Cestovní výbava

táborový život, stany, polní vaření...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

s ohledem na opakované dotazy sem vkládám pár informací o našem předloňském projektu - Pochodová výbava lehkooděnce, kterým jsme prověřovali svou výstroj a současně zjišťovali, jaké nezbytnosti patří k jednoduchému třídennímu cestování. Současně ale upozorňuji na tři významné aspekty:
1) akce byla datována do počátku 14. st.
2) cíleně jsme představovali lehké pěšáky městské milice v rámci několikadenní pěší hlídky
3) akce proběhla v chladnějším létě (počasí: 1 den teplo, 2 den déšť a výrazné ochlazení)

Vybavení každého pěšáka
- větší torna na oblečení
- menší brašna přes rameno (vlněná, lněná) na jídlo a jídelní sadu
- polní láhev na vodu o objemu cca jednoho litru se závěsným řemenem
- jídelní miska
- menší pohárek na pití
- lžíce
- nůž
- opasek s tašvicí
- křesadlo a troud v samostatném měšci
- konopný provázek, nebo delší kožené řemínky na uvazování věcí

Zbroj:
- helmice (železný klobouk, případně lebka, nebo šlap)
- prošívaná čapka pod helmici, případně podšívaná kroužková kápě
- prošívanice (vesta, krátký nebo dlouhý rukáv)
- kožené rukavice
- malý pukléř

Zbraně:
- krátké kopí o délce 2 metry (s delším by byl pohyb a boj v lese obtížný), které současně sloužilo jako hůl a dalo by se využít i jako tyč na provizorní přístřešek.
- nůž (nůž byl současně využíván jako jídelní i pracovní)
- další zbraní byla sekera, nebo tesák (využívali jsme je jako zbraň i jako pracovní nástroj)
- záměrně jsme s sebou nebrali luky nebo kuši, domníváme se však, že jeden střelec z kuše by se na tři kopiníky k patrole hodil.

Vhodné oblečení pro vícedenní pobyt venku:
- 2 lněné spodní suknice
- 1 vlněná svrchní suknice
- vlněná kápě, čapka
- 1 lněné nohavice
- 1 vlněné nohavice
- dlouhé lněné bruchy pod kolena
- pevné kotníkové boty
- vlněný plášť

Jídlo a voda na cestu pro každého muže:
- malý bochník kulatého chleba
- 3 jablka
- sýr
- uzené maso
- syrová vejce (6 kusů pro 4 lidi)
- křížaly
- pochodová zásoba vody v polní lahvi (další vodu jsme doplňovali během pochodu)

Společné vybavení
- 1 měděný kotlík na vaření
- malý pytlíček soli
- malá lahvička oleje
- 1 plechová lucerna
- 3 svíčky
- konopný středně silný provaz o délce cca 10 m (využívaný na sušení oblečení, vytvoření provizorního přístřešku v případě deště, k vytvoření jednoduchého plováku pro překonávání vodního toku nebo vodní plochy)

Rozložení věcí do zavazadel a jejich nošení:
- měli jsme několik druhů vaků
- aby řemen torny nedřel do krku a ramene bylo dobré mít nasazenou kápi a teprve přes ni si dát řemen torny
- v případě delšího popruhu torny je možné ho adekvátně zkrátit uzlem
- stočené pláště jsme nesli upevněné k torně stočené
- deky jsme nosili jako bandalír
- helmice jsme nosili zavěšené na opasku na boku, aby nás za pochodu netloukly a nedřely
- jídlo jsme měli v menší samostatné brašně
- aby se helmice během pochodu na opasku moc nepřesouvala, je dobré pod ní mít tašvici
- polní láhev jsme nosili na druhém boku než byla helmice, aby si vzájemně nepřekážely

Nocování
- místa pro nocvání jsme si vybírali v bezrpostřední blízkosti vody
- provizorní lůžka jsme si udělali z prošívanic a dek (plášťů)
- na spaní jsme se teple oblékly (využilo se to náhradní - nesené v torně)
- drželi jsme noční hlídky s úkolem zajistit si bezpečnost, udržovat malý strážní oheň, počítat čas a připravit snídani (úkol poslední noční hlídky)
Přílohy
DSC06271.JPG
DSC06271.JPG (195.14 KiB) Zobrazeno 11674 x
DSC06268.JPG
DSC06268.JPG (180.59 KiB) Zobrazeno 11676 x
DSC06234.JPG
DSC06234.JPG (37.83 KiB) Zobrazeno 11664 x
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

Pohled na sbalenou tornu.

Pokud budete chtít vyrazit i s děvčaty, jak mi psal jeden z Karlovců, pak to ohledně jejich nocování vyřešíte nejlépe hostincem ;)
Přílohy
DSC06270.JPG
DSC06270.JPG (112.91 KiB) Zobrazeno 11676 x
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Valkoun »

V rámci výcviku na akce typu panská, bych trochu historickeho outdooru uvítal.-) Tedy az na to budem vybaveni. V případě většího zájmu můžem udělat jakési "manévry" typu Hon na lapky atd, s více skupinami...
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

Valkoun napsal:V rámci výcviku na akce typu panská, bych trochu historickeho outdooru uvítal.-) Tedy az na to budem vybaveni.
Vtip je v tom, že když jsme se do toho pustili, přestali jsme se plácat v kolotoči otázek "a co vlastně potřebujeme a jak by mělo vypadat naše oblečení, zbraně a vybavení, když bychom si chtěli postavit lehkou městskou milici".
Jednak jsme si snadno odpověděli na náhle vyspecifikované otázky a druhak jsme si rovnou pořídili solidní vybavení, se kterým nyní můžeme bez obav fungovat venku. Já sám jsem měl poloviční výbavu, než jsme se do toho pustili a někteří moji družiníci si ji pořídili až kvůli této příležitosti. Většinu jsme ušili během intenzivních společných příprav za 2 týdny (včetně báglů, kožených polních lahví, atd.). Takže tohle je dobrý hnací motor proto si pořídit rychle a levně nezbytnou výbavu. Následně jsem to s ostatními jenom doplnil o zimní prvky ;)

Takže myšlenka dne - tahle akce se pořádala proto, abychom si výbavu pořídili a dotáhli, nikoli pro volné chvíle, až si budememyslet že už máme vše potřebné :lol: Vlastně jsme se po akci zbavili spousty nepotřebných věcí (sice pěkných a dobových, ale nepotřebných)...
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

k většímu mobiliáři patří i cestovní truhlice ;)

Truhla na garderobu mé paní - zatím stále nevymalovaná :x Fotky jsou bohužel mizerné, je to holt focené v paneláku
Je to dřevěná truhla o délce cca 85cm, šířce 45cm a hloubce cca 50 cm. Zvenku je potažená klíženým plátnem, barveným na purpur, vnitřní vyložení tvoří světlý bavlněný samet na kartonu (nechtělo se mi natahovat samet na další tuhé plátno). Vnitřní vyložení je fixováno ozdobnými hřebíčky ve tvaru hvězdiček (malý čalounický hřebíček na ozdobné podložce).

1. foto - celkový pohled (barva je purpurová)
2. foto - vnitřní vyložení (dno a zámek)
3. foto - vnitřní vyložení víka



Finální provedení bude ozdobenou malbou. Vepředu bude na truhlici 5 medailonů s kurtoazními výjevy, víko ponese erb mého domu a osobní znak mé paní. Boky a záda budou nejspíš pojednané ozdobnými ornamenty.

Je to cestovní truhla a tak předpokládám, že bude dostávat docela zabrat, takže malba nebude temperou, ale syntetikou.
Přílohy
IMG_0092.JPG
IMG_0092.JPG (90.23 KiB) Zobrazeno 8362 x
IMG_0094.JPG
IMG_0094.JPG (61.77 KiB) Zobrazeno 8364 x
IMG_0093.JPG
IMG_0093.JPG (75.88 KiB) Zobrazeno 8363 x
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

poslední foto - pohled na řemen víka a ozdobné hřebíčky (mají tvar hvězdičky)
Přílohy
IMG_0096.JPG
IMG_0096.JPG (59.54 KiB) Zobrazeno 8361 x
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Kordulka »

Mohu, prosím, znát nálezovou předlohu té truhly či prameny, z nichž bylo při její výrobě čerpáno?
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

já někde zmiňuji, že se jedná o rekonstrukci? ;)

pokud hledíš inspiraci, pak například zde http://www.larsdatter.com/cassone.htm
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Kordulka »

Vzhledem k tomu, že truhla je vystavena na forech pro 1. a 2. třetinu 14. století, pak předpokládám, že je to truhla typická pro toto období. Proto se ptám po předloze či pramenech.

U truhel typu "cassone" nacházím, až na jedinou výjimku, datace pouze pro 15. a 16. století a literatura o ní hovoří jako o typicky renesančním druhu truhly (např. Caroline S. Cook - "Sheba and Solomon as Bride and Groom: The Cassone in Fifteenth Century Florence," Brown University, duben 2001, Paul Schubring - "Cassoni - Truhen und Truhenbilder der Italienischer Frührenaissance", Lipsko 1915).
Krom toho se jedná o truhlu výhradně italské provenience a navíc velice speciální. Byla totiž určena nevěstám (občas i ženichům) a vdovám na svatební či vdovskou výbavu (vdovské odbytné).

Jak období, tak země původu jsou pro potřeby Čech 2. poloviny 14. století nevyužitelné. Italská móda se od středoevropské liší zcela zásadně a jako inspirace není vhodná.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestovní výbava

Příspěvek od Maršálek »

;) Truhla "typu" cassone je prostě truhla (viz. italština a latina :lol: )

Asi nezpochybňujeme ani používání truhel ve 14. st., ani jejich zdobení malbou, intarzií a dalšími technikami, že? Proč se dochovaly především truhlice mimořádně zdobené a patřící významných osobnostem jistě mluvit netřeba. Pokud ale hledáš analogii ke zdobené a látkou vykládané truhlici v našem prostředí, odkazuji na sbírky pražského hradu, např. truhlu s ostatky Konráda Oty (není zdobená malbou, vzory jsou v tomto případě tvořeny pocínovanými hřebíčky) – abych předešel případné oponentuře, nejedná se primárně o ostatkovou, nebo pohřební truhlu ;)
Pokud se potřebuješ opřít do malby, pak odkazuji na dochované originály, např. http://www.historiavivens1300.at/realien/truhe.htm
http://www.historiavivens1300.at/realien/kaestchen.htm
http://collections.vam.ac.uk/item/O71015/cassone/ - Itálie kolem 1350 jistě není s ohledem na lucemburskou politiku nedostupná, ani neznámá. O Karlových italských kampaních na tomto fóru jistě netřeba mluvit, o jejich kořenech pak více zde EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

O tvarech truhel a truhliček asi také netřeba diskutovat, obrazové prameny jsou nám bohatým informačním zdrojem.

přeji ti pěkný den, Kordulko ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti