Vladislav z Ralska

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od maser »

No, mě by se třeba víc líbilo hrát majetného patricije, ale bohužel mě baví šerm nadevše, takže dělám to co dělám.

Ohledně nožů mrkni do iluminovaného rukopisu od Gastona Phoeba, najdeš to ke stažení zde pod názvem Kniha o lovu od Gastona Phoeba, 15.století (datace je zde špatná, mělo by jít o konec 14. stol.:
http://www.iluminace.wu.cz/download.htm
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Divous »

Jo, Máchův kraj je nádherný, jenže tam je to zrovna samý Vartemberk, Valdštejn a jiné významné rody, o Českém králi nemluvě :) (I když si teď nejsem jistý, jestli v roce 1365 byl Bezděz ještě královský hrad...)
Podívám se po nějakém zemánském rodě z tvého kraje
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Zdeslav »

Maršálek: Ten mojšeho nůž je spíš v provedení docela nadstandardním - takřka zrcadlový lesk, nějak mi to k mé postavě a ostatnímu vybavení nesedlo. Teď to vypadá jako normálně přeleštěná ocel.

Jinak ale klady převažují nad zápory - dobrý tvar i zpracování, výborná cena, dá se nabrousit do naprostý ostrosti a docela si jí drží, dodáváno s pochvou...když to vemu kolem a kolem v poměru cena/výkon to není špatný nůž, takže asi tak ;)
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Maršálek »

omlouvám se za OT - ale leštěná čepel pro lepšího klienta a to třeba i měšťana je dle mého samozřejmost. Černěné a neleštěné byly možná nože ve venkovských domácnostech a to poté, co se dlouho používaly. Jinak by to prostě jenom nebylo dodělané, to je totéž jako kdysi má hádka s Ronšperkem ohledně cínových knoflíků, které si doma odléval sám. On tvrdil, že nejsou čistě opracované po odlévání proto, že on je drobný zeman. Knoflíky se vyráběly z různých materiálů (látka, kůže, dřevo, kost, cín, bronz, stříbro, atd.) a cena samozřejmě závisela nejenom na materiálu, ale i na zdobení. Ale neurčovala se podle toho, zda to bylo hrubě nebo čistě opracované po odlévání. Nahrubo očištěný cínový výrobek by řemeslník prostě neprodal, protože by to byl šmejd. Pokud si zákazník nemohl dovolit dražší pěkně zdobený cínový knoflík, koupil si levnější z kosti nebo dřeva. Ale proč by si proboha dával na svůj oděv nedočištěné knoflíky? To je jako by si někdo u krejčího kupoval jako standartní konfekční zboží nedošité suknice (např. neobroubené, nezačištěné, atd.) z jemného sukna jenom proto, že by byla levnější. Samozřejmě by si koupil levnější, kvalitně ušitou, ale z hrubšího a tedy levnějšího sukna, nebo ne tak zdobenou – prostě aby to odpovídalo jeho požadavkům, vkusu a peněžence. Stále dnes přetrvává mylný názor, že co je hrubé je vlastně ruční práce a tedy dobové...
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Zdeslav »

promiň Vladislave za off topic, potom to přesunu ;)

Ale já tě Maršálku docela chápu a souhlasím s tebou, nechci nic neopracovaného nebo černého...jen mi to přišlo už docela moc. Byl to prostě hodně vysoký lesk, nepřirozený...

Je rozdíl mezi vyleštěným povrchem (třeba dneska jsem viděl svatováclavský meč) a nepřirozeně se blyštícím povrchem evokujícím nerez...

Třeba Poláci nosej velmi, velmi lesklé přilby...zdá se mi to mimo (ikonografie, dochované kusy...)
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od mahy »

No co vím já tak zaleštění do vysokého lesku ti drží rez od těla!Kováři by ti řekli více. Mám doma jeden meč co byl zaleštěn a ač se k němu chovám macešsky tak nerezne!
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Vladislav z Ralska
Příspěvky: 58
Registrován: Út 27. Led 2009 15:42:11
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

Tak nakonec jsem si již ujasnil své postavení v družině. Budu dělat družiníka nějakému movitějšímu pánovi, sám jsem měšťan z městečka Stráže, nejspíš syn místního brníře který zde na panském pracuje. Sloužil jsem na hradní posádce a posléze jsem odešel do služeb jinam, za lepším.


Napadla mě jedna otázka, která se znovu pojí s otázkou nakolik se dá důvěřovat wágnerovi. A to ohledně toho límce na tunice, protože ten zde uvádí " u krku se setkáváme se stojacím límcem, který je běžnější až později". Jak říkám, zrovna tenhle detail se mi líbí a datace kostýmu je 1350-1360
Wágner_116 - Kopie.jpg
Wágner_116 - Kopie.jpg (80.28 KiB) Zobrazeno 4550 x
Takovýto kostým bych volil jako své odění a to v kombinaci červených nohavic a modré suknice, vyvedené v kvalitní vlněné látce.
Dále nevím jak by to mělo být s podšitím té suknice, už teď v nedávné době jsem četl dva názory A)podšít pouze spodek oděvu a na hrudníku nepodšívat
B)podšívka je dělaná na celém oděvu

Pak další věc, jetli by šel ten klobouk co má postava na hlavě podložit čapkou(miminem) a zda bych si ke svému postavení mohl dovolit tu čapku sametovou.
Kdyby blbost nadnášela, polovina lidstva by se vznášela hlavou v oblacích a té druhé by se lépe žilo
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Maršálek »

Vladislav z Ralska napsal: Tak nakonec jsem si již ujasnil své postavení v družině. Budu dělat družiníka nějakému movitějšímu pánovi, sám jsem měšťan z městečka Stráže, nejspíš syn místního brníře který zde na panském pracuje. Sloužil jsem na hradní posádce a posléze jsem odešel do služeb jinam, za lepším.
- nebuď blázen a neutíkej od otce, když zdědíš dílnu i s tovaryši ;)
Vladislav z Ralska napsal: Napadla mě jedna otázka, která se znovu pojí s otázkou nakolik se dá důvěřovat wágnerovi. A to ohledně toho límce na tunice, protože ten zde uvádí " u krku se setkáváme se stojacím límcem, který je běžnější až později". Jak říkám, zrovna tenhle detail se mi líbí a datace kostýmu je 1350-1360.
Takovýto kostým bych volil jako své odění a to v kombinaci červených nohavic a modré suknice, vyvedené v kvalitní vlněné látce.
Dále nevím jak by to mělo být s podšitím té suknice, už teď v nedávné době jsem četl dva názory A)podšít pouze spodek oděvu a na hrudníku nepodšívat
B)podšívka je dělaná na celém oděvu

Pak další věc, jetli by šel ten klobouk co má postava na hlavě podložit čapkou(miminem) a zda bych si ke svému postavení mohl dovolit tu čapku sametovou.
k ověření Wágnera - podívej se od odkazovaného Liber viaticus, límeček se v té době určitě nosil, ale netuším jak častý byl.
K podšívkám, něco podšívané bylo a něco ne. nelze to pojmout paušálně, ale lepší oděvy obvykle podšívané bývaly a to celé.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Vladislav z Ralska
Příspěvky: 58
Registrován: Út 27. Led 2009 15:42:11
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

Tak mě napadá, co mi řeknete na užití této spony
Obraz009.jpg
Obraz010.jpg
Je vyrobená nejspíš z mědi a ve středu je zasazeno sklo.
Naposledy upravil(a) Vladislav z Ralska dne Pá 06. Ún 2009 16:01:58, celkem upraveno 1 x.
Kdyby blbost nadnášela, polovina lidstva by se vznášela hlavou v oblacích a té druhé by se lépe žilo
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od maser »

Ten kříž je maltézský, takže spíš pro johanitu.
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů