Libušín 2012

Informace o projektu, výstrojní podmínky, karlovské akce
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012

Příspěvek od scarvein »

Ale Pane Klinstejne, myslim ze se to nevyzaduje, aby mel kazdy pan vsechno. Pokud se s nekym domluvis, tak muzete nejaky stan zvelebovat spolu, jiste nejake zajimave vybaveni mas ;)
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012

Příspěvek od mahy »

Pokud mohu jako kolemjdoucí- tábor byl marnej z důvodu nezvládnutí pořadatelem. To se může Maršálek zlobit jak chce, ale já to tak vidím.

Před akcí jsem několikrát psal na ČŠ zda je dost placu atd. Bylo mi odepsáno, že panikáři budou stříleni jak na frontě ;) Na to, že počty, přibližné velikosti stanů atd. byly dány dokupy s předstihem a na místě samém pak nebylo místo- co na to říct?


My jsme dorazili a chtěli stavět stany mezi polskými ploty- v tu dobu už totiž cedule HOSTÉ, kde jsme s Kurikem měli být, ležela zašlapána v prachu cesty :? Začali jsme tedy stavět ploty v domění, že to je ten náš plac. Sotva stály první stany přiběhl placmajstr(tuším Vladan?)a vykázal nás odtud s tím, že tam má zůstat volno, protože tam se bude řadit vojsko před bitvou.

Namačkali jsme se tedy do zbylého prostoru vedle vás. Tímto se omlouvám Valkounovi nebo to byl Masér?, který nás požádal, zda nedáme náš přístřech jako centrální i pro vás.

Neměli jsme po dvojím stavění tábora a s vidinou, že většina našeho společného tábora s Kurikovci bude muset kempovat úplně jinde, nejmenší chuť cokoliv již přestavovat.


Korunu tomu dodalo, když do námi opuštěného prostoru, kde se měla před bitvou formovat vojska, zakempovali koňáci- ti mohli klidně trčet úplně před táborem, nebo na tom freiplace za ním. :?

Kurik dorazil po nás a tak nasranýho jsem ho ještě neviděl- plac nezajištěnej, ochota to nějak napravit od placmajstrů minimální- prostě se nastěhujte támhle na stráň :roll: To, že si s sebou vezl lázeň, kterou neměl kde postavit(ne, na svahu to vážně nejde), že jsme měli nějaký koncept tábora...




Toliko asi k táboru. Sice vypadá na fotkách celkem slušně, zejména na nočních fotkách, ale i tak je hodně co zlepšovat. Za nás je vyřešeno- příště jdeme na druhou stranu, takže se potkáme patrně tentokrát na odlišných stranách barikád :lol: :D
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Armin
Příspěvky: 166
Registrován: Stř 20. Led 2010 13:02:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012

Příspěvek od Armin »

Opravdu nezvládnutý pořadatelem?

Tak nevím… Když jsme o víkendu před Libušínem s pár dalšími lidmi stavěli polské ploty, čistili tábořiště a vytyčovali plochy pro jednotlivé spolky (což byla plánovaná a dopředu oznámená brigáda), nějak sem si nevšiml, že by se obtěžoval dostavit kdokoliv hlásící se ke Karlovacům, aby nám nějak pomohl a případně si řekl, kolik místa bude potřeba, aby se podle toho tábořiště případně upravilo…

A pokud má někdo pocit, že bylo pro Kafkovské tábořiště vyhrazeno méně místa, není se moc čemu divit… Loňská zkušenost ze Zbořeného Kostelce (prázdný plac uprostřed tábora, kde měli tábořit Karlovci, kteří slíbili že přijedou a jaksi se nedostavili), z letošního Morimonda, ale i z toho, co se teď bohužel děje okolo Frýdlantského turnaje, holt asi způsobuje, že každý soudný organizátor už dopředu předpokládá, že když už se Karlovci někam přihlásí, tak se jich na akci objeví nakonec maximálně polovina z přihlášeného počtu. A to není z mé strany žádná výčitka, ale jen konstatování toho, jak to (nejen já) v tuto chvíli vidím…

Takže napříště by se to možná chtělo trochu víc starat a nečekat, že za mne ostatní všechno udělají…

A jen na okraj, nejsem organizátor Libušína a s organizací nic společného nemám… K samotnému táboru mám taky své výhrady, ale prostě nějak nerozumím tomuto svalovaní vlastní neschopnosti na jiné…
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012

Příspěvek od mikey.88 »

Dost bylo půtek. A teď něco pozitivně konstruktivního. Co změnit na příště? Co by tam být mělo a co nemělo? Jako divák jsem už kritiku napsal ale problémy v táboře jsem nepostřehl. Možná lepší informace pro průchozí návštěvníky. Nenašel jsem info od Karlovců... možná bylo ale nenašel jsem to :D
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012

Příspěvek od Zdeslav »

Díky Terko, že jsi to sem napsala a rozvířila vody.

Na Libušíně se podělalo více věcí, které jsme až tak moc neměli možnost ovlivnit (málo místa, Maserův reprezentativní stan, který se nekonal, kuchyně s přístřeškem, která nedorazila a musela se operativně řešit atd.)

Některé z těchto věcí už řešíme - pořizuje se nový přístřešek pro více lidí, od Sběře je povinnost pro šlechtice zajistit si sezení u stolu. Diskuse se vede taky o kuchyni.

Osobně bych se rád vyjádřil k pohodlíčku ve vojenském ležení. Vždycky se snažím myslet na Zdeslava jako na nepříliš majetného šlechtice a na jeho možnosti. Když přemýšlím o své postavě, říkám si, že Zdeslav by si mohl při podobném tažení jaká tu děláme (panská, Libušín) dovolit obětovat maximálně jednoho koně jako soumara. To mi docela limituje počet věcí, které můžu brát. Kdybych neměl onehdá dobrou možnost jak přijít k dřevěné posteli, asi bych nepoužíval ani tu. Podotýkám, že já dělám poměrně nemajetnou postavu, a že u ostatní a hlavně vysoké šlechty je pohodlí a reprezentace patrně uplně někde jinde - zvlášť třeba na různých kratochvilných akcích typu Sběř. Nejsem ale moc přítelem myšlenky, že je nutné aby každý drn měl své teplé místečko na lavici u stolu pod střechou. Osobně se domnívám, že často ve středověku ale ani později neměli vojáci ani ten luxus spát pod stanem (např. Karlovo vojsko ve 30. letech táhlo k hradu Primiero několik dní hustými lesy bez cest, kudy by asi těžko protáhlo vozy s nákladem typu stanů a nábytku).

Chci jen říct, že pokud je naší snahou podchytit historickou realitu, dovedu si představit parádně vybavené stany velmožů s koberci, postelemi a dalším nábytkem stejně dobře jako hromadu drnů povalujících se u díry. Co si nedovedu představit je nefunkční, nezastřešená a nechráněná kuchyně se skladem, nehlídaný tábor a nepřipravené zbraně po ruce.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012

Příspěvek od Maršálek »

Já bych k Libušínu jenom dodal, že nemálo vašich družiníků při dotazu lagermaistera nevědělo ke komu patří, zda jsou to Karlovci, Hosté, případně zda nepatří do jiného tábora. Ti stavěli stany jako jedni z prvních a mimo jiné vám tak začínali tábor. Co na to říct? Tím se nezříkám své zodpovědnosti - stavíme stejně velké tábory pár let a nemáme s tím problémy, protože lidé to již znají a umějí. Podcenil jsem fakt, že ten Libušínský byl vytvořený cca 1/3 nováčků ;) Tady mimo jiné dojíždíte na to, že se mezi sebou neznáte, protože se na akcích neukazujete. Proto také nejste sehraní, proto jste dosud nepotřebovali mnohé z vybavení, které vám teď možná chybí, atd. Pokud ale takovou zkušenost neuděláte, neuvidíte to – to je přirozený vývoj ;) U nás má mimo jiné každá družina svého pověřence, který dojede první a zajištuje svým lidem jak potřebné místo ve vytyčeném prostoru, tak i klíčové informace do příjezdu ostatních.

Jak psal Armin, každý si svou pověst buduje sám. Já to beru tak, že jste se poprvé zúčastnili takhle a příjemně jste překvapili, že jste dodrželi dané slovo. Nicméně jmenovitě pro Mahyho – nemám problém s tvou neúčastí na dalších akcích, na kterých se nějak organizačně podílím. Chápu při prezentovaném zklamání tvůj postoj. Co jsem to za hajzla, že akci připravím, nalákám vás na ni, označím vám místa a pak podle vlastní cedule zašlapu do země, aby jste se nemohli zorientovat. To o mně lecos vypovídá, to neokecám :lol:
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Kurik
Příspěvky: 138
Registrován: Út 07. Črc 2009 12:01:57
Místo/Bydliště: Heraltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012

Příspěvek od Kurik »

Když už to tu je, tak se zeptám. Maršálku, kde se tedy stala chyba? Proč jsme neměli dispozici plac 20 x 25 m o kterém jsme se dohodli na SZ na Brodci?


Všem kteří to ode mně schytali v pátek po příjezdu se omlouvám, ještě teď mě to mrzí....
Smil z Heraltic
Obrázek
Jsem jen prostý vladyka...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012

Příspěvek od Maršálek »

Kurik napsal:Když už to tu je, tak se zeptám. Maršálku, kde se tedy stala chyba? Proč jsme neměli dispozici plac 20 x 25 m o kterém jsme se dohodli na SZ na Brodci?


Všem kteří to ode mně schytali v pátek po příjezdu se omlouvám, ještě teď mě to mrzí....
Mimo jiné i proto, že ti z vašich, kteří přijeli jako první ve čtvrtek a v pátek začali stavět ve vytyčeném prostoru tak, že s ostatními z vás asi moc nepočítali. A mimo jiné i proto, že nemálo vašich lidí, kteří přijeli bez "pánů" nevěděli, zda jsou Karlovci, Hosté, nebo někdo jiný. My se ve stejném počtu a se stejnými stany na daný plac vejdeme - máme to mnoha akcemi zažité a víme, kdo je kdo ;) pak to při stejném place vypadá takhle http://www.hradeckydvur.net/fotky/hrade ... 0tábor.jpg
(in: http://www.hradeckydvur.net/fotogalerie ... urnaj-2011 )

K tomu přidám fakt, že jsem za chodu řešil nemálo dalších věcí vedle tábora, aby festival vůbec proběhl, což je ale můj, nikoli váš problém ;) O tom jsme myslím neméně vášnivě diskutovali hned po akci, že?
Naposledy upravil(a) Maršálek dne Pá 15. Črv 2012 7:42:35, celkem upraveno 2 x.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012

Příspěvek od Maršálek »

Pár praktických rad - na nejbližší společné akci si zkuste stranou udělat vlastní společné ležení, včetně zakomponovaných přístřešků, nebo společného sezení a ohniště. Přirozenou cestou tak zjistíte následující:
- budete mít reálnou představu o velikost svého tábora a tedy i o nárocích na prostor
- přirozenou cestou si zajedete stavění stanů do konkrétní podoby se zohledněním stanů panstva, i přístřešků pro nejposlednější vojáky
- zajedete si optimální rozestupy mezi stany, abyste nebrkali o lana, nebo aby tam nebyly zbytečné rozestupy, které by vám ve velkém táboře více celků zabíraly místo pro ty, co přijedou později
- vyzkoušíte si, zda užijete uličky a náměstíčko
- budete vědět, od kterých stanů se začíná stavět tábor
- zažijete si potřebu nočního osvětlení nejenom pro pohyb v táboře a pro své hlídky
- logicky se dostanete k odpovědi na otázku, zda a kolik potřebujete stolů a lavic na případné společné sezení a kolik z vás se ho bude reálně účastnit (obvykle se to naddimenzuje, protože obsluha kuchyně a hlídky nikdy nesedí s ohledem na své vytížení společně s ostatními)
- zažijete si velení tábora a zjistíte, zda potřebujete i další hierarchii s tím spojenou
- budete vědět, kolik zabírají další aktivity (lazebna, prostor pro zápas, nástupní prostor, atd.)


Ale můžete k tomu samozřejmě přistupovat tak, že je lepší to nezkusit, pytlíkovat to vždy na místě a pak hledat chybu kdekoli jinde. Takové společenství bude ovšem stěží někomu partnerem, ať již v táboře, nebo v poli. Já zastvávám názor, že problémy jsou od toho, aby se řešili. Někdo naopak zastává názor, že každé řešení má svůj problém. Zatím to na mně z diskuze působí všelijak a převládá pohled, že jste se rozhodli demonstrativně se nepoučit z toho, co nám všem Libušín při společném táboření ukázal. Já si s ostatními organizátory po akci sedl a poučení jsme si vyvodili, stejně jako jsme si sepsali postřehy napříště. Budu rád, přijedete-li opět v hojném počtu, namísto ovyklého zastoupení pár jednotlivci. Nebudu rád, pokud budete vyžadovat Mamahotel a odkážu vás do jiného tábora. Pokud jste se rozhodli, že letošní "Maršálkův" neúspěch je třeba vyřešit tábořením jinde, nemám s tím problém. Kudy se vydáte jako jednotlivci i celek, je jenom na vás ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012

Příspěvek od Kordulka »

Na to, že louka je pro tak velký "dobový" tábor, notabene ještě se "ZOO", malá a terén nevyhovující, jsem s dostatečným předstihem upozornila na "Českém šermu".
Reakcí na to bylo, že jsme panikáři a všechno bude v pohodě. Leč nebylo. Konkrétně pro Karlovce bylo vyčleněno místo, které by i v případě dobré organizace stačilo na skromné ležení party žoldnéřů, ale rozhodně ne na ležení panské. Nebylo to ostatně poprvé - předloni museli Karlovci pro nedostatek místa svůj tábor rozdělit a polovina nás stanovala v lese.

Přístřešek byl, ale pro nedostatek místa na postavení zůstal v autě na parkovišti.

Do Libušína jsme dávali zcela nezištně veškeré své vybavení volně k dispozici všem, kteří jím zatím nedisponují. Počínaje nádobím, přes přístřešky, kuchyňské truhly uzpůsobené k sezení, velký stůl, lavice a konče vybavením kuchyně. Protože jsem ale vážně onemocněla (což má, bohužel, nikoli bezvýznamné ekonomické důsledky) a ještě nějakou dobu potrvá než budu schopna fungovat, cestoval můj choť jakožto postarší nižší šlechtic sám a nalehko.
Tak to asi i zůstane a budeme se muset, s ohledem na náš věk, věnovat trochu víc sobě.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů