Stany

táborový život, stany, polní vaření...
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od maser »

Zdeslav napsal:Počkat, žoldnéřských jednotek? Ten prapor s kuší patří Sienské městské milici. (Viz známá freska v Palazzo Publico v Sieně).

Sakra vždyť to je snad ležení krále Jana, možná i Karla pokud je datace o jeden dva roky posunutá. Zatraceně proč jsem zrovna v Příbrami a nemám tu literaturu! Koukněte někdo jestli Jan nebo Karel bojovali v inkriminované době (ante1328 - 1333) spolu se Sienskými. Já myslím, že to je velmi pravděpodobné.
O těch žoldnéřích se píše v Bartlett R. (ed.) 2010: The medieval world complete, London, s. 111, obr. 6

Je pravda, že jsou v té knize datační nepřesnosti u dobových vyobrazení, tudíž může jít o chybu i u popisu. Italskou kampaň lucemburků znám ale jen povrchně...
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Alweron
Příspěvky: 399
Registrován: Út 17. Lis 2009 10:19:26
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Alweron »

Jan Zádubský:
Já mám výborný zkušenosti s jehlanem. Vozíme (byť na fantasy, ale to teď asi nehraje roli) je už několik let a nemůžeme si je vynachválit. Jednu tyč navíc člověk utáhne, případně upajcne někde v lese. Ve dvou se dá stan postavit fakt rychle (ani ne pět minut...), v jednom to chce trochu cviku, ale jde to.
Vyspíme se v tom pohodlně čtyři a postavit se jakž takž dá u tyče.
Není to extra velký balík a cenově taky žádná pálka. Nějaký pořádný kolíky to chce, ale to každý stan. Žádný vazáky, žádný zakopávání o ně, prostě lahoda!
"Odčiňte své hříchy, neboť jednoho dne se ohlédnete a uvidíte, jací jste byli!"
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Czernozub »

Zádubský: můžu se k tobě kdyžtak připojit v nákupu stanovky? Taky si musím nějaký přístřešek spíchnout...
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Maršálek »

maser napsal: Italskou kampaň lucemburků znám ale jen povrchně...
stručný přehled ;) http://www.hradeckydvur.net/vlada-a-pra ... lucemburku
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Zdeslav »

Sice je to polovina 15. století, ale je to pěkné:

Větší obrázek a info zde: EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Což mě přivádí na jednu myšlenku...máme od někud vůbec doložené ty paprskovité tyče v "loukoťáku"? Podle mě tam vůbec být nemusí a stačí jedna středová a vypnutí lany...
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od mahy »

Pěkné, ale z tohohle nepoznáš jestli tam ty loukoťové tyče dávají poté co postaví středový kůl, nebo je tam nemají vůbec. Chtělo by to najít vnitřek stanu- někde by to chtělo najít obrázky otevřených stanů- tam by ta konstrukce mohla být vidět.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Klinštejn »

na druhou stranu, kdyz je tam zobrazene neco, co ten kuzel napina.. jako ty provazky uchycene na dvou mistech na konci kuzelu, tak mi loukote prijdou jako zbytecnost.. co do logistiky mnohem lepsi, protoze se nemusi nakladat a vykladat a tahat X tycek navic..
Obrázek Det finns alltid hopp..
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Zdeslav »

Mahy: Otázka není kdy ty loukotě nejsou, ale kde jsou. Aniž bych teda trpěl nějakou předpojatou skepsí proti loukotím, jen mě to tak zaujalo že jsem je vlastně nikde neviděl a to jsem teď těch otevřených stanů prošel docela dost.

A bez paprsků to evidentně jde:
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od mahy »

Bez paprsků to musí fungovat. Bude to náročnější na dobré ukotvení, ale fungovat to musí. Já se také kloním k tomu, že to měly na vyšponování bez loukotí.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Josif »

Akorát na to vyšponování bez paprsků je potřeba strašnýho místa(podle sklonu střechy), protože lana musí jít ve stejném úhlu, jak je střecha. Pokud jsou v úhlu menším, tak tam ty paprsky být musí.
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti