Vítězslav - změna na žoldnéře. Snad i trochu bohatšího :)

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Vítězslav - změna na žoldnéře. Snad i trochu bohatšího :)

Příspěvek od kure »

Nazdar, tak konečně se dostávám k založení vlastního tématku v Salonu :). Budu se pokoušet co njeaktivněji rekonstruovat nižšího šechtice který možná mohl kdysi sídlit v jedné z vesnic na těšínsku a těšit z moudré vlády Piastovských knížat Kazimíra a Boleslava.

http://www.muzeumct.cz/tesin/tradice/historgeogr.php

Kostým - tak tad yuž mám po projdení témat založených dalšími lidmi ztvárňující nižší šlechtice celkem jasno. Jako materiál bude převládat vlna a len. Možná čase sáhnu kvůli reprezentaci u dvora mojeho pána po dražích materiálech.

Civil - spodky a košile budou z bílého lnu střižené podle publikace ing.Vaverky.
- nohavice se budou z vlny, původně jsme chtěl tmavě modrou barvu ale začínám spíš uvažovat o jakésik neurčitě hnědo zeleném odstínu.
- vrchní suknice - zelená vlna, ještě jí doma mám pár metrů a zelenou mám moc rád :)
- kápě - ze stejné vlny jako suknice podšitá hnědým lnem.
- boty - mám od loňska od kvasničky ještě s gumovou podrážou zapínané na dvě přesky které vyměním za odlívané - místo současných plechových alá řempo. časem přidám hezké kotníčkové s koženou podrážkou.
- doplňky - opasek brašnička - opasek tenký kolem 20mm mosazná spona ať to trochu vypadá o barvě jsem ještě neuvažoval. Brašničku jsem právě došil experiment ale nechal jsme ji doma tak ji nafotím za cca 14dní. Na krk asi dřevěný případně kovový křížek, do brašničky asi nějaké příslušenství to s ebudu inspirovat u znalejších lidí :)

Bojový oděv
- prošívanice - až mi dojde o Claryho vlna tak se na ni vrhnu a začnu šít docela rád bych ji stihnul do libušína ušít.
- kroužková zbroj - koupena nýtovaná přes aukro za výhodnou cenu, vychází mi do půlky stehen a má krátký rukáv
- ruce - momentálně vlastním plechové vlastní výroby (taky nafotím časem) mořná budu nahrazovat kženými podbíjenými.
- nohy - nemám budu šít prošívané a potom možná vyrábět kožené podbíjené.
- rukavice - snad časem seženu přesýpačky za slušné peníze a slušného vzhledu
- helma - můj oblíbený šalp s hledím typu psí čumák. hledí je sundávací a asi ho moc často nebudu používat :)
- zbraně - jendoruční meč v dřevěné pochvě potažené kůží a potom nějaká tyčovka, tam uvažuji o kůse podobné té co má Sigfried případně o bojovém kladivu.
- štít dřevěný potažený plátnem s vlastním erbem.
- "waffencock" - v barvách Piastovských knížat s Orlicí - střih by s emi líbil viz ozbrojenec vlevo nahoře http://kazi.webz.cz/wagner/images/wag02-11.jpg s šměrováním na boku.

Ještě chvíli budu dohledávat obrázky v kterých jsme hledal inspiraci, potom nafotím vybavení co vlastním a myslím si že jde použít.

PS za pravopisné s tylistické chyby se omlouvám :)
Naposledy upravil(a) kure dne Ne 30. Srp 2009 22:14:39, celkem upraveno 1 x.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od mikey.88 »

Zdravim ;)
Předem zde napiš dataci. Maximálně rozteč 25 let. Místo už známe, takže by se u tvé osoby mohlo objevit pár uherských prvků. Kůsu bych úplně vypustil. Zbraň spíše pro pěchotu. I u nižšího šlechtice to vidim na meč, štít, kopí. Nenapsal si ani, jestli jsi pasovaný. Pokud ano tak zlatý pás a ostruhy jsou nezbytnost. Možná mě nkdo v něčem opraví tak si počkej na názory dalších ;)
Obrázek
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od kure »

Pasovaný určitě ne.

Datace ke konci vlády Karla IV tzn kolem roku 1370 +/- 10 let.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od mikey.88 »

kure napsal:Pasovaný určitě ne.

Datace ke konci vlády Karla IV tzn kolem roku 1370 +/- 10 let.
Dobře takže nižší šlechtic na Těšínku v dataci dejme tomu 1360-1380 někde v té době, souhlasíš? ;)
Hlavně na šlechtice musíš mít (zatím) minimálně jednoho sluhu, zbrojnoše, však víš ;) Dál poradí ostatní ;)
Obrázek
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od kure »

Včera jsem jednoho sehnal jinak bych šlechtice nikdy dělat nešel, je mi jansé že tady narozdíl od mojí současné skupiny člověk nemůže být osamělý řitíř s mečem.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od mikey.88 »

kure napsal:Včera jsem jednoho sehnal jinak bych šlechtice nikdy dělat nešel, je mi jansé že tady narozdíl od mojí současné skupiny člověk nemůže být osamělý řitíř s mečem.
Njn ;) Barbaři Conani vyšli z módy. Přeju hodně štěstí v konstrukci postavy ;) Zkus si dohledat, jestli na Těšínsku pronikl ve 2. polovině 14. století východní styl. Osobně bych řekl že ano ;)
Obrázek
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od kure »

Spíš bych tipl že než východní tak polský. Ale uvidím co se najde :)

Zatím dík za komunikaci a za snahu :)
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od Valkoun »

Spíš polský a německý..
Neboj se ozdob a barev, jsi šlechtic a dáváš to najevo. Ty barvy, co popisuješ, jsou dost chudé. POkuď chceš použít tu zelenou vlnu, rozhodně zvol na zbytek kontrastní barvu a dražší odstín. Chceš se snad líbit :-)) Barevnou inspirací ti budiž Ronšperk viabohemia.com Nebál bych se výšivek příklad: Cestovní oděv Maršálka nebo nový Zdeslavův kostým..
Nezabudovi Sláva!
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od richardrg »

Já jen pořád nechápu proč Piastovské barvy, pokud sídlíš na jejich hradě.
Pokud si šlechtic máš svoje. Jejich barvy by si nesl, pokud by si byl v jejich službě, např. v boji. Pokud by si představoval např. páže, pak bych to chápal a pak ti stačí jeden drn a ani nemusíš moc vyskakovat ale otázkou pak zůstává kam by si jezdil samostatně bez pána...
Zapracuj na té postavě.
A např. na Panskou bitvu už dnes potřebuješ tři družiníky.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od Maršálek »

Ave,
ohledně šlechtictví - držíte se strašně zpátky při odhadu co na sebe. Samet nosil v Karlových dobách kdekdo a podle materiálu a doplňků budeš dávat najevo, kdo jsi. I menší šlechtic je šlechtic.
Pro představu, tady je můj skromný zimní lovecký oděv. Mám sice jiné postavení než ty, ale mělo by být jasné, kdo je pán a kdo jeho družiníci (a to couráme pěšky) ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů