky

Příspěvek od Zdeslav »

Maser: No každý druhý rozhodně ne, taky proto ho bude pravděpodobně co nevidět měnit za nůž (musíme tu postavu ještě dotáhnout).

Pokud se jich ale pár vyskytne, nebude to zas tak na škodu. Samozřejmě ale tvarově správně :!:

A taky hlavně v pochvě, ne jako Klára na té fotce :!:

Klinstejn: Menšího vzrůstu sice byli, ale poměry částí těla měli pořád stejné, ne? Pokud byl meč dlouhý jak noha, tak by podle mě do jedné ruky moc nebyl. To že vedle tebe by takový vypadal jako jehlice na pletení nechme stranou :D

A i ten jílec se mi zdá delší. Chěl bych ale hlavně vidět tu originální iluminaci. Wágnerovi zas tak moc nevěřím.

Osobně si ale myslím asi tohle: dlouhých mečů máme na 2. půlku spoustu nálezů, i sochy, iluminace atp. Většinou je mají šlechtici (jezdci), protože
delší meč = lepší meč = dražší meč
Kdo měl na delší zbraň (a chtěl delší zbraň), tak si jí prostě koupil, ať byl pán či kmán.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezabuditzi - pokus o rekonstrukci ozbrojené hlídky

Příspěvek od maser »

Mno, mě se jeden bude tvořit a vím i o dalším z naší party hic :)
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezabuditzi - pokus o rekonstrukci ozbrojené hlídky

Příspěvek od Zdeslav »

Snad ne Smil, to by jeho nebezpečná vzdálenost vzorstla aspoň na tři metry :lol:
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezabuditzi - pokus o rekonstrukci ozbrojené hlídky

Příspěvek od maser »

Neblblni, Smil má dosah tři metry s jednoruční zbraní, mít jednoruční "tyčovku" bych mu zatrhl :)
silva-nortica.blog.cz
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezabuditzi - pokus o rekonstrukci ozbrojené hlídky

Příspěvek od Kordulka »

Měli byste si pořídit sadu trpaslíků. Ty ti velmi vysocí neuvidí a pidimuži mohou škodit zespodu krátkými zbraněmi 8-)
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Nezabuditzi - pokus o rekonstrukci ozbrojené hlídky

Příspěvek od Smil »

Prevíti oba! Na příští sběř jedu jako lehkooděnec s kůsou a žádám urozené pány aby se mě nebáli a vyzvali mě :twisted:
Zdeslav napsal:Klinstejn: Menšího vzrůstu sice byli, ale poměry částí těla měli pořád stejné, ne? Pokud byl meč dlouhý jak noha, tak by podle mě do jedné ruky moc nebyl. To že vedle tebe by takový vypadal jako jehlice na pletení nechme stranou :D
Bohužel o tyhle poměry právě jde. Pokus má stehení kost má 75cm vypadá jednuruční meč v poměru s ní nepoměrně jinak než když má někdo celkovou výšku o 20-30cm menší.
Totéž jsem se hádal o délkách oblečení.... kabátec dlouhý 100cm zatímco jeden ho bude mít do půlky stehen jiný do půlky lýtek.

Tím nechci říct že si budu shánět meč důstojný mé výšky... ikdyž možná.... 8-)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů