Turnaj Laurin 2010

Informace o projektu, výstrojní podmínky, karlovské akce
Odpovědět
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Turnaj Laurin 2010

Příspěvek od Zdeslav »

Jak jsem slíbil, předkládám zde překlad podmínek účasti a pravidel turnaje Laurin pro rok 2009.
Uvítám vaše námitky a připomínky, překládal jsem to dost volně, takže tam může být semtam něco s čím smožná nebudete uplně souhlasit.
Na sporných místech přihazuju i originální (anglický) text.

Možná budete někde nevěřícně valit oči, taky jsem je valil.

Turnaj Laurin
http://laurin-tournament.com/

Ročník 2009 proběhl v Neděli 11. října 2009 na hradě Mayenburg in Völlan v Jižním Tirolsku v Itálii. Na svědomí ho má skupina Gesellschaft des Elefanten.
Mapa místa:
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=de&g ... urce=embed

Idea turnaje

„Turnaj, ve kterém vítězí především schopnosti bojovníka“

Turnaj simuluje situaci v bitvě, ve které výsledek boje nerozhoduje jediný úder, ale kde k vyřazení soupeře vede široká škála zásahů.
V turnaji vítězí bojovník, který zasáhne protivníka pěti uznanými zásahy.Turnaj je pouze pěší. Zásahy jsou hodnoceny hlavním rozhodčím a třemi pomocnými rozhodčími.

Bojovníci jsou rozděleni do dvou skupin, které se odlišují především charakterem výstroje a stylem boje:
„Rytíř“ (knight, ritter, cavalieri)
„Žoldnéř“ /panoš (man at arms, Knappe, fante)

Pravidla

Časové zařazení:
Zbraně a vybavení musí zapadat do časového rámce 1370 – 1400

Prostor:
Turnaj probíhá v prostoru 6 x 6 metrů, který je vymezen dřevěným plotem.

Skóre:
Platné zásahy (body) jsou oznamovány pomocí praporků na speciálně zbudované konstrukci. Praporky mají zelenou, nebo bílou barvu a každý bojující má na pravém rameni připevňenou stužku se svou barvou.

Rozhodčí:

O zásahu a udělení bodu rozhoduje pouze rozhodčí. Ten má k ruce tři asistenty, kteří jsou rozmístěni kolem kolbiště. Asistenti jsou vybaveni zeleným a bílým praporkem. Pokud vidí platný zásah, zdvihají praporek příslušné barvy. Jejich hlas je však pouze poradní – hlavní a konečné slovo při udělování bodů má hlavní rozhodčí. Vždy po zásahu je souboj přerušen píšťalkou.

Zásahy:

Za zásah jsou počítány pouze jasně vedené seky, či body(!) vedené zbraní. Pokud oba bojující zasáhnout současně, bod je přidělen oběma. V případě neumyslného, nebo velmi slabého zásahu bod nebude přidělen. Odzbrojení soupeře, nebo ztráta vlastní zbraně se počítá taktéž jako zásah.
„Gioco stretto“ (patrně boj na blízko či zápas) se počítá jako zásah v případě, že bojovník uvede protivníka do pozice, ve které není možné se hýbat nebo bojovat. Časový limit jsou tři sekundy.

Údery dřevěnou částí zbraně – například kopí či sudlice – nejsou ohodnoceny jako zásah.

Délka souboje:

Souboj je ukončen, pokud jeden z bojujících získá 5 bodů.
Každý souboj trvá přesně 8 minut a to včetně přestávek.
Pokud se po uplynutí časového limitu ani jednomu z bojujících nepodaří dosáhnout pěti bodů, sečtou se příslušné body. Pokud mají protivníci stejný počet bodů, souboj končí v předběžných kolech nerozhodným výsledkem. Při vyřazování a při finále je zápas prodlužován a vítězem se stává ten, který první uštědří protivníkovi platný zásah. (Rychlá smrt)

Tady pro jistotu dávám k porovnání originál:
"A tie scores as a draw in the preliminary rounds.
In the relegation and the finals the event of a tie score the match shall be extended until one of the fighters makes a decisive hit which decides the match."


Body:

Vítěz souboje získává dva body. V případě remízy (pouze v předkolech) získává každý bojovník jeden bod. Poražený nezískává žádný bod. Pokud mají po předkolech dva bojující stenjný počet bodů, sečte se nejprve jejich počet zásahů za dané kolo, poté se sčítá jejich celkový počet zásahů během dosavadních zápasů a poté se bere v úvahu nejvyšší rozdíl mezi udělenými a přijatými zásahy. Kvalifikační kola a finále se rozhodují jako knock-out. (Kdo má první platný zásah, vítězí).

Tresty, zásahy a ztráty bodů:

Pokud jeden z bojujících opustí boj, či k němu nenastoupí včas podle rozpisu turnaje, nebo není na souboj plně vybaven, jeho protivník vítězí 5:0.
Pokud k zápasu včas nebo dostatečně oděni nenastoupí oba bojovníci, pak jsou oba potrestáni 5 obdrženými zásahy.

Rozhodčí má právo bojovníka z kolbiště vykázat, pokud se tento chová nesportovně. Jeho protivník pak vítězí 5:0.
V závislosti na vážnosti porušení turnajových pravidel může být bojovník rozhodčím také diskvalifikován z celého turnaje a jeho veškeré získané body odebrány.

Zbraně (ofensivní a defensivní):

Žádná zbraň nesmí mít ostré hrany, klenuté, či vyčnívající části. Zbraně musí být výhradně z oceli a dřeva. Žádná ofensivní zbraň nesmí vážit více než 2 kg.

Meče:

Meč musí mít zaoblený půlkruhovitý hrot s minimálním poloměrem 0,5 cm. Hrany čepele musí být ztupeny alespoň na 2 mm. Maximální délka meče od hlavice ke hrotu je 120 cm a jeho maximální váha jsou 2 kg.
Maximální délka dýky je 40 cm, hrany a hrot musí být stejně sbroušené jako u meče.

Dřevcové zbraně:

Maximální délka dřevcové zbraně je 2 m a váha 2 kg. Průměr kuličky u kopí a všech ostatních hrotů musí být alespoň 1 cm, čepele sbroušené na 2 mm.


Štíty:

Maximální délka štítu je 80 cm a šířka 60 cm. Štít musí být vyroben ze dřeva a pokryt kůží, nebo plátnem. Maximální průměr pukléře je pak 30 cm. Pavézy (velké štíty) jsou povoleny pouze bojovníkům zařazeným v kategorii „Žoldák“. Jejich maximální délka je 120 cm a šířka 80 cm. Také pavéza musí být vyrobena ze dřeva a pokryta kůží, nebo plátnem.

Vybavení „Rytířů“ a „Žoldnéřů“

Veškeré vybavení a zbroj musí být řádně připojeno k tělu. Oblečení a další výstroj pod zbrojí musí odpovídat pozdnímu 14. století.

Boty: Povoleny jsou pouze středověké boty vyrobené z kůže, s plochou podrážkou, bez podpatků nebo dalších opor nohy.

Nože a podobné předměty upevněné na opasku musí být před bojem sejmuty.

„Rytíř“

Rytíř musí mít odění odpovídající pozdnímu 14. století.

Zásahová plocha je celý povrch těla, povoleny jsou i údery vedené na hlavu. Spodní seky a body na genitálie by se objevit neměly.

Minimální požadavky na vybavení:

Přilbice s hledím (šlap): Hledí musí zakývat celou plochu obličeje a po celou dobu souboje musí být skopené, maximální výška průzoru je 1 cm.

Krk: Přilbice musí být opatřena kroužkovým, nebo plátovým závěsem kryjícím krk a ramena.

Ruce: Ruce musí být chráněny rukavicemi, a to hlavně zápěstí a klenba ruky. Prsty musí být chráněny plátovou ochranou.

Předloktí a loket: musí být chráněno celoplátovým, nebo podbíjeným nátepníkem až k lokti, loket musí být chráněn plátovou myškou.

Nohy: musí být chráněny celé, od holení přes kolena až po stehna

Trup: Aby se zajistilo férové rozložení váhy mezi bojujícími, musí být u každého bojovníka horní část trupu a ramena kryta kroužkovou košilí.

Nejlépe: Přední plát, plátový kabátec, nárameníky

„Upper body: upper torso and upper arms must be protected with a mail shirt. This is to ensure a fair distribution of weight between the knights.

Optional: breastplate, brigandine, pauldrons.“


NEPOVOLENO je následující:
- Typy uzavřených přilbic s datací před rokem 1300 a po roce 1400, raná hrncová přílba, armet, šalíř.
Kombinovaný přední a zadní plát – kyrys.

Pamatujte: Pokud rytíř v boji použije předloktí levé ruky ke svému krytí namísto štítu, pak nedochází k zásahu, ale k regulérnímu aktivnímu využití prvku zbroje k obraně.

„Žoldnéř“

(Vzhled musí opět odpovídat pozdnímu 14. století.)
Zásahová plocha je celé tělo vyjma tváře. Zásahy do přilbice shora jsou povoleny. Spodní seky a body na genitálie by se objevit neměly.

Minimální požadavky na vybavení:

Přílba: Hlava musí být kryta šlapem, železným kloboukem, nebo ranou formou barbuty

Krk: Krk musí být kryt buď kroužkovým závěsem, nebo vycpávaným či koženým límcem.

Ruce: Ruka musí být kryta železnou rukavicí, především klenba, prsty a zápěstí.

Trup: horní část trupu a předloktí s loktem musí být kryto vycpávanicí s dlouhými rukávy. Délka vycpávanice musí být do půli stehen.

Nejlépe: kroužková košile, plátový kabátec, nátepníky, nástehenky.

NEPOVOLENO: Hrncové přilby a formy přilbic po roce 1400


Rozpis turnaje

K turnaji Laurin je připuštěno 10 rytířů a 10 žoldnéřů. Všichni bojovníci budou bojovat nejméně 5 krát a nejvíce 8 krát. Celkový čas boje se tedy pohybuje od 40 do 64 minut.

Turnaj je rozdělen na předkola, vyřazovací kola a finále. (čtvrt-finále, semi-finále a finále)

Předkola:
10 účastníků z každé kategorie bude losem rozděleno na dvě skupiny. 5 bojovníků bojuje vždy s každým ze své skupiny. Za vítězství jsou 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů. První tři ze skupiny automaticky postupují do finálových kol, poslední dva ze skupiny jsou přeřazeni do vyřazovacích kol.

Vyřazovací kola:
Ve vyřazovacích kolech bojují čtvrtí a pátí z každé skupiny. Čtvrtý bojuje proti pátému z jiné skupiny. O výsledku zápasu rozhoduje 5 zásahů během 8 minut. Vítězové postupují do finálových kol. Pro poražené turnaj končí.

Čtvrt-finále:
Čtvrt-finále je knock-outové kolo. (5 zásahů, 8 minut limit). Vítězové z předkol se utkají s vítězi vyřazovacích kol, druzí z předkol se utkají s třetími z předkol z jiné skupiny.

Semi-finále:
Semi-finále je knock-outové kolo. (5 zásahů, 8 minut limit). Vítězové čtvrt finálových kol se utkají s vítězem z vyřazovacího kola a s druhými a třetími z předkol.

Finále:
Finále je knock-outové kolo. (5 zásahů, 8 minut limit). Vítězové ze semi-finálových kol se utkají mezi sebou.


Pravidlo:

Každý účastník musí ropzhodčímu oznámit zbraně (aktivní a pasivní), které si k turnaji vybral před startem předkol. Poté již nebude možné kombinaci zbraní změnit.
Rozhodnutí bojovníka bude drženo v tajnosti.

Stejné pravidlo platí i pro vyřazovací a finálová kola.
Nezabud hrr!
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Volný stůl (drbárna)

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Ach jo,někde jsem tu viděl odkazník na zahraniční skupiny a v něm pěkný německý turnaj,jenže to nemohu znovu najít :geek:
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Volný stůl (drbárna)

Příspěvek od mahy »

http://www.laurin-tournament.com/ nevím nebyli to tito?
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Volný stůl (drbárna)

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Jo,to jsou oni.Co s nimi dát nějakou družbu?
Kde je tu ten odkazník?Topím se v debatách jak křižáci u Jordánu :roll:
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Volný stůl (drbárna)

Příspěvek od mikey.88 »

Tohle uskupení je jedno z nejlepších na naší dataci ;)
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Volný stůl (drbárna)

Příspěvek od Zdeslav »

Jiří: Jo, před časem jsem to tu už nadhodil: viewtopic.php?f=33&t=273

Byl bych pro se tam zajet podívat. Klidně nás může bejt zatim jenom pár, ale myslim, že by stálo za to se s nima seznámit. Potrénujem se na ně na Grünwaldu, co říkáš, pane komture? :D

Jinak ten odkazník je tu: viewtopic.php?f=35&t=45&p=281#p281
Nezabud hrr!
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Volný stůl (drbárna)

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Já jsem pro.Ty umíš německy?
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Volný stůl (drbárna)

Příspěvek od richardrg »

Já ano :D
A nejsem drahý :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Volný stůl (drbárna)

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Jak tak koukám ,tak další turnaj mají v řijnu.
Zaujalo mě složení skupiny - skoro samý von.
Když to tak zvážím ,tak družiny významných šlechticů musely být složeny ze samých von a kolik lidí měli sami pro sebe ti mladí voni 1 či 2 sluhy ?
Jestli se to u nás s tím počtem členů družin v rámci obecné nechuti ke šlechtě nepřehání.S kolika lidmi nastupoval vladyka vlastnící jeden dvorec do zemské hotovosti?
Některé věci pak nejdou udělat vůbec.Hezký příklad je Panská - příliš málo pyšných pánu a příliš mnoho opatrných žoldnéřů.

Tedy maj tu výstroj dotaženou do tkaničky - dáme to do kupy taky tak?
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Volný stůl (drbárna)

Příspěvek od Smil »

Jeden příklad ohledně povinností pánů: Pán dostal v léno ves za to je povinován (vyjma hospodářských, které si nepamatuji) nastoupit do boje na válečném koni s kuší a kopím(s nějvětším pravděpodobností oddíl čítající alespon 3 lidi)
1324 klášter Chotěšov
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů