Boj s mečem

Moderátor: scarvein

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj s mečem

Příspěvek od Zdeslav »

Landštejn napsal:Těžko říct. Já jsem se s termínem německá škola setkal poprvé až když Nůsek (tedy agentura Argo) začal dělat soustředění na kšeft. A to jen u nás. O nějaké Deutsche fechtenschule jsem neslyšel a že jsou Němci velký nacionalisti.
Němci učení svých mistrů označují Deutsche fechtschule. V anglofonních zemích se běžně mluví o German school of fencing, takže myslím, že to nebude Nůskova specialita.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj s mečem

Příspěvek od Klinštejn »

Obrázek Det finns alltid hopp..
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj s mečem

Příspěvek od Kordulka »

Ano, ale to je pořád jen moderní název pro systém šermu, který se postupně vyvinul v Německu. Ve středověku ani raném novověku v Německu žádná "Německá škola šermu" neexistovala. Utvářel se německý způsob šermu, pomalu a postupně, to ano - ale až moderní doba si jej nazvala "Německou školou". Stejně jako francouzskou.
ve 14. století ještě opravdu nic takového neexistovalo.
Každý učitel šermu učil tehdy to, co znal, dozvěděl se a to, na co přišel vlastní praxí. Pokud by se tedy mělo vůbec hovořit o nějakých "školách" či "systémech", pak se musely jmenovat po autorech spisů.

A pořád je při studiu těchto příruček třeba mít na paměti, že se jedná převážně o soubojové, maximálně turnajské techniky, eventuálně techniky použitelné při nějaké puliční šarvátce ve městě. Z toho, co jsem měla možnost vidět, to je vždy výcvik šermíře proti stejně (myslím tím vědomostně) vybavenému protivníkovi, výjimečně proti dvěma protivníkům. I v případě štítových soubojů to je zase dvojice bojovníků vybavených stejným typem štítu (nevím, jak se jmenuje, takového cosi jako pavéza s hrotem - cca konec 15. století?). Opět jde ale o souboje, nikoli hromadný boj v bitvě.
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj s mečem

Příspěvek od scarvein »

Hlavne musite pamatovat nato, ze umeni mistra Lichtenauera nebylo v te dobe bezne pristupne - bylo urceno jenom hrstce jeho nasledovniku a uzkemu kruhu slechticu ochotnych draze zaplatit - tudiz se o zadnou nemeckou skolu nejedna, svadi to k lidovemu vsenarodnimu postupu.

Je mnohem vhodnejsi nazyvat tuhle skolu Kunstem, neboli umenim sermu mistra Lichtenauera. Verim, ze treba na sberi Vam budu moci nektere casti lepe nastinit a predstavit, pokud o to bude zajem.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Zpitíhněv
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 136
Registrován: Po 15. Bře 2010 21:17:23
Místo/Bydliště: Horní Bříza/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj s mečem

Příspěvek od Zpitíhněv »

Akceptuji to, že jsem použil ten všelidový název poněkud nešťastně a omlouvám se za to. Asi degeneruji blížícím se zkouškovým... Nicméně je to umění, které se rozvíjí právě v naší době a dokonce na našem území - jeden Liechtenauerův žák se jmenoval Lamprecht von Prag - a podle mě by stálo za to se na něj podívat. Je ale fakt, že v té době bylo pravděpodobně učeno jen ve velmi malém kruhu lidí.
Odborník ví stále více o stále menším počtu věcí. Nakonec ví opravdu všechno o ničem.
http://www.shsinvictum.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj s mečem

Příspěvek od maser »

silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj s mečem

Příspěvek od Smil »

Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj s mečem

Příspěvek od scarvein »

Z toho videa si prosim nic neberte, pokud Vas zajima skutecne umeni s mecem :) Ja jsem to jiz kdysi davno videl cele, ale ted mi stacilo videt prvni dve akce abych se malem poblil. Oni to jiste mysli dobre, ale delaji tam uz zakladni chyby a pak to je samozrejme spatne.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj s mečem

Příspěvek od Heinrichvs »

To druhé video dělal Byška od Děčína. On je to jinak hodný chlapec :-)
Netřeba koukat ale hlavně cvičit.
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj s mečem

Příspěvek od Smil »

Já to klidně smažu.
Viděl jsem to poměrně brzo ráno, po práci, sklenici vína a to okýnku na FB je hrozně malý :oops:
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti