Divous z Pařezu - český nižší šlechtic

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Divous - český nižší šlechtic

Příspěvek od Zdeslav »

Tak to, abych ti řekl pravdu, nevíme. Je to věc, která se dá jen velmi těžko vysledovat. Nicméně víme (většinou z ikonografie), že ve starších dobách se klobouky (i jiné helmy) na kápě posazovaly (13. století a začátek 14. století), v patnáctém století zase předpokládáme použití kroužkového závěsu. Nějaké kápě se prý našly i u Wisby, ale jak už víme, to vybavení tam neodpovídá roku 1361, ale době starší.

Pro naší dobu bych to viděl tak, že obojí je možné (přičemž závěs bude asi četnější - je levnější a ochranu hlavy nijak neumenšuje), nicméně jsou to jenom moje dohady. ;)
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Divous - český nižší šlechtic

Příspěvek od Divous »

tak už mám jasno... 8-) ....na 15. století si pořizuji celopláty, 2. polovina století, tedy válka růží, Matyáš Korvín, Španělská rekonquista a tak.......ale na 14. století si zase udělám nižšího českého šlechtice, tak jako dříve. Nohy si ale udělám ne celoplátové, ale kožené s nanýtovanými železnými pásy - mám dotaz: ty železné pruhy jsou nanýtované z vrchu nebo vespodu, jako na brigantýně?
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Divous - český nižší šlechtic

Příspěvek od Zdeslav »

No paráda!

Odpověď je...obojí je možné...zvějšku i zvnitřku ;)

a co zbytek zbroje?
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Divous - český nižší šlechtic

Příspěvek od Divous »

tak to radši z vnějšku....je to více zabijácké ;)

ale ten klobouk budu mít na kroužkové kapuci. O kloboucích se závěsem jste mě nepřesvědčili ;)
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Divous - český nižší šlechtic

Příspěvek od Maršálek »

Divous napsal:tak to radši z vnějšku....je to více zabijácké ;)

ale ten klobouk budu mít na kroužkové kapuci. O kloboucích se závěsem jste mě nepřesvědčili ;)
k nýtování lamel - dobře vypadá kombinace, kdy se střídají lamely vkládané dovnitř a ven, je tak vidět barvená podkladová kůže ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Divous - český nižší šlechtic

Příspěvek od maser »

Nepotahovali třeba ty kožené podklady látkami? Mám teď nátepníky s lamelami ve výrobě a docela by se mi líbily v heraldických barvách.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Divous - český nižší šlechtic

Příspěvek od Maršálek »

jak potahování látkou, tak barvení je dobře. potahování drahu látkou vypadá velmi pěkně, je ale samozřejmě náchylnější k trvalému poškození (výměně), ale nebývá to tak tragické, jak by se možná zdálo ;)

tady mám sametem potahované zesilovací pláty na předlokt (rok 2005)í. už je nepoužívám, protože volba materiálů nebyla šťastná. vydržely ale překvapivě dost a to jsem z nich měl dělané nadloktí, předloktí a holeně.
Naposledy upravil(a) Maršálek dne Po 26. Led 2009 11:24:51, celkem upraveno 3 x.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Divous - český nižší šlechtic

Příspěvek od Divous »

to jo, jenže čím barvit?.....ve 14. století přeci neměli základovku a emaily, nebo ano?
Někdo kdysi někde psal, možná Wothan už nevím, že na přílby možná nanášeli vrstvu sádry a tu pak barvily, ale to vydrží d první rány :) Ale jinak barevné by se mi také moc líbilo
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Divous - český nižší šlechtic

Příspěvek od Maršálek »

Divous napsal:to jo, jenže čím barvit?.....ve 14. století přeci neměli základovku a emaily, nebo ano?
Někdo kdysi někde psal, možná Wothan už nevím, že na přílby možná nanášeli vrstvu sádry a tu pak barvily, ale to vydrží d první rány :) Ale jinak barevné by se mi také moc líbilo

na kůži jsou mořidla na vodní bázi, na kov si pomůžeš potažním kůží (tak mám udělané kovové ailletes, nákolenky a lokty, viz. foto výše), kterou pak barvíš, nebo v případě turnajů tím sádrovým šlikrem (viz. Cennino Cennini)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Části zbroje

Příspěvek od Divous »

Zdeslav napsal:Jednoduchá ochrana nohou pro méňe majetného jedce:

kovovými segmenty podbíjená stehna, myška z jednoho kusu, segmentové holeně:

Obrázek

něco takového si představuji pro sebe
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů