Vladislav z Ralska

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Vladislav z Ralska
Příspěvky: 58
Registrován: Út 27. Led 2009 15:42:11
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Vladislav z Ralska

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

Zdravím vás pánové i dámy. Rád bych se jako jeden z členů skupiny Gryf zapojil do projektu dvora Karla IV a tak bych byl vděčný za komentář k vybavení které si plánuji pořídit.
Má postava je smyšlená a vycházím akorát z toho, že bych v okolí hrádku Ralska měl mít jakési šlechtické předky.A tímto bych vás také chtěl požádat, pokud by někdo měl nějaké přesnější informace o majitelích onoho hradu, budu za ně vděčný.

Na foru kostýmy.cz se mi zalíbil tento kostým
VIII_01_49B.jpg
a chtěl bych vědět zda je pro dobu Karlovu přijatelný. Chtěl bych ho užít jako honosný oděv pro nižšího šlechtice.
Nohavice a bruchy již vlastnim (Střih dle publikace pana Vaverky). Akorát bruchy mám trochu upravené, onehdá mi to doporučila švadlena, mám je pod kolena a na konci je tunýlek s provlečeným tkalounem kterej umožňuje uvázání aby se bruchy nevykasaly nahoru a nevim jestli to je tak úplně košer.
Dále k tomu honosnému kostýmu - opasek kožený se zdobením či látkový?
Botky mám zatím od matese,ony klasické nízké škorně, ale doufám, že to alespoň na počátek bude stačit, časem bych chtěl pořídit tyto
BN-6.jpg
Pak mě napadá otázka, jak by měla vypadat adekvátní pokrývka hlavy.

Jinak co bych chtěl pořídit jako cestovní oděv
Wágner_115.jpg
. ten obrázek na pravo.Děkuji za vaše komentáře.
Kdyby blbost nadnášela, polovina lidstva by se vznášela hlavou v oblacích a té druhé by se lépe žilo
Vladislav z Ralska
Příspěvky: 58
Registrován: Út 27. Led 2009 15:42:11
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

Ještě mi dnes padl do oka jeden nožík a chtěl bych vědět jestli by mohl být použitý
Kdyby blbost nadnášela, polovina lidstva by se vznášela hlavou v oblacích a té druhé by se lépe žilo
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Maršálek »

Na první fotce z webu kostym.cz je Márty v oděvu na cca 1300-1330. Pro drobného šlechtice by to byl asi všední oděv, pokud by se nepohyboval ve dvorském prostředí. Pro dobu Karla IV. jsou typické spíše těšné kabátce, tento je podle mně dost konzervativní (ale nosil se také) ;)

Na dalším obrázku z Wágnera jsou dvě postavy a to zcela rozdílně oděné. Muž vlevo je z deskového obrazu Ukřižování – je oděný do směsice módních a archaických prvků. Má na sobě těsný módní kabátec a současně starý uvazovací pás. Nepovažuji to za dobrý typ.

K nožům, zkus Mojšeho http://www.armabohemia.cz/CZ/home.html
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Valkoun »

Vítej :-)
Nejprve je důležité určit si s čím udeme pracovat...
Tedy, jaké máš ambice u dvora? Jsi pasovaný? V jakém věku?
U svrchní suknice jde o materiál a délku. V této délce spíš na staršího člověka. Materiál bych volil luxusní vlnu a přidal zapínání na knoflířky až k lokti. S límcem jsi nejsem uplně jistý.
BTW.: odkuď je ta fotka? Není to někdo z dvora?
Bruchy: Není to vidět a je to praktické.. to nebude problém
Opasek: Podle pasování... ale spíš zdobený kožený..pro zemana praktické a přitom i do jisté míry honosné
Obuv: Asi budu kamenován, ale ty vyšší botky bych nezatracoval. Zeman,pokuď nesedí doma z pecí, je především jezdec.. Dost by se mu v tom případě hodily boty, které chrání holeň proti kopřivám atd..
Další obrázek.. "cestovní pláš" Nepříjde mi to jako dovrý nápad, moc praktický na cestovnáí není..
V nožích se nevyznám..
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Maršálek »

fotka je z hradeckého turnaje 2007, který je datovaný do 1. třetiny 14. st. - móda v průběhu 14. st. se vyvíjela velmi rychle a jednotlivé módní novinky přicházely od 2. pol. 14. st. prakticky po dekádách. 1.pol. 14. st. byla co do rychlosti módních trendů o něco pomalejší, ale i tak se kostýmy od roku 1300 do roku 1350 3x změnily a to je třeba brát v potaz ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Divous »

