Stany

táborový život, stany, polní vaření...
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od noxter »

Jenom bych lechce pouravil, loukoť je vlastně ta obvodová zkruž. Takže pro ty dnešní paprskové stany je to zavádějící název.
Výrobce stanu Indios, jednu dobu dělal tu zrkuš rozdělávací, a během stavby stanu se ty části vkládaly do tunelu(tam jak jsou na obrázku ty vypínací lana) a tím se vytvořila střecha. A pak se to už jen ukotvilo.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od richardrg »

Kruhový stan bez paprsků se postavit dá, ale je to úchylné, třikrát se to předělává. Už jsem si to zkusil, a myslím že rozdíl ve stavbě a vypínání je natolik markantní, že není třeba vyhýbat se paprskům a přidělávat si práci za cenu ušetření místa na tyče.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Smil »

Na jednom takovém stanu se pracuje tak uvidíme jaké to je B)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Zpitíhněv
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 136
Registrován: Po 15. Bře 2010 21:17:23
Místo/Bydliště: Horní Bříza/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Zpitíhněv »

Hledal jsem nějaký informace k těm loukoťovejm konstrukcím a našel jsem jenom tenhle příspěvek od nějakého Edwarda Borehama na currentmiddleages.org (konkr. na http://www.currentmiddleages.org/tents/ ... nstruction těsně před půlkou stránky):
[cit.] "...minulý týden jsem mluvil s vlastníkem 'Past tents' a ten říkal, že neviděl žádný dobový důkaz(...) Také mi řekl, že jeho důvod, proč se rozhodl používat loukoťovou konstrukci byl založen na logické úvaze z dobového zdroje. Viděl obraz, kde jeden muž nesl tyč a plachtu a přímo za ním další muž bez zjevného důvodu tlačil kolo od vozu. Naneštěstí si nepamatoval kde ten výjev viděl, ale jeho úvaha byla taková, že armáda cestovala s mnoha vozy, tedy i s mnoha koly, přičemž mohla kácet stromy na středové tyče, takže vlastně mohla převážet jen stanové plachty. Ti z vás kteří zkoušeli přepravovat tyto stany na jakoukoliv vzdálenost budou jistě souhlasit, že tyto stany mohly být užívány jedině společně s vozy(...)".

Stránky Past tents jsou tady - http://www.pasttents.com/

P.S. opět je překlad můj, takže kdo s ním nebude spokojen, ať si to přeloží sám :D
Odborník ví stále více o stále menším počtu věcí. Nakonec ví opravdu všechno o ničem.
http://www.shsinvictum.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Zdeslav »

to je dle mého ptákovina už z toho důvodu, že kola vozů jsou prostě moc malý a i tak by byl problém je zapracovat do plachty. Na druhou stranu je pravda, že stany se vozily na vozech a tam pár tyček navíc nebude až takovej rozdíl (plachta je těžší).
Nezabud hrr!
Zpitíhněv
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 136
Registrován: Po 15. Bře 2010 21:17:23
Místo/Bydliště: Horní Bříza/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Zpitíhněv »

já neříkám - podle mě to má taky spoustu háčků, ale uved jsem to tady spíš pro ilustraci toho, co stačí výrobci stanů jako podklad pro výrobu a taky, že je s tim dokázat to očividně problém, i když je dneska loukoťák taková "známka LH". První co mě napadlo byla právě ta velikost kol a taky to, že pokud vim, tak i když se tomu u nás řiká loukoťáky, tak tam de facto ty loukotě nejsou, ne? Je tam jenom středová tyč a z ní ty "paprsky" bez loukotí, což by asi na voze moc nefungovalo... ;)
Odborník ví stále více o stále menším počtu věcí. Nakonec ví opravdu všechno o ničem.
http://www.shsinvictum.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Maršálek »

Nekomplikujete si trošku život?
Stany lze úspěšně stavět mnoha konstrukčními způsoby:
1) jenom se středovou tyčí a vyvazované lany (mimo jiné zabírá v táboře opravdu dost místa a není to pro uživatele ani dvakrát praktické - roky s takovým jezdí např. Vladan, Posadow a další – stačí se poptat)
2) středová tyč s paprsky (praktické a tyče jsou jenom balík navíc, což je vzhledem k velikosti stanu a i minimálního vybavení v podobě truhel, stolu, křesel a dalšího zcela zanedbatelné – tady holt uvažujeme v soudobém pohledu „co se mi vejde do auta“). Mám „loukoťák“ a na pár akcích jsem ho vyvazoval bez paprsků, nebylo to rychlejší a výrazně mi chyběly tyče na zavěšení kdečeho, včetně luceren a oblečení)
3) vnitřní konstrukce z tyčí, vyvazovaná zvenku (také to není úplně nepraktické, pár let jsem to měl a Spernak mi namísto vnitřních tyčí udělal police – zbavil jsem se ho proto, že bych ho takhle těžko doložil, ale pohodlí to bylo).

Všechny uvedené konstrukce se v průběhu středověku objevovaly v různých kulturách. Odhadnout, která je pro nás „nejtypičtější“, bude bez relevantní studie docela odvážné a těžko obhájitelné...

Uvítám, až se na to někdo opravdu ZAMĚŘÍ a nebude to šermířsky posuzovat z pár obrázků (viz. práce s prameny http://www.hradeckydvur.net/studium-his ... -s-prameny a s vyobrazeními obecně http://www.hradeckydvur.net/studium-his ... ovy-pramen )
Pár článků bylo na LH fóru a něco kolem toho studoval Vladan. Přesto nám tady nějaký výstup chybí. Takže odhadovat z pár obrázků, zda měly dobové stany spíše takovou, nebo docela určitě jinou konstrukci je úsměvné ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Zdeslav »

Maršálek napsal: Všechny uvedené konstrukce se v průběhu středověku objevovaly v různých kulturách.
Nevěřím. Ukaž! :)

Mně by tam právě taky ty tyčky na závěsy, lucerničky a ruznej vercajk chyběly, ale zas rád bych viděl něco co by mi dovolilo si to s klidným svědomím udělet. Tedy něco jiného než že "se to tak dělá".
Napadá mě teď zeptat se v cizině jak to řeší a z čeho vycházejí...třeba už to někdo zpracoval a objevujeme dávno objevené.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Maršálek »

Zdeslav napsal: Napadá mě teď zeptat se v cizině jak to řeší a z čeho vycházejí...třeba už to někdo zpracoval a objevujeme dávno objevené.

Tož se na to zaměř a nemusíte tu pak hádat, copak asi za tím plátnem je, nebo naopak není :lol:

Takhle mi to přijde jako jedna z vašich prvních diskuzí, kde jste si stanovovali pravidla projektu na látky:
Ano: vlna, hedvábí, len (zcela chybí další, jako konopí, kopřiva, žíně, zvířecí chlupy, směsové tkaniny, které se používaly zcela běžně a to ve většině kombinací)
Ne: bavlna, umělé tkaniny a kepr (bavlna patří do kategorie Ano a to nejenom jako směsová, kepr je vazba, nikoli materiál a u mnohých současných umělých tkanin nejsme schopni bez uvedení použitého materiálu tu "umělost" rozeznat, protože jsou prostě věrné, což platí i naopak u materiálů přírodních...

Dnes asi nemusím psát, jak to o vás tehdy vyznělo, že? ;) Stanovujete si tu závazná pravidla a to bz znalosti problematiky. Bacha, ať opět nevytvoříte nějaký závazný mýtus ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Czernozub »

Návod na stan se středovou tyčí http://astera.wz.cz/index.php?id=navody/hrobecek
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti