Kápě

co jsme vytvářeli a jak jsme na to šli
Odpovědět
Avátar uživatele
Jakub z Bejšova
Příspěvky: 22
Registrován: Po 18. Říj 2010 8:06:47
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Kápě

Příspěvek od Jakub z Bejšova »

Tenhle kousek jsem dodělal nedávno a musím říci, že mi to dalo hodně zabrat. Jedná se o kápy ze 14. století, která se dochovala a byla nalezena ve vykopávkách v Grónsku omotaná kolem nohy kostry. ( viz. http://www.kostym.cz/ Herjolfsnes č.66 ) Použil jsem dochovovalé sukno, které jsem objevil na půdě ve stodole, pod starým nánosem prachu a zbytků obilí, jeho datace je 19.st, našťestí byla jen malá část zničena vlivem hlodavců. Dále byla použita niť, jejíž fotku přikládám v příloze. Střih jsem si upravil tak, aby seděl na moji hlavu a dal jsem se do šití, nejdříve jsem si ze sukna odstříhl dvě části kapě a následně sešil k sobě. Následovalo obrácení naruby, u čehož se zarazím. Samotná kukla jde velmi snadno ale liripipe ( ten vocas ) to je horor. Pokud chcete, aby kápě nějak vypadala tak udělejte liripipe menší co do průměru = obrátit na ruby, Vás bude stát námahu, dřinu a nervy, ale pokud si chcete ušetřit práci udělejte liripipe tlustou, to půjde snadno avšak celkový vzhled nebude nic moc. Jinak liripipe můžete udělat libovolně dlouhou jsou doloženy i 90 cm a více ( já mám těch 90 myslím ) Kápě mi sedí dobře, ikdyž jsem ji udělal zbytečně velkou co se týče od brady po konec hlavy, ale to je jedno, tím že jsem použil sukno, které je navíc hodně hrubé, dosáhl jsem celkem slušné obrany.
Přílohy
Hotová kukla
Hotová kukla
DSC00568.JPG (50.78 KiB) Zobrazeno 9225 x
DSC00556.JPG
DSC00556.JPG (52.01 KiB) Zobrazeno 9225 x
Střih
Střih
DSC00527.JPG (51.22 KiB) Zobrazeno 9225 x
Za Karla IV. jede rytíř na Karlštejn. U vrat stojí stráž:"Co chceš?"Rytíř:"Jedu popřát našemu králi k svátku!"Stráž ale protestuje:"Člověče co blázníš! Dnes není Karla!" "Vždyt' já vím, že dnes není Karla...je čtvrtýho
Avátar uživatele
Jakub z Bejšova
Příspěvky: 22
Registrován: Po 18. Říj 2010 8:06:47
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kápě

Příspěvek od Jakub z Bejšova »

Zde jsou ještě nějaké fotky.
Přílohy
DSC00562.JPG
DSC00562.JPG (46.45 KiB) Zobrazeno 9231 x
Niť
Niť
DSC00569.JPG (46.04 KiB) Zobrazeno 9232 x
Za Karla IV. jede rytíř na Karlštejn. U vrat stojí stráž:"Co chceš?"Rytíř:"Jedu popřát našemu králi k svátku!"Stráž ale protestuje:"Člověče co blázníš! Dnes není Karla!" "Vždyt' já vím, že dnes není Karla...je čtvrtýho
Avátar uživatele
Přibík
Příspěvky: 544
Registrován: Ne 26. Črc 2009 19:16:07
Místo/Bydliště: Suchdol nad Lužnicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kápě

Příspěvek od Přibík »

ja osobne bych ji udelal upnutejsi okolo obliceje aby ti nefoukalo na usi atd takhle to pozbejva smysl a bude ti akorat padat
Přibyslav II. z Pořešína purkrabí hradu Krumlov a bratr Vernera I. z Pořešína r. 1320
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Kápě

Příspěvek od Kordulka »

Přibík napsal:ja osobne bych ji udelal upnutejsi okolo obliceje aby ti nefoukalo na usi atd takhle to pozbejva smysl a bude ti akorat padat
Nebude. Každý slušný chlap přece nosí na hlavě mimino 8-)

Mne spíš trošku mate ten lem - pokud ji má Jakub na hlavě naruby, tak to je v pořádku, ale pokud to je líc, měl by to ještě zaobroubit po okraji lemu, aby se to netřepilo.
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Kápě

Příspěvek od Czernozub »

Nebo nejlépe podšít ;) Zrovna dodělávám svou novou vikošskou s výšivkou :lol: Fakt žrádlo musím říct...
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Jakub z Bejšova
Příspěvky: 22
Registrován: Po 18. Říj 2010 8:06:47
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kápě

Příspěvek od Jakub z Bejšova »

Nebude. Každý slušný chlap přece nosí na hlavě mimino 8-)

Mne spíš trošku mate ten lem - pokud ji má Jakub na hlavě naruby, tak to je v pořádku, ale pokud to je líc, měl by to ještě zaobroubit po okraji lemu, aby se to netřepilo.[/quote]

Lem ještě dodělám, jelikož máš pravdu to sukno se dost třepí.
Za Karla IV. jede rytíř na Karlštejn. U vrat stojí stráž:"Co chceš?"Rytíř:"Jedu popřát našemu králi k svátku!"Stráž ale protestuje:"Člověče co blázníš! Dnes není Karla!" "Vždyt' já vím, že dnes není Karla...je čtvrtýho
Avátar uživatele
Jakub z Bejšova
Příspěvky: 22
Registrován: Po 18. Říj 2010 8:06:47
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kápě

Příspěvek od Jakub z Bejšova »

Přibík napsal:ja osobne bych ji udelal upnutejsi okolo obliceje aby ti nefoukalo na usi atd takhle to pozbejva smysl a bude ti akorat padat

Když si ji narazím na hlavu tak vůbec nepadá, bohužel jsem při šití a vystříhávání střihu, nepočítal, že to bude tak velké a vyšlo to takhle a navíc jsem ještě dost zmenšoval, takže i v reálu to vypadalo asi takhle, nebo ten dotyčný majitel měl dost velkou hlavu :D
Za Karla IV. jede rytíř na Karlštejn. U vrat stojí stráž:"Co chceš?"Rytíř:"Jedu popřát našemu králi k svátku!"Stráž ale protestuje:"Člověče co blázníš! Dnes není Karla!" "Vždyt' já vím, že dnes není Karla...je čtvrtýho
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů