Cestovní výbava

táborový život, stany, polní vaření...
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Kordulka »

Nám se osvědčila postel vyplétaná, s dělící příčkou vprostřed (tak každý z nocležníků získává svůj pohodlný důlek). Sice trošku vrže (zásadně nedoporučuji konopné lano!!!), ale je velmi skladná a pohodlná. Baldachýn máme vyřešen 4 otvory pro vložení sloupků v horní části nohou postele , ale zatím jej nepoužíváme, protože nemáme odpovídající stan. Horní konstrukce baldachýnu je tvořena 4mi tyčkami o síle násady na koště; zvažujeme ovšem redukci na baldachýn o dvou sloupcích a dvou nosných tyčích. Ale s odpovídající látkou je potíž, protože se nám zatím nepodařilo sehnat vhodně vzorovanou. Asi by se dala použít indická bavlněná sárí, ale i tak by samotný baldachýn vyšel na cca 2500.- Kč.

Na nádobí máme menší truhlici, která se dá vhodně použít i na sezení, případně jako stolek na přípravu něčeho nebo stolek do stanu.
Na skleněné poháry používáme samostatnou truhličku vystlanou slámou, do níž vkládáme poháry zabalené do plátna (a bublinkové folie 8-)). Je to ovšem nedobové a našemu postavení neodpovídající provizorium; správně bychom pro cestovní účely měli mít poháry ve zdobených kožených či dřevěných pouzdrech, každý zvlášť.

Velice spornou součástí našeho cestovního vybavení jsou pochopitelně všechny stoly, stolky, křesla, židle, trůny a většina stoliček. Nic z toho jsem na iluminacích zatím neviděla - ojediněle jeden či dva panovníci, případně v kombinaci s biskupem či nějakým váženým diplomatem, sedící na faldistoriu (faldistorium, fladistolium, ale také sella curulis). Stolek se mi vybavuje snad jediný, a to psací, ovšem to je iluminace až z 15. století. Pokud už bychom měli používat něco jak stoly, pak jedině typ, který měl Jiří z Holohlav na Panské na Horním hradě - tedy lehké dřevěné kozy, na něž se pokládají dřevěné tabule.
Lehká cestovní křesílka s látkovým sedákem a opěradlem, která používáme s Vítkem, jsou také silně nedobová, protože se typově jedná o tzv. "Dantovo křesílko" (Dantesca chair, Dante chair, sedia del campo) z 15. století. Totéž platí pro všechny typy "nůžkových křesel" i stolic, běžně používaných námi všemi - nejranější výskyty opět až v 15. století. Jediným dobově odpovídajícím cestovním sedacím nábytkem je pro cca 7. - 14. století tzv. "faldistorium", případně truhla.

S tím stanovým vybavením je vůbec problém, protože to je něco, co má s dobovostí pramálo společného. Námi užívané vybavení spíš odpovídá stanovému luxusu orientálních bohatých kočovníků. Stany vybavené postelemi a nábytkem v křesťanském světě užívali pouze absolutně nejvyšší světší a církevní velmožové při výjimečných příležitostech. Vyjma některých turnajů sebou pánové nevozili ani manželky, takže odpadal další důvod pro zvýšené pohodlí. Pokud se nejednalo o bitvy typu Crésy, Kressenbrunn a podobně, nebyl důvod vláčet sebou velké stany a do nich postele a další vybavení. Na ubytování byly paláce a hrady spojenců, příbuzných a známých, domy a hospody ve městech, případně usedlosti v okolí bitevního pole. Je ale celkem pochopitelné, že v rámci hry si opatřujeme i vybavení, které mnohdy vůbec neodpovídá společenskému postavení majitele nebo je zhýčkaností, jíž by se naši předkové bouřlivě vysmáli...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

Dnes se sice snažíme šroubovat své vybavení jako „cestovní“, ale v reálu by mi prostě naložili na vozy to, co by obnášel můj seznam. O tom, co se všechno vozilo si lze udělat solidní představu z výčtů kořistí po porážce toho kterého vojska - pěkný a velmi podrobný seznam mají Švýcaři z Burgundských válek (to je ale dané tím, že je to součást vyšetřování - k provinění rabování, což byl hrdelní trest) a není to zdaleka jenom majetek samotného vévody. V případě delších tažení, nebo cestování je to polovina domácnosti, včetně nádobí, co se vozí a není to nelogické. Proč jsou na vyobrazeních trůny a faldistoria jenom u vybraných postav je dané účelem a symbolikou, viz. http://hradeckydvur.net/studium-histori ... ovy-pramen

K mému stávajícímu vybavení - truhly mám 4 a plně je využívám především na turnaji, kde jednak týden bydlím a druhak se jako hostitel reprezentuji. I proto se mi vyplatí hledat inspiraci pro ten "kredenc", protože mé stolní nádobí obnáší cca 2 hluboké mísy s poklicemi, 10 talířů, tepané misky, 5 konvic, 6 skleněných pohárů... A kdo pořádal hostinu, ten ví, že to není zase tolik, protože se v případě páru a jídla o několika chodech všechno účelně využije ;) A tak jsem se dostal do pozice, že samostatný kus nábytku na stolní nádobí užiju. Kdo chce tábořit skromněji, nechť tak činí. Když se pohybuju několik dnů jako prostý pěšák, vystačím si se stočeným pláštěm, lucernou, polní lahví a nožem. Spím na mechu a chvojí a cpu se cibulí a chlebem. Když tábořím jako nobil, užívám si to jinak. V tomhle se samozřejmě mohou naše představy a tedy i realizace rozcházet ;)
Nu nic, někdo prosím nějaké pěkné inspirace?
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Kordulka »

Pokud nějaká staletí nehrají roli, pak stačí zalistovat třeba na www.larsdatter.com 8-)
Tam lze najít zajímavé inspirace pro i výrobu středověké kredence (cupboard), ovšem opět až z 15. století.

Nebo jinde:
http://www.periodfurniture-carved.co.uk ... ards-4.htm
http://www.modaruniversity.org/Furniture.htm
http://www.currentmiddleages.org/tents/furniture.htm
http://www.greydragon.org/
A mnoho jiných zdrojů...

Jinak, nejde o skromnost nebo neskromnost, ale o to, co lze pro 14. století z "campingového" nábytku doložit, dohledat a použít. Veškeré nálezy, na které jsem. kromě truhlic, zatím narazila, jsou až z 15. a mladších staletí.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Kordulka »

Kočár ze 14. století. Nevěděla jsem, kam s tím, tak to fláknu sem:

Obrázek

Viděla bych to tak cca kolem r. 1360; mělo by to být z jednoho z pozdějších vydání Světové kroniky ("Weltchronik") Rudolfa von Ems (cca 1200 - 1250) . Iluminaci jsem stáhla z Encyclopedie Britannicy.
Všimněte si toho geniálně jednoduchého (asi řemenového) pérování - stejné se dodnes používá např. u některých dětských kočárků.
Avátar uživatele
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2453
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Zdeslav »

Zimní výlet přespolních kolegů:

http://www.medieval-market.biz/gallery/ ... wo2010.php

Taky bychom mohli něco takovýho zkusit...


Obrázek
Za otce Nezabuda!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od mikey.88 »

Spacák moc dobovej není. Jak ho nahradit? Nějakej vlněnej pytel vycpanej vlnou a podšitej? By se dalo co?
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od maser »

Dá se nocovat i bez spacáku a kamen. Návod je v každý druhý Foglarovce. Odzkoušeno ;)
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od mahy »

No pokud není člověk tukan tak si na večer v přírodě podestele na suchém místě(skalní převis, jeskyně atd.) chvojím(izolace od studené země) potom vám stačí pořádná deka pod sebe a dvě deky na sebe. Nesmí ovšem fučet vítr :lol: Ale kdo není tukan tak si postaví jednoduchý přístřešek z větví či si udělá přístřešek z plachty. Těch možností je víc a dá se kempovat v jakémkoliv počasí. ;)
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Nathan
Příspěvky: 23
Registrován: Pá 15. Říj 2010 17:57:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Nathan »

ľudia, spať sa dá v skoro akomkoľvek počasí, celkom pohodlne, stačí na to 5 vetiev a nejaké ihličie na strechu + oheň, a nejaké prikrývanie na seba (kabát, deka,...), ale ten oheň je tam podstatný
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů