Nádobí a stolování

nádobí, vaření a pokrmy ve středověku

Moderátor: maser

richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od richardrg »

Na jídelní nádobí lze použít dřevo z ovocných stromů. Také jsem viděl olši. Lípa je standartní na vyřezávání ale na jídelní nádobí bych ji až tak nutně nepoužil. V podstatě si myslím že můžeš použít skoro cokoliv co není úplně měkké a neštípe se. A asi by to nemělo být hořké nebo plné smůly. Pokud chcš bádat, tak zjisti jestli to u nás rostlo, případně v místě, kde se pohybuje postava, kterou ztvárňuješ.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Vladislav z Ralska
Příspěvky: 58
Registrován: Út 27. Led 2009 15:42:11
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

Zajímala by mne jedna věc a to zda je známo z naší doby používání struhadla a event. jeho podoba.
Kdyby blbost nadnášela, polovina lidstva by se vznášela hlavou v oblacích a té druhé by se lépe žilo
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od maser »

Bronzový pohárek
Přílohy
IMG_8663.JPG
IMG_8663.JPG (139.99 KiB) Zobrazeno 4373 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od maser »

Soustružená miska s talířovým okrajem podle nálezu z Jindřichova Hradce. Výrobce Mahy
Přílohy
IMG_9098.JPG
IMG_9098.JPG (96.49 KiB) Zobrazeno 4307 x
silva-nortica.blog.cz
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Vlk »

Ahoj. Co když si chtěl třeba šlechtic dát pivo? Skoro každý šermíř má nějaký hliěný džbánek na pivo... tady jsem od Vás v nálzech ale neviděl ani jeden...
Imperare sibi, maximum imperum est.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od richardrg »

Obávám se, že by si se asi divil, to co se podává u nás na statku, je takl husté, že se žere z mísy, i po 700 letech se bude říkat že je po pivu někdo ožralý.

Něco málo o středověkém pivu, valnou většinou se do něj ještě nepřidával chmel, zato spousta jiných bylin. Nebylo filtrované, proto v něm plavaly cucky a rozhodně se nepilo ze skla. Nerozlišovalo se spodní a horní kvašení a pivo bylo do jisté míry považováno za jídlo srovnatelné s jakoukoliv hustou polévkou. určitě se najde někdo kdo najde záznam o kamenících ze stavby Sv. Víta, kteří se dožadovali snídaně při stavbě a žádali snad právě husté pivo.

Zpět na začátek, pokud by si se chtěl alespoň na akci pivu přiblížit pořiď si pivo kvasnicové, to je až na vzácné vyjímky jediné které se nefiltruje, nebo bílé pšeničné např. Hoegarden a silně nadávej kdo ho tak moc zředil. :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Kordulka »

Šmankote, pane Richarde, neděs toho mladého muže zas tolik! 8-)

Ono to s tím pivem nebylo tak dramatické, jak říkáš. V tom, cos napsal máš samozřejmě pravdu, ale to se jednalo o piva domácí nebo levná piva určená k rychlé spotřebě. Kvalitní dobrá piva, určená pro mslné jazýčky s plnými váčky grošů, byla sice kalnější než dnešní, ale byla to piva dobrá, která by chutnala i nám.

V jednom však s Tebou musím zásadně nesouhlasit - chmel se v Čechách pěstuje pro potřeby pivovarnické již od cca 9. století n.l., ve 12. století je jeho pěstování a spotřeba tak velká, že se pěstuje i v Praze na dnešním Střeleckém ostrově. A ve 14. století již byly spolehlivě etablovány cechy sladovnické i pivovarečné a po Čechách existovaly desítky pivovarů, jež podléhaly docela přísné kontrole kvality.
Král Vratislav II. vydal v roce 1088 nadační listinu, jíž mimo ostatní dary a privilegia přidělil vyšehradské kapitule desátek chmele na vaření piva.
Již za knížete Břetislava také docházelo k prvním pokusům o regulaci opilství, kdy v r. 1039 byla vydána dekreta, vymezujícíc tresty pro krčmáře přechovávající opilce: např. rozbití veškerého hospodského nádobí, oholení hlavy, pranýřování na veřejném místě.

Takže džbánek na pivo je zcela namístě a záleží jen na míšku pijákově, co za mok do svého džbánku dostane 8-)
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Vlk »

Takže džbánek je dobře... to rád slyším...

Tak ještě mám jednu zvídavou. Nevíte, kde je možné sehnat cínové nádobí? Hlavně lžíci a talířek (hluboký i mělký). Objevil jsem jen toto http://www.flashweb.cz/kumst/cz/katalog.php?sid=33

A mezi námi, zdá se mi, že s ohledem na to, jak by se ve středověku měla držet lžíce, totiž takovým tím úchopem malého dítěte, mají všechny ty cínové lžíce nějak podezřele tenkou rukojeť.
Imperare sibi, maximum imperum est.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od richardrg »

V podstatě si rozumíme. Na svobodnickém statku by pivo bylo husté, mláto je pro dobytek škoda.

Já jsem netvrdil, že se chmel nepoužíval, ale zdaleka nebyl v každém pivu a troufnu si tvrdit že piv se chmelem bylo méně než 10%. Z bohatého archvivu mého nevlastního otce mohu poskytnout více než 100 receptů na pivo a jen mizivé množství používá chmel.
To že existovali sladovníci a pivovarníci neznamená že používali chmel. A na druhou staranu, v dnešních výčepních pivech je ho také tak málo, že to skoro dopovídá, ale to je k jiné debatě :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádobí a stolování

Příspěvek od Kordulka »

Já na tom chmelení piva skutečně musím trvat; minimálně u piv vařených v pivovarech.
Tady: http://myschwerk.webzdarma.cz/alko_piv.html, http://is.muni.cz/th/106437/prif_b/Pivo ... chemie.pdf, EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaza v mnoha dalších dohledatelných materiálech se uvádí, jak velké plochy chmelnic u nás ve středověku byly a že střední Evropa byla chmelenými pivy pověstná. A také se vysvětluje, proč jsou chmelená piva kvalitnější, jaké typy piva se zde vařily a jak se rozlišovala jejich kvalita, čím vším se piva dochucovala.

Že se domácí piva od těch pivovarských výrazně lišila, o tom nepochybuji. Stejně tak nediskutuji o tom, že levná piva byla málo kvalitní, obsahovala málo chmele, byla řídká a slabá.

Jak to s českým pivem vypadá dnes, to by byla skutečně neveselá kapitola...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů