Architektura

sochařství, malířství, hudba...
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od mikey.88 »

Mám menší dotaz pro znalejší... potřebuju se dopracovat k jasnému výsledku ale chybí mi zdroje. Jaký byl nejčastější způsob stavby katedrály ? Respektive mi jde o specifickou část zaklenutí chóru. Nejdřív se zaklenulo a pak zastřešilo nebo nejdřív střecha s krovem a pak teprve klenba? Jako Střecha s krovem má výhodu že dovnitř neprší a o trámy se mohou zapřít kladky, ale nemám to nijak doloženo. Iluminací je docela málo. Takže... co myslíte? Jak stavěli sv. Víta v Praze? Nejdřív střecha a pak klenba nebo naopak?

Díky :D
Obrázek
Avátar uživatele
Landštejn
Příspěvky: 244
Registrován: Ne 26. Črc 2009 17:40:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od Landštejn »

Řekl bych, že nejdříve se zaklenulo. Klenba se totiž uzavírá ze shora a tak by střecha dost překážela, zvláště když se jednalo o objemnější díly. V praxi to vypadá tak, že nejdříve se postaví opěrné nosníky, pak se postaví lešení ve tvaru budoucí klenby a na ní se klenba klade a uzavře se tzv. klenákem, který klenbu vlastně drží a tím rozkládá váhu na nosníky. Přes střechu by se to dělalo dost obtížně.
A coeur vaillant, rien impossible
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od mikey.88 »

Mno to se neboj. Postup znám a sám jsem si model klenby na ramenáty dělal na zahradě. Co jsem ale viděl na tom málu iluminací, tak střecha již částečně je a uvnitř dělají klenbu. Takže mám trochu dilema jak to zpracovat. Dokonce i Katedrála v Kolíně nad Rýnem se dostavovala pomocí středověkého jeřábu a klenba se dělala až pod střechou. Takže... ještě nějaký nýzor? :) Jinak díky ;) Už jsem myslel že se nikdo neozve
Obrázek
Avátar uživatele
Kazimír
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 149
Registrován: Po 08. Srp 2011 10:21:14
Místo/Bydliště: Libice (Dobříš) /Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od Kazimír »

Tak jsem se Ti na ten postup stavebních prací zeptal(a) ve škole paní docentky Hauserové (zabývá se hlavně stavební historií a archeologií) a její odpověď byla následující:
"V drtivé většině případů se nejdřív stavěl krov a klenulo se až potom - kvůli dešti. Nicméně existují výjimky, kdy to bylo opačně...Samozřejmě náběhy kleneb se musely osadit ve fázi zdění stěn kostela."
Nevim jestli Ti to pomůže, ale aspoň další příspěvek na toto téma...
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od mikey.88 »

Kazimír: Díky moc! Tohle přesně jsem si myslel taky. Super :D
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od richardrg »

Existuje pověst (viz. Pražské pověsti) : jeden stavitel kostela udělal velice širokou klenbu, když zapálil vnitřní výdřevu, uslyšel rachot. Protože si myslel, že klenba spadla skočil do Vltavy a utopil se. Ale klenba vydržela, spadla jen ta výdřeva, a drží dodnes.
Docela zajímavé pojetí dokončovacích prací, ale asi běžné. Vzhledem k předchozímu, na té klenbě je přímo střecha, žádné patro. Nevím komu je ten kostel zasvěcen, ale nyní je součástí Muzea policie. A pro šťouraly, vím že je mladší.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od mikey.88 »

Richard: Jedná se o pověst, která se vztahuje ke klášteru na Karlově. Je tam zvláštní druh klenby ale stavěn byl myslím normálně. Výdřeva respektive lešení s ramenáty se poté rozebírá. Buď se použije na jiné klenbě a nebo se využije jinak. Spálení dřeva by se hodně tratila. Takže se přikláním k tomu, že jde jen o lidovou pověst :D
Obrázek
Avátar uživatele
Kazimír
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 149
Registrován: Po 08. Srp 2011 10:21:14
Místo/Bydliště: Libice (Dobříš) /Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od Kazimír »

Souhlasim s Mikeym...
navíc se naráz nestavělo lešení a ramenáty pro celou klenbu, ale postupovalo se kontinuálně od závěru k westwerku...takže se používalo víckrát.
dost zábavná je i představa, jak by se tam hromadil kouř z hořícího dřeva a jak krásně by pak klenba vypadala....černá jak bota :P

jinak ještě ke zdění klenby...když se vyzdívají klenební kápě (tj. to mezi žebry) nebo i valená klenba, tak se dá částečně zdít i odspoda, tedy zevnitř klenby - není nutné, aby to zedník zdil zhora a prodíral se krovem, což podporuje onu "teorii", že nejdřív se staví krov
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od mikey.88 »

Kazimír: Mno teoreticky si to v hlavě představit umím, ale prakticky to zas tak lehké asi nebude. Pokud si jako příklad vezmu křížovou klenbou zaklenutou halvní loď kostela, kdy ten krov je trošku složitější, tak si to zdění stejně představit nedokážu :D Sice studuju zdění kleneb u projektu Guedelon, ale to není zastřešeno. Má někdo s klenbou praktické zkušenosti? :D

Taky jsem se v pramenech dočetl, že Katedrála sv. Víta měla v letech 1360 - 1378 2x provizorní zastřešení šindelovou střechou. Je tedy možné, že se kostely zastřešily jen provizorně a až po zaklenutí se zastřešily konečně. Nebo je to špatně? :lol:
Obrázek
Avátar uživatele
Kazimír
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 149
Registrován: Po 08. Srp 2011 10:21:14
Místo/Bydliště: Libice (Dobříš) /Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od Kazimír »

tak u valený klenby to určitě jde - Obrázek
nevim jestli je to z tý fotky dostatečně zřejmý, ale lepší nemám...
prostě ty pásy, který maj maltu vytlačenou, jsou dělaný zhora na bednění a ty druhý mezitim jsou dělaný zdola absolutně bez bědnění, jen tak...
a například klenba hlavní lodi sv. Víta je v podstatě klenba valená...
a navíc je podle mě důležité i to, že se postupuje po etapách - po jednotlivých polích - takže je ta klenba relativně přístupná i z boku...

podle mě se tím provizorním zastřešením myslí provizorní krytina - v tomto případě šindele, ale ne samotný krov...to určitě ne...to by bylo příliš složité a navíc krytinu můžeš měnit x krát, ale krov jako takový bývá stále tentýž...a to, že se dá definitivní krytina až po "dokončení", mi připadá v pořádku
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti