Frýdlatnský turnaj bratří Teutonů - ohlédnutí, hodnocení

Informace o projektu, výstrojní podmínky, karlovské akce
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlatnský turnaj bratří Teutonů

Příspěvek od Valkoun »

Maršálek napsal:
Přibík napsal:Koukam ze panu de Merphis se nejak rozpada brneni asi by jsi mel sveho zbrojire pokárat za nekvalitní praci
ale kdež, mám zbytečně dlouhou náprsenku kápě - ta hnědá prošívanice pod varkočem je svrchní, spodní je modrá :)

Ale každopádně palec dolu za nepodšitou kápi! ;) :D :D :D
Nezabudovi Sláva!
Andre
Příspěvky: 8
Registrován: Stř 28. Dub 2010 15:10:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlatnský turnaj bratří Teutonů

Příspěvek od Andre »

Valkoun napsal:Ale každopádně palec dolu za nepodšitou kápi! ;) :D :D :D
No tak... celkem by mě zajímalo, kde vznikla ta utkvělá představa, že by měla být kroužková kápě nutně podšívaná.
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlatnský turnaj bratří Teutonů

Příspěvek od Klinštejn »

To on si dělal legraci :D Ono se říká, že nemusela, ale je to jistě lepší co do bezpečnosti :-)
Obrázek Det finns alltid hopp..
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlatnský turnaj bratří Teutonů

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Řekl bych ,že z obrázků a hlavně praxe.Takovej volně pobíhající drátěný provázek kolem krku je značně nefunkční.
Andre
Příspěvky: 8
Registrován: Stř 28. Dub 2010 15:10:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlatnský turnaj bratří Teutonů

Příspěvek od Andre »

Jiří z Holohlav napsal:Řekl bych ,že z obrázků a hlavně praxe.Takovej volně pobíhající drátěný provázek kolem krku je značně nefunkční.
A to si právě nejsem úplně jistý, jestli to není jedno z těch syntetických dogmat 20. a 21. století...
Několikrát jsem se pokoušel něco takového dohledat, a třeba na vzorku cca 130 náhrobků postavených v letech 1300-1350 (zařazeno dle data úmrtí zobrazovaného), které mám ve své sbírce obrázků jsem nenašel nic, co by tomu nasvědčovalo.
Jinak co do funkčnosti s tebou nemohu souhlasit - funkce pletiva spočívá v tom, že brání proseknutí. naopak, čím je pletivo elastičtější, tím je jeho účinnost vyšší.

Nechci vvytvářet nějaké nové dogma ve smyslu "nenašli jsme podšitou kápy, tudíž se kápě napevno nepodšívaly", jen se snažím poukázat na to, že považovat podšívání kápí za nezbytný standart, je věc zhola neopodstatněná.
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlatnský turnaj bratří Teutonů

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Pustím se na tenký led odívání.Tuším ranné prošívky nemají zhusta stojáček a samostatný nákrčník .... nevím .....tudy se béře má víra v podšitý závěs,kuklu.Nemyslím,že by to muselo být tvrdě přišité,ale spíš lehce heftnuté ....Každopádně Violet uvádí připínání závěsu ke zbroji.
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlatnský turnaj bratří Teutonů

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Tedy - brání proseknutí - spíš proříznutí - viz ty uťaté končetiny v kroužcích ;)
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlatnský turnaj bratří Teutonů

Příspěvek od Maršálek »

Co že bych si měl na kápi podšívat, Valkoune, když silně podšívaný mám batvat s propínací bradou a nákrčník pod ní? Samotnou kroužkovou náprsenku? Tam jsou následující vrstvy: spalnieř, nýtovaná kroužková košile, svrchní prošívaná vesta + nýtovaná kroužková náprsenka v rozměrech biskupského pláštíku ;) Čili nemám na holé kůži jediný centimetr kroužkového pletiva, to bych byl skutečně debil :lol:

Podšívaný aventail, zavešený na helmici má jiný význam, protože tam nahrazuje batvat.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Armin
Příspěvky: 166
Registrován: Stř 20. Led 2010 13:02:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2012

Příspěvek od Armin »

Chtěl bych se krátce vrátit k právě proběhlému 4. ročníku Frýdlantského turnaje.

V prvé řadě bych za sebe chtěl poděkovat Pepanovi za přípravu akce a veškeré úsilí, které tomuto nelehkému úkolu věnoval a Ireně za přípravu naprosto vynikající sobotní hostiny.

Můj hlavní dík ale patří všem kteří dorazili a jakýmkoliv způsobem nás podpořili v našem úsilí, zejména pak samotným účastníkům turnaje, a to jak z řad lehkooděnců, tak i těžkooděných pánů.

V této souvislosti nemohu než vyjádřit obdiv všem, kdo zvládli absolvovat veškeré disciplíny (či alespoň jejich převážnou část), překvapen jsem byl hlavně skvělou úrovní minnesangu a tím, že jste nás neposlali do háje, když jsem Vám vyjevili, že budete muset v plné zbroji běhat do kopce.

Vzhledem k tomu, že jsem dostal pár dotazů ohledně systému hodnocení, jen stručně shrnu, že veškeré souboje (jak v šermu, tak i v lukostřelbě a šachu v případě těžkooděnců) byly bodovány systémem 2 body za vítězství, 1 bod za remízu, v případě dobývání hradu obdržel vítěz 7 bodů (respektive 6 v případě lechkooděnců) a další v pořadí vždy pak o jeden bod méně podle svého umístění s tím, že poslední neobdržel bod žádný. Minnesang byl od začátku pojímán jako „doplňková disciplína“ s tím, že nebude bodován.

Maximální počet bodů v turnaji lehkooděnců byl tedy 42 (24 za šerm, 12 za lukostřelbu a 6 za dobývání hradu), v případě těžkooděnců pak 55 (28 za šerm, 14 za lukostřelbu, 6 za šachy a 7 za dobývání hradu). Nedělní zápasy těžkooděnců, kteří již nenastoupili (Klinštejn, František a Soběhrt) byly kontumovány 5:0 ve prospěch jejich protivníků s tím, že vzájemné zápasy byly též kontumovány, ale v neprospěch obou zúčastněných.

Pokud jde o veškeré připomínky k programu turnaje, jednotlivým disciplínám či jejich rozhodování, padají pouze a jedině na mou hlavu.

Turnaj jsem se letos rozhodli pojmout méně tradičně s tím, že naši snahou bylo, aby byl jednotlivé účastníky prověřil více, než je tomu při pouhém zápolení v kolbišti. Zároveň jsme chtěli vymyslet program na celý den a pokud možno vyplnit veškerý volný čas, a to i přesto, že tento způsob turnaje klade poněkud větší nároky na všechny zúčastněné (tedy nikoliv jen na vás, ale i na nás).

Pokud jde o příští ročník(y) rádi bychom:

1) zachovali letošní systém více disciplín, s tím že hlavní důraz bude i nadále kladen na boj, nicméně by se víceboj mohl doplnit ještě o nějaké zábavné a časově méně náročné disciplíny,
2) pokud možno se pokusili rozvíjet spolupráci s jinými sdruženími, a to jak místními, tak zejména zahraničními,
3) zachovali koncept vícedenního turnaje, který je zajímavější pro hosty z ciziny, kteří k nám budou spíše vážit cestu než by tomu bylo v případě pouze jednodenní akce,
4) jednou z možností, které zvažujeme je to, že by turnaj jednotlivců byl částečně nahrazen turnajem celých družin, nicméně to je vzhledem k současným stavům poněkud nereálné a utopické.

Otázkami, na které zatím popravdě zatím marně hledám odpovědi je například to, jak integrovat do programu lučištnický turnaj, tedy zda ho dělat ve stávající podobě jako součást turnaje v podobě souboje jednotlivých dvojic, zda ho omezit na pouhou disciplínu, kde každý vystřelí několik šípů do terče a sečtou se body, či zda ho udělat pouze jako samostatnou disciplínu mimo hlavní turnaj. Dále pak to, jak vylepšit samotný systém turnaje v kolbišti a třeba také to, zda vymýšlet nějaký program pro nebojující, případně jak je nějakým způsobem zapojit do turnaje (pokud o to samozřejmě stojí).

Jelikož jsme však všichni ve svém náhledu na věc poněkud omezeni vlastním viděním věcí okolo nás, rád bych Vás teď všechny za situace, kdy jsou dojmy (ať už negativní či pozitivní) z turnaje ještě čerstvé, požádal alespoň o nějaké stručné hodnocení. Vzhledem k tomu, že zdaleka ne všechno bylo ideální, zejména by mne zajímalo, co by dle Vašeho názoru bylo vhodné vylepšit, upravit či změnit.

Tyto názory pro nás budou velmi cenné při přípravě příštího ročníku, takže předem děkuji všem, kteří to dokázali dočíst až sem a dají si trochu práce se sepsáním svého pohledu na věc.
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2012

Příspěvek od scarvein »

Dneska je jiz prilis pozde, ale zitra se pokusim neco dat dohromady. Prozatim velike diky organizatorum za skutecne povedenou
a zabavnou akci, ktera svou necekanou zmenou prijemne prekvapila.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů