Kuna - manželka Jana Ješka z Vartenberku

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
leeloo
Příspěvky: 87
Registrován: Ne 29. Led 2012 9:47:59
Kontaktovat uživatele:

Kuna - manželka Jana Ješka z Vartenberku

Příspěvek od leeloo »

Zdravim,
vydala som sa na strastiplnu cestu pokusit sa rekonstruovat Kunu, manzelku Jana Jeska z Vartenberku. Z historickych /Zdeslavovych/ pramenov o nej vieme len tolko, ze prezila pana Jeska, mala sest synov a neurceny pocet dcer.

Moja predstava o rekonstrukcii odevu je asi takato:
Spodna vrstva jemne biele lanove saty na rukavoch a vystrihu vysivane hodvabom. Na nich cierno zlatu brokatovu cottehardiu podsitu ciernym hodvabom /obrazok trocha skresluje, vskutocnosti bude o cosi viac zlata, je to brokat zo sartoru, vzor vinna reva/. Ako vrchnu vrstvu planujem vlneny surcoat.

Obrázek Obrázek Obrázek

Pri pokryvkach hlavy som sa dlho silou mocou chcela vyhnut kruseleru, ale nakoniec som bola presvedcena, ze ako manzelka takto vysokeho slachtica ho na hlave proste musim mat /prikladam obrazok kruseleru, aky sa mi paci/. K vrchnej vrstve planujem podsity a vysivany klobucik. Do zimy potom zamatovu kapucku s vysitym latinskym heslom /a v pripade extremne nepriazniveho pocasia kapucku s klobucikom/.

Obrázek Obrázek Obrázek

Samozrejmostou je kozenny opasok potiahnuty zelenym zamatom, posity perlami v rastlinnom vzore. K nemu vysivanu hodvabnu tasticku.

Tesim sa na rady a tvrdu kritiku :D
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuna - manželka Jana Ješka z Vartenberku

Příspěvek od scarvein »

Pan manzel sa skoro upracoval k smrti nez to vsetko nakreslil :)
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuna - manželka Jana Ješka z Vartenberku

Příspěvek od richardrg »

Někdo mi smazal předchozí příspěvek a nevím proč.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuna - manželka Jana Ješka z Vartenberku

Příspěvek od scarvein »

Zrada, ja jsem to nebyl :>
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuna - manželka Jana Ješka z Vartenberku

Příspěvek od mikey.88 »

1) Vypadá to skvěle! :shock: ;)
2) Myslím, že ten spodní šat by nemusel být ze lnu ale v tvém případě z jemného hedvábí. Žena tvého postavení by si to mohla dovolit.
3) Autor obrázků je velmi talentovaný :) Alespoň nejsem na takovéhle "blbinky" sám :lol:
Obrázek
leeloo
Příspěvky: 87
Registrován: Ne 29. Led 2012 9:47:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuna - manželka Jana Ješka z Vartenberku

Příspěvek od leeloo »

lanove saty ma lakaju svojou praktickostou. spotim sa - operem. s hodvabom je to tazsie, nie? bolo by fajn mat aspon jednu vrstvu, ktora sa da oprat a nezrazi sa, ani neponici
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuna - manželka Jana Ješka z Vartenberku

Příspěvek od mikey.88 »

Jo tak na to nejsem ten pravej ti poradit :lol: Já se hedvábí zatím vyhnul. Jen mi to přijde jako luxusnější materiál pro šlechtičnu :)
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuna - manželka Jana Ješka z Vartenberku

Příspěvek od richardrg »

Ono není hedvábí jako hedvábí, sežeň velkou gramáž a můžeš to normálně opatrně prát. Ostatně já z něj mám bruchy. A ty opravdu musím prát často.... :lol:

V příspěvku,který zmizel jsem psal, že to vyšívání spodní košile není podle mého názaru zase až tak nutné. Je to kus oděvu, který by v zásadě neměl kromě manžela nikdo vidět. S tím souvisí to, že pokud bych ho vyšíval, tak na spodním lemu, který se může při chůzi občas objevit... Myslím, že lem kolem krku a rukávů by neměl být vidět vůbec. Pokud nemáš na vyšívání lidi tak mi to přijde trochu škoda práce, kterou můžeš využít jinde.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuna - manželka Jana Ješka z Vartenberku

Příspěvek od noxter »

Možná by ta spodní košile mohla být ještě z bavlny, myslím že je to takový střed... dovozovka, ale praktičtější než hedvábí a příjemná na nošení.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuna - manželka Jana Ješka z Vartenberku

Příspěvek od mikey.88 »

Bavlna dobrá, ale mnohem lepší a dobovější je barchet.
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů