Jan z Kročehlav / Jan Kročehlav

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
jsefcak
Příspěvky: 4
Registrován: Pá 23. Bře 2012 14:29:10
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Jan z Kročehlav / Jan Kročehlav

Příspěvek od jsefcak »

Zdravím všechny starousedlíky, rád bych posunul po dlouhých letech svůj kostým a zbroj někam o dost blíže dobovým reáliím, rád bych aby pan Jan byl kompaktní postava jak v táboře tak na bitevním poli. Budu rád za vaše návrhy a připomínky.
Předně chci upozornit, že šerm je pro mne koníček a ne životní filosofie, takže "drobné" prohřešky si občas velkodušně odpustím.
Asi nemá cenu psát co mám teď protože to nenaplňuje žádné dobové kritéria, tak předně napíšu co pan Jan chce mít.
Nejdůležitější datace +/- 1350 Čechy.
Bojovat chce jako pěší, s mečem a štítem, na hlavě šlap s kroužkovým závěsem (ten už existuje ještě se musí podšít), na akce jezdím z 95% v létě takže zimní úbor zatím řešit netřeba

Další představy jsou jen mlhavé, člověk to nemůže být příliš zámožný, zároveň bych ale chtěl mít možnost nosit vlastní barvy/erb - dotaz je možné za výše daných podmínek být velmi chudým zemanem nebo něčím podobným?

Představa o zbroji a zbrani: jak jsem psal meč, erbovní štít, kožený opasek s pochvou, tašvice, dýka, prošívanice (len + vlněná deka 2 vrstvy, na rukávech 1 vrstva), nohavice, boty nad kotníky, kožené nátepníky podbité plátky, prstové rukavice ala Wisby, šlap s kroužkovým závěsem
? dotazy ke zbroji: co přes vycpávku - kroužkovku?, přední kyrys?, doplnit myškama ?, brigantina? něco dalšího

Představa o civilu: bruchy, lněné nohavice, do horšího počasí vlněné podšité lnem, jednoduchá tunika z vlny podšitá lnem, boty nad kotníky, opasek tašvice, lněná kápě

Bydlení: stan jehlan cca 3m průměr

Za jakékoliv podněty a dotazy jež mne povedou ke kýženému cíly vám předem děkuji
Život je otázka priorit
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Kročehlav / Jan Kročehlav

Příspěvek od mikey.88 »

Vítej mezi nás :)

Takže:
Bojovat chce jako pěší, s mečem a štítem
... Jako pěší bys bojoval spíše s tyčovkou se štítem pro pěchotu. Pokud bys chtěl být urozený a tedy "sesedlý" jezdec, tak klidně klasický štít a meč ale budeš potřebovat pro postavu družinu. Tomu se nevyhneš. Pokud jde o zbroj, tak na 50. léta by byl nejlepší plátový kabátec jako ochrana trupu. Kombinovaná ochrana rukou i nohou je taky dobr volba. Brigantinurozhodně ne , je to záležitost mnohem pozdější.

Co se týká civilu, tak se to má asi takto: Rozhodně žádná jednoduchá tunika ti stačit nebude. Pokud bys byl urozený, tak to musí nějak vypadat. Takže i na chudšího zemana budeš potřebovat tehdy módní cotehardii zapínanou na látkové nebo kovové kulové knoflíky (čím více tím lépe) nejlépe doplněnou o pachy, dále pak kápi všelijak zdobenou s cípem někam do pasu. Pokud jde o materiály, tak za sebe doporučuji vlněné nohavice lnem nepodšívat. Nikdy se ti pak nepodaří udělat obě vrstvy látky upnuté, aby ti ladně kopírovaly nohu. Radši si připlať za kvalitné jemné vlněné sukno, které tě nebude kousat a které jde jednoduše vypasovat. Kápi rovněž nedělej ze lnu. Lepší je tenka vlna podšitá chladivým lnem. Samotný len se docela dost mačká a nevypadalo by to hezky natož na šlechtici. Doporučuji si vše dobře rozvrhnout a ještě před nákupem látek se poradit i o barvách. Vrcholná gotika se vyznačuje sice velkou barevností, ale je v tom určitý řád. Podšívka by například měla tvořit protipól látce na líci. Například Modrá líc, žlutá rub. Zelená líc, rudá rub., Neplatí to vždy ale takové to kombinace jsou velice časté. Dá se inspirovat iluminacemi či obrazy :)

Takže si postavu dobře promysli a počkej si i na vyjádření ostatních. Jako začátek to zní slušně :)

Mikey
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Kročehlav / Jan Kročehlav

Příspěvek od richardrg »

Předně chci upozornit, že šerm je pro mne koníček a ne životní filosofie, takže "drobné" prohřešky si občas velkodušně odpustím.

Tím chce asi autor říci, že pokud by pro něho bylo něco příliš komplikované odchýlí se od historického pojetí. Je třeba si uvědomt, že tady nejde o nositele, když to domyslíme ad absurdum, tak klidně může být největší kecka, ale ostatní mu asi dají najevo, že něco není v pořádku. Je třeba si uvědomit, že pokud se někdo chce připojit do většího celku musí zapadnout. Já to vysvětluji tak, že nesmí "kazit fotky". Mám pár zážitků, které bych si nechtěl zopakovat a občas jsem i na takové jedince dost nevybíravý.

A ještě drobná poznámka, nosit vlastní erb je právo a čest šlechtice, zchudlý zemánek by se měl schovat k někomu mocnému pod křídla. Jinak nad ním bude ohrnovat nos i sedlák - a že to umím. :lol:
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Kročehlav / Jan Kročehlav

Příspěvek od Smil »

Jsem rád, že se tu objevil někdo další kdo chce dělat polovinu století a ne jeho konec.
Add zbroj: přes prošívanici určitě kroužkovou košili s dlouhým nebo 3/4 rukávem. K ní železné myšky a nátepníky + rukavice. Přes to plátový kabátec.
Add oblečení: jak píše Mikey s jednoduchou tunikou si nevystačíš. Na druhou stranu pokud nechceš jezdit na turnaje a okázalé hostiny tak jakožto chudý zemánek nemusíš mít těch knoflíčků tolik a ani kápě nemusí být s tvarovaným okrajem.
Len a vlna by měli tvořit tvůj oděv. Ten by měl být barevný ideálně zdobený výšivkami.
Add boj: s erbovním štítem a mečem bojovat můžeš. Kopí by sis pořídit měl, protože je to čas od času potřeba ;)
richardrg napsal:A ještě drobná poznámka, nosit vlastní erb je právo a čest šlechtice, zchudlý zemánek by se měl schovat k někomu mocnému pod křídla. Jinak nad ním bude ohrnovat nos i sedlák - a že to umím. :lol:
Nosit erb je výsadou a ctí každého šlechtice. Zchudlí zemánek sice může sloužit někomu mocnému, ale to ještě neznamená, že svůj vlastní erb nebude nosit s hrdostí. Ikdyby erb byl jediným co mu zbylo stále je to symbol, odkaz, povinnost a závazek! Ikdyž nad ním bude ohrnovat nos i sedlák bude mu to jedno, neboť on je šlechtic - nositel erbu.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Kročehlav / Jan Kročehlav

Příspěvek od richardrg »

Souhlasím s tím co píšeš přede mnou, ale jak se takový zemánek zachová, až ho sedlák zesměšