Druhý Karlovský studijní seminář, 31. 3. - 1. 4. 2012

Informace o projektu, výstrojní podmínky, karlovské akce
Odpovědět
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Druhý Karlovský studijní seminář, 31. 3. - 1. 4. 2012

Příspěvek od Zdeslav »

Milí přátelé!

Rád bych vás všechny pozval na druhý ročník Karlovského studijního semináře zaplňeného přednáškami a diskusemi na téma všech možných myslitelných (i nemyslitelných) aspektů života v Zemích Koruny české za vlády Karla IV., který se bude konat někde (místo ještě řešíme, co nejdříve dodáme, ale počítejte že půjde o střední Čechy. Nezabudice jsou vždy v rezervě)
v termínu 31. 3. - 1. 4.
(a nejedná se o apríl :)) 2012.

Letošní seminář bude poněkud odlišný od toho loňského v několika věcech. Doufám, že se vám změny budou líbit :)

Budeme totiž mít dva vzácné hosty. Prvním z nich bude Mgr. Petr Voda (Posadowski), který přislíbil věnovat se oděvní tématice - a to jednak přednáškou na téma kabátce ve druhé polovině 14. století a jednak (aby si na své přišly také dámy) malým "workshopem" zaměřeným na dámské pokrývky hlavy a jejich různé varianty a vůbec způsoby úpravy hlavy paní a dívek v naší době.

Druhým vzácným hostem bude osoba troufám si říci ještě výjimečnější, protože jde o člověka řekněme z vnějšího světa, mimo naší partičku outsiderů hrajících si na středověk :) . V žádném případě ale ne mimo náš "obor" protože se jedná o pana doktora Roberta Šimůnka, Ph. D., historika a mého a Valkounova váženého a oblíbeného učitele. Jeho tématem bude vlastně předmět jeho bádání a to jsou společenské vztahy v Českém království ve vrcholném středověku, zejména tedy s ohledem na šlechtu a lidi kolem ní - tedy dalo by se říct přesně to, co rekonstruujeme a v čem však zároveň zatím dost bloudíme a o čem bychom asi měli vědět co nejvíce.
S panem doktorem jsme se dnes shodli, že přínosnější než přednáška bude pojmout jeho vystoupení jako moderovanou debatu s jeho odpovědmi na naše otázky. Tak myslím budeme moci využít jeho přítomnosti naplno a "nasát" z něho nejvíce informací. :)

Maser (Mgr. Pavel Macků) má také nějaké referáty připravené, k tomu už se jistě vyjádří on sám, čím nás letos obohatí. Je libo zbroje či vesnici, či obojí? :D
EDIT MASER: Město a ves vrcholného středověku. Je to takové přiblížení každodennosti člověka ve vsi a ve městě. Popisuje životní prostor, čas jídla, práce, hry, hygieny atd.

Dále bych si opět jednu krátkou přednášku vzal možná na hrb sám. Mým tématem by byl i předmět mojí bakalářské práce na které momentálně pracuji, tedy pokusil bych se dát dohromady pár slov o dobytí Braniborska Karlem IV. v letech 1371 - 1373 jako o vojenské akci své doby.

Nevím jestli vlastně ještě přibírat další referenty. Pokud máte někdo nějaký tip, tak sem s ním, ale možná bych byl spíš pro nechat si pro tentokrát co největší prostor pro pana doktora Šimůnka, abychom maximálně využili jeho přítomnosti. :)

Jinak seminář vidím zase spíše jako dvoudenní záležitost, ať máme dost času vše probrat. Součástí bude samozřejmě také výměna informací, materiálů, diskuse a zase bych rád založil malou knihovničku, kde by si mohl každý zájemce zalistovat základní literaturou pro naší dobu.

Otázkou zůstavá zda se pokoušet seminář spojit s tou navrhovanou hostinou. Mě by se to moc líbilo, ale zase nevím, jestli by toho na dva dny nebylo moc.

SEZNAM ÚČASTNÍKŮ:

Přednášející:

1. Zdeslav
2. Maser
3. Posadowski
4. Vlaďka
5. Šimůnek

Přihlášení:

6. Valkoun - zaplaceno
7.Tito
8. Lukáš Typl
9. Klára Vintnerová
10. Jana
11. Kazimír - zaplaceno
12. Michal - zaplaceno
13. Vojta Vrobel - zaplaceno
14. Karel - zaplaceno
15. Robin Kunc - zaplaceno
16. Pavel Smolek - zaplaceno
17. Smolková - zaplaceno
18. Mikey - zaplaceno
19. Agáta - zaplaceno
20. Kristýna Krippelová - zaplaceno
21. Lemberk - zaplaceno
22. Morgan - zaplaceno
23. Olaf - zaplaceno
24. Jana Lemberk - zaplaceno
25. Michal Lemberk - zaplaceno
26. Richardrg - zaplaceno
27. Bety - zaplaceno
28. Scarvein - zaplaceno
29. Lucia (?) - zaplaceno
30. Scarveinovec 1 - zaplaceno
31. Majda
32. Vojta
33. Smil - zaplaceno
34. Kriss - zaplaceno
35. Terka Bílková - zaplaceno
36. Vladímír Petřík - zaplaceno
37. Alweron - zaplaceno
38. Jakub Lukáš - zaplaceno
39. Pedro - zaplaceno
40. Pedrová - zaplaceno
41. Pádlo - NA MÍSTĚ
42. Michal Ekl - zaplaceno
43. Vít Prokop - zaplaceno
44. Petr Bílek - zaplaceno
45. Kristýna Kučerová - zaplaceno
46. Richard Lev - zaplaceno
47. Eliška Kavalcová - zaplaceno
48. Štěpán Hodr - zaplaceno
49. Martin Hanus - zaplaceno
50. Šárka Budíková - zaplaceno
51. Jiří Prášek - zaplaceno
52. Jiří Štěpánek - zaplaceno
53. David Pumpr - zaplaceno
54. Scarveinovec 2
55. Scarveinovec 3
56. Scarveinovec 4
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý Karlovský studijní seminář, 31. 3. - 1. 4. 2012

Příspěvek od Czernozub »

Snad to letos stihnu. Richard nebude přednášet svou vesnici?
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý Karlovský studijní seminář, 31. 3. - 1. 4. 2012

Příspěvek od richardrg »

Asi ne, protože jsem se vloni nechal strhnout a přednášel moc široké téma, a pak to bylo povrchní - o všem a o ničem. Samozřejmě mám hromadu materiálů, ale sám bych si rád poslechl Maséra, přeci jen je historik a uchopí to určitě jinak než já, navíc, pokud bude přednášet tak jen nějaký výřez a podrobně, třeba se o něco obohatím.

Přednášejících je dost, já klidně počkám, až ostatním dojdou nápady. Osobně se přimlouvám, za delší časové úseky na každou přednášku, aby byl čas k diskusím.

A moderované dotazy mi přijdou jako skvělý nápad.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý Karlovský studijní seminář, 31. 3. - 1. 4. 2012

Příspěvek od maser »

Asi se vás spíš zeptám: ta moje přednáška vznikla pro veřejnost v Telči. Je to takové přiblížení každodenosti člověka ve vsi a ve městě. Popisuje životní prostor, čas jídla, práce, hygieny atd. Tedy hodně široké téma a nařeší to žádný dílčí úsek tehdejšího života. Takže: bude o to zájem, nebo dáme prostor někomu jinému?
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý Karlovský studijní seminář, 31. 3. - 1. 4. 2012

Příspěvek od Zdeslav »

Mně se to líbí. Už jsi to přednášel, takže to máš už určitě vychytané a odborně stoprocentně dobře podložené. Takže já bych rád. Teď si akorát říkám, že se možná vykašlu na tu mojí přednášku a dám jí až třeba příští rok. Chtěl jsem to nahnat v případě, že by toho bylo málo, ale takhle to vypadá myslím na tři parádní témata, dostatečně široká a obsáhlá na dlouhé diskuse a asi bychom to měli tak nechat.
Nezabud hrr!
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý Karlovský studijní seminář, 31. 3. - 1. 4. 2012

Příspěvek od richardrg »

Tak jsem se dozvěděl že Maser je archeolog a ne historik, tímto se mu omlouvám.

Já si myslím, že ta vesnice by byla pěkná protiváha k té šlechtě. A navíc je to zpracováno úplně jinak než to dělám já - přesně jak jsem předpokládal. Na druhou stranu sedláky se nikomu moc dělat nechce....
Podřídím se většině.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý Karlovský studijní seminář, 31. 3. - 1. 4. 2012

Příspěvek od maser »

Já chci slyšet o Branibořích v Čechách. Vlastně naopak :)
silva-nortica.blog.cz
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý Karlovský studijní seminář, 31. 3. - 1. 4. 2012

Příspěvek od Kordulka »

Tu hostinu určitě ne, Zdeslave.
Vzhledem k tomu, jak bude program nabitý, by to nesplnilo účel a nebyla by to hostina. Snad se někdy naskytne nějaká příležitost.
Ráda se ale postarám o dobovou kuchyni, bude-li zájem o společné stravování a pokud pro to budou podmínky. Kuchyně v sídle Nezabudiců je v tomto ohledu skvělá 8-)

Pokud bude zájem a prostor, Ruda má připravený příspěvek na téma "Palné zbraně ve 14. století". Loni se již nevešel.
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý Karlovský studijní seminář, 31. 3. - 1. 4. 2012

Příspěvek od Bilajz »

Určitě bych Maserovu přednášku přivítal, do Telče to mám sakra daleko ;-)
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Druhý Karlovský studijní seminář, 31. 3. - 1. 4. 2012

Příspěvek od Pavel na Besednici »

A jak to plánujte časově? Které přednášky budou jeden den a které druhý? A bude vůbec druhý den nějaká přednáška a jaká? Nějaký časový plán by nebyl? Já totiž po loňské zkušenosti uvažuju, že když to bude v rozumné dojezdové vzdálenosti, že bych první den ráno přijel a ten samý den večer odjel. Svoje játra, ledviny a uši mám rád a nemusím všechny tyto orgány zatěžovat najednou. :lol: Minule jste tam do noci vyli jako tlupa paviánů nebo snad středověkých lapků? :D
Co se nerozvíjí, umírá!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti