Frýdlantský turnaj 2012

Informace o projektu, výstrojní podmínky, karlovské akce
Tschernhausen
Příspěvky: 20
Registrován: Ne 10. Led 2010 20:45:51
Kontaktovat uživatele:

Frýdlantský turnaj 2012

Příspěvek od Tschernhausen »

Zde zasílám malé info k Frýdlantskému turnaji pro rok 2012.

datace akce: 1330-1400
termín akce: 22-24.6.2012
místo: již obvyklá destinace, louka za Frýdlantem, směrem na obec Arnoltice
počet účastníků: do 80 osob
poplatek za účast: 350,- Kč

Program akce:
Program akce začíná již v pátek dopoledne - hry jako tři pole, ,,středověký" fotbal, střelba z luků a kuší a další. Odpoledne pak souboje individuální (výzvy), družiny a obdobné hromadné turnajové disciplíny, po setmění (za tmy) mlatový turnaj mezi ohni.
Sobota dopoledne turnaj lehkooděnců, odpoledne turnaj těžkooděnců. Sobota večer společná hostina, jídlo zajištěno pořadateli.
Doporučujeme tedy příjezd již ve čtvrtek odpoledne nebo večer.

Turnajová pravidla budou uvedena na našich stránkách s dostatečným předstihem. Sobotní turnajové disciplíny budou dozorovány třemi sudími. U těžkooděnců povoleny kromě bodu kopím i body mečem. U lehkooděnců nikoliv. Bodování obdobné jako na Laurinu.

Podmínky účasti - odpovídající historický oděv, pro účast v turnaji odpovídající výstroj a výzbroj, zaplacení poplatku.

Pro účast v turnaji musí mít každý lehkooděnec přilbu, krytý krk, kvalitní prošívanici a rukavice
Těžkooděnc musí mít přilbu s hledím nebo obdobnou přilbu (kbelc), dobře chráněný krk, kroužkovou košili doplněnou plátovým kabátcem, kyrysem či zesilující prošívanicí, plátovou nebo lamelovou ochranu nohou, kvalitní rukavice.

Jako pořadatele dále prosíme aby ti z Vás, kteří chcete přijet jako urození pánové, jste měli svého sluhu či celé služebnictvo. Neb bez služebnictva nebudeme posuzovat postavy za urozené.

Více info naleznete na stránkách http://www.shskpf.cz (toho času v rekonstrukci, měly by být zcela zprovozněny nejpozději na konci ledna)

Fotky z minulých ročníků:
http://vsoukupova.rajce.idnes.cz/Frydla ... rnaj_2011/
http://martinaajirka.rajce.idnes.cz/Fry ... rnaj_2011/
Avátar uživatele
Armin
Příspěvky: 166
Registrován: Stř 20. Led 2010 13:02:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2012

Příspěvek od Armin »

Pracovní verze turnajových pravidel

Turnajová pravidla


1. Výstroj a výzbroj

Do jednotlivých turnajových disciplín budou vpuštěni pouze bojovníci s odpovídajícím vybavením. Toto vybavení musí splňovat nejen nároky na dobovost (tedy odpovídat výstroji a výzbroji za daného historického rozmezí let 1330 až 1400) ale musí též zejména splňovat potřebné bezpečnostní (kvalitativní) parametry.

Veškeré součásti zbroje musí být sladěny do jednotného celku, není tedy možné kombinovat jednotlivé části zbroje z různých časových období v rámci stanoveného historického rozmezí turnaje.

V turnaji nebude povoleno použití jakýchkoliv upravených částí zbroje obsahující moderní prvky ochrany (kevlar, plast) a výjimkou suspenzorů, jejichž použití s doporučuje zejména v případě těžkooděnců.

Pořadatelé si vyhrazují právo posoudit výstroj a výzbroj jednotlivých bojovníků s ohledem na obě výše stanovené podmínky a v případě jejich nesplnění bojovníka do turnaje nevpustit.


1.1 Výbava těžkooděnce

Zbroj těžkooděnce se skládá minimálně z následujících součástí:

Hlava - Hlava musí být chráněna patřičně vypolstrovanou přilbou s hledím, které bude krýt celý obličej těžkooděnce. Alternativně je možné použít kbelcovou helmu odpovídající stanovenému časovému rozmezí let 1330 až 1400 v kombinaci s lebkou či šlapem. Součástí helmy musí být vždy kroužkový či šupinový závěs (nejlépe podšitý)

Krk - Krk a zátylek musí být chráněn kvalitním prošívaným límcem (samostatným nebo límcem prošívané zbroje) a kroužkovým či šupinovým závěsem helmy (lebky či šlapu v případě použití kbelcové helmy).

Ruce - Paže musí být chráněny buď plátovou zbrojí, koženou zbrojí s železnými lamelami či dlouhým rukávem kroužkové zbroje v kombinaci s kvalitní spodní prošívanou vrstvou. Doporučenou je plátová ochrana ramen. Ruce musí být chráněny plátovými rukavicemi kryjícími všechny prsty. U staršího typu zbrojí lze použít i kroužkové rukavice (buď samostatné či jako integrovanou součást kroužkové zbroje).

Nohy - Stehna, kolena a holeně musí být chráněny plátovou zbrojí případně koženou zbrojí s kovovými segmenty. Doporučená je ochrana lýtek. U staršího typu zbroje je možné použít kroužkové nohavice kryjící celou nohu.

Tělo - Každý těžkooděnec musí být povinně vybaven kroužkovou košilí. Tato musí být doplněna svrchní vrstvou v podobě kyrysu, plátového kabátce nebo svrchní prošívanice v případě starších typů zbrojí.

Zbraněmi, které těžkooděnec může v turnaji použít jsou jednoruční meč v kombinaci se štítem, jedenapůlruční meč a kopí o maximální délce 2 metry či poleaxe o maximální délce 1,7 metru.


1.2 Výbava lehkooděnce

Zbroj lehkooděnce se skládá minimálně z ochrany hlavy v podobě patřičně vypolstrovaného klobouku, šlapu či lebky (šlap lze použít pouze v kombinaci s kroužkovým či šupinovým závěsem), prošívané ochrany krku ( v podobě samostatného límce či jako límce prošívané zbroje), prošívané ochrany těla a paží, kroužkových či plátových (tedy nikoliv pouze vycpávaných) rukavic a prošívané ochrany stehen a kolen.

Doporučenými doplňky nad rámec výše uvedeného jsou kovové myšky na lokty a kolena a doplňková ochrana těla v podobě kroužkové košile či plátového kabátce. Lehkooděnci dále mohou použít i plátovou ochranu nohou.

Zbraněmi, které lehkooděnec může v turnaji použít jsou jednoruční meč či tesák v kombinaci se štítem či pukléřem a kopí či sudlice o maximální délce 2,5 metru.


2. Turnajové disciplíny

Jednotlivé turnajové disciplíny budou posuzovány stanovenými sudími. Pro každou disciplínu budou stanoveni tři sudí, dva pomocní a jeden hlavní. Úkolem hlavního sudího bude posuzovat probíhající souboj a rozhodovat o jednotlivých zásazích, každý z pomocných sudích pak bude posuzovat jemu přiděleného bojovníka či stranu (v případě turnaje družin či mlatového turnaje) a bude nápomocen hlavnímu sudímu při rozhodování sporných či nepřehledných situací.

Systém jednotlivých turnajů bude pořadateli stanoven na místě v závislosti na počet účastníků.


2.1 Turnaj těžkooděnců

V turnaji těžkooděnců proti sobě budou nastupovat vždy dvojice bojovníků s předem určenými zbraněmi.

Každý souboj vyhrává ten z bojovníků, který jako první získá pět bodů. V případě, že oba bojovníci dosáhnou pěti bodů ve stejný okamžik, skončí souboj remízou.

Bod je dosažen v okamžiku, kdy bojovník zasáhne svého protivníka. Zásahy budou sudími vyhodnocovány dle jejich intenzity a umístění (letmé zásahy tedy nebudou rozhodčími uznány jako bodované zásahy). Zásahovou plochou je celé tělo protivníka včetně jeho obličeje. Zakázány jsou pouze záměrné útoky na oblast genitálií.

Bod bude započítán také tehdy, bude-li soupeř odzbrojen, přijde-li vlastní chybou o zbraň nebo když upadne na zem. V případě, že jeden z bojujících zasáhne protivníka například klečíc na jednom koleně, tak, že bude moc ihned plynule pokračovat v pohybu, bude takový zásah uznán za platný. V opačném případě zásah nebude započítán a bod naopak obdrží protivník.

V turnaji jsou povoleny jakékoliv údery včetně bodů mečem. Údery štítem jsou povoleny (nejsou ovšem bodovány). Kopí je možné využít pouze k bodání, nikoliv k sekání.


2.2 Turnaj lehkooděnců

Turnaj lehkooděnců probíhá stejným způsobem jako turnaj těžkooděnců.

Zakázány jsou jakékoliv útoky na obličej protivníka a do oblasti genitálií.

V turnaji je povoleno bodat pouze kopím (kopím však nelze sekat), sudlicí je možno pouze sekat. Údery štítem jsou povoleny (nejsou ovšem bodovány).

2.3 Turnaj družin

Do turnaje družin proti sobě nastupují tříčlenné družiny ve složení jeden těžkooděnec a dva lehkooděnci.

Mečem mohou v turnaji družin bodat pouze těžkooděnci a to pouze ve vzájemném souboji (lehkooděnci tedy nemohou bodat mečem vůbec a těžkooděnec nesmí zaútočit bodem na lehkooděnce).

Bojovník je vyřazen v případě, kdy obdrží zásah, který by ho jinak vyřadil v boje. V případě, že bojovník takovýto zásah sám „neuzná“, může o jeho vyřazení rozhodnout hlavní rozhodčí, který je oprávněn v krajním případě boj zcela zastavit. V případě opakovaného prohřešku může rozhodčí rozhodnout o kontumaci souboje ve prospěch druhé družiny.

Vzhledem k rozdílnosti vybavení účastníků bude rozlišováno mezi jednotlivými údery, tedy zásah, který jinak lehkooděce nemusí bát zároveň považován za zásah, který by vyřadil těžkooděnce.

2.4 Mlatový turnaj

V mlatovém turnaji proti sobě nastupují pětičlenné družiny bez rozlišení na lehkooděnce a těžkooděnce.

Minimální vybavení účastníka mlatového turnaje je prošívanice, rukavice helma (není nutná ochrana obličeje). Do turnaje nastupující účastníci vyzbrojeni štítem a dřevěným mlatem o maximální délce 90 cm.

Bojovník je vyřazen v případě, kdy obdrží zásah mlatem do hlavy.

V případě zájmu účastníků bude uspořádán mlatový turnaj jednotlivců, jehož pravidla budou na místě upřesněna.
Pořadatel si vyhrazuje možnost dále upravit bojový systém před zahájením turnaje nebo během něj, v závislosti na okolnostech jej ovlivňujících.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2012

Příspěvek od maser »

Jak je to s bojem dlouhým mečem? Bojuje se stylem bloss nebo halbschwertově? Myslím, že by byl lepší harnisch ale samozřejmě budu respektovat pravidla pořadatelů. Jde mi o to, na co se zaměřit při tréninku.
Dále by mě zajímalo, zda je možné bojovat s dlouhým mečem a štítem (meč držený v jedné ruce jako jednoručka)?
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Armin
Příspěvky: 166
Registrován: Stř 20. Led 2010 13:02:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2012

Příspěvek od Armin »

Nemaje dostatečné teoretické znalosti ohledně různých technik šermu, pokudím se odpovědět poněkud laicky. V případě dlouhého meče bude stejně jako u ostatních zbraní bodován jakýkoliv čistý zásah protivníka s dostatečnou energií. Může se tedy jednat i o zásach, který by za normálních okolností protivníka nevyřadil z boje, například proto, že se jedná o zásah do zbrojí dostatečně chráněné části těla.

Zbraně jsou rozděleny do dvou kategorií, tyčové zbraně (kopí a poleaxe) a meč (tedy dlouhý meč nebo jednoruční meč a štít), v rámci jednotlivých kategorií jsou zbraně (či jejich kombinace) zaměnitelné, tedy kdo bude mít do souboje stanovenou tyčovou zbraň, může si podle situace zvolit kopí či poleaxe. V kombinaci se štítem jde ovšem použít pouze jednoruční meč (záměrně píšu meč, sekery, palcáty ani jiné podobné věci do turnaje těžkooděnců nebudou připuštěny).
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2012

Příspěvek od Klinštejn »

Hehe.. zajímavé je, že loni byly puštěny i do turnaje lehkooděnců... měl jsem docela obavy, když ten Maršálkův pacholík bez nějakého brzdění pouštel bulavou do zat jiného lehkooděnce..

A vítám povolení polaxe.. akorát se s tím budu muset naučit :D
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
Armin
Příspěvky: 166
Registrován: Stř 20. Led 2010 13:02:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2012

Příspěvek od Armin »

Romul s Maršálkovou bulavou nastoupil proto, že zlomil v průběhu turnaje svůj tesák. Každopádně letos by turnaj měl být poněkud jiný než loni..
Avátar uživatele
LosPedros
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 185
Registrován: Čt 12. Lis 2009 21:25:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2012

Příspěvek od LosPedros »

Budeme schopní udělat nějakou společnou polní kuchyni? Je o ni mezi karlovci zájem? Přivezu pánev a menší kotlík. Teor. bych mohl vzít i velký, ale s tím ž bych se nerad táhl zbytečně. Na nějaké vaření jsem schopný dohlídnout. Ale je třeba se domluvit na nákupu surovin.
Jídelníček může být celkem prostý.

Pátek: jitrnice (jelita, nebo prejt) pečené na pánvi, k tomu chleba a nákladané zelí
Sobota:
snídaně-tvaroh, marmeláda, chleba
oběd-masový vývar s kroupami (nebo jiným podobným bordelem)
večeře-hostina
Neděle:
snídaně se může zopakovat
oběd-záleží kdy je konec...jestli kolem 13.00 tak myslím stačí nějaké sýry a ovoce. Netřeba se mrdat s něčím na ohni.

To je takový rychlonávrh....pokud už nějaká domluva prběhla, tak mě klidně smažte :)
Ale ať vím jak nakoupit sobě. Je úterý a nezbývá tedy mnoho času.
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2012

Příspěvek od scarvein »

Ovsenna kasa... pecene pstruhy by na ranajky neboli? :twisted:
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
Kazimír
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 149
Registrován: Po 08. Srp 2011 10:21:14
Místo/Bydliště: Libice (Dobříš) /Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2012

Příspěvek od Kazimír »

já jsem taky pro - jsem ochotná podílet se i na přípravě - tedy pokud mě nebude příliš zaměstnávat péče o Švédy :twisted:
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2012

Příspěvek od scarvein »

Zerty stranou, myslim, ze by bylo skvele udelat si spolecnou kuchyn. Celkove by jsme si meli rozvrhnout, co vlastne budeme spolu mit a nejak rozumne si so postavit, at budime dojem fungujiciho celku.

Ja toho krome kostymu, zbroje a veci na spani nemam bohuzel moc, protoze skupina ma jinou akci na Slovensku a moc toho na mne nezbylo. Ale pro informaci mam nasledujici:

-velkou truhlici do stanu (ktera zabira pul auta, svine jedna!)
-2 nebo 3 keramicke dzbany
-nekolik keramickych poharku
-velka cinova misa, drevene korytko (takove to spis na stul), nejake drevene a keramicke misky
-1(nebo 2) prouteny kosik na stul, treba na ovoce, chleb nebo neco podobneho
-nejake drevene lzicky a varesky
-porcovaci sekac na maso (i urukhaiove by zavideli :P)
-sekyru
-lucernicku + svicky
-vedro na vodu
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 12 hostů