Valdislav z Ralska - no hlavně jsi sem nenapsal KOHO chceš vlastně hrát - krále Karla IV. nebo Staroměstského rasa? :D
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Divous: No napsal, že by to chtěl jako honosný oděv nižšího šlechtice, takže asi někoho takového. ;)
Co se nerozvíjí, umírá!
Vladislav z Ralska
Příspěvky: 58
Registrován: Út 27. Led 2009 15:42:11
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

Tak když budu vycházet z toho co jsem zjistil o majitelích hradu Ralsko, tak v našem období by to měl být rod Vartenberků, konkrétně jistý Vaněk z Vartenbeka, po němž jsem já jako druhorozený syn(jehož jméno se mi nepovedlo dohledat a tak jsem zvolil stávájící). Roku 1365 pa Vaněk umírá a jeho dva synové se ujímají svého dědictvý a já jako syn druhorozený jsem se ujal správy hradu Ralsko a pár přidružených vesnic.
Tak asi takto bych viděl své dobové zařazení a k tomu kostýmu, docela rád bych se vyhnul nějakému tomu vypasovanému kabátci, při mojí postavě by to asi nevypadalo nejlépe. Právě jsem počítal s tím, že bych se uchílil pokud možno k nějaké konzervativnější variantě odění.
Valkoun: Původně jsem si myslel, že bych to nechal ušít ze sametu,vlnu bych použil spíš na ten cestovní oděv. A na knoflíky jsem zapoměl, na rukávech by asi také chybět neměly.


Maršálek:Máš zkušenost s nožíkama od mojscheho?? Abych pravdu řekl, vzhledem k ceně tomu moc nevěřím. Chci to jako užitkový nůž, ten co jsem sem dával měl v popisu cosi, že to je nůž lovecký.
Kdyby blbost nadnášela, polovina lidstva by se vznášela hlavou v oblacích a té druhé by se lépe žilo
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Zdeslav »

Ahoj Vladislave, vítej mezi nás! :)

Nejsem sice nějaký odborník na odívání, nicméně myslím, že co se týká slavnostního oděvu, mohla by pro tebe být přípustná i nějaká volná dlouhá róba...

třeba něco takovéhodle:
http://kazi.webz.cz/wagner/images/wag01-32.jpg
(ten chlapík uplně vlevo, mělo by to být na 2. polovinu 14. století)

Vypasování byla podle mně móda, ale asi ne nutnost ;) stejné je to s délkou suknice. Kdybych chtěl zobecňovat, dalo by se říct, že čím kratší, tím modernější a víc zapadající, čím delší tím konzervativnější a důstojnější.

Pokrývku hlavy si musíš nějakou dohledat - koukni třeba na stránky zahraničních spolků, do wagnera, nebo na bitvu o Casorate (ve videích)...ale variant je poměrně hodně - především klobouky, kterých je mnoho typů - špičaté, olemované, různě překládané, vysoké, na stranu...a taky kápě - nejlépe podšité, dají se skvěle nosit jako chaperon (http://nezabuditzi.webgarden.cz/image/11578687). No a dobrá je taky základní sešitá čapka (http://nezabuditzi.webgarden.cz/image/12501784) která se dá kombinovat i s kloboukem.

Nějaké příkaldy jsou i tady: http://www.medievaldesign.com/eng-prodo ... _chiave=22

S tím nožem ti asi moc neporadím, nýtování střenky máme doložené, ale s tím tvarem nevím nevím, mohl bys sem připsat odkud to případně máš?

Jinak ten nůž od Mojšeho mám. Vypadá jako nerez, takže když jsem to dostal, blyštělo se to jako psí kulky. Navíc je to poměrně dost mrňavý, tak napichovat si s tim kousky ze špízu. Nicméně cena byla lákavá, zpracování ujde, dodává k tomu i hezkou pochvičku, kterou jsem si oplechoval a čepel jsem přejel smirkem a vypadá přijatelně ocelově. Jo a byl tupej jak náš učitel, takže je potřeba dobrousit. A nerez se nebrousí zrovna nejlíp ;)
Takže - tvůj boj ;)
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Valkoun »

Ralsko není zrovna tvrzička.. (promin předtím jsem tě špatně pochopil)
Samet je jasný. Na tvou roli by se hodil Warms - je prošívaný a asi by se dal střihnout a vycpat přesně na tělo, aby měl požadovaný tvar.. rozhodne půlené nohavie a možná i hořejšek.. rozhodně rytířský pás..
Jako cestovní plášť by se víc hodil tvůj první návrh vonlého kabátce..

Nůž od Mojšeho má Zdeslav..
Nezabudovi Sláva!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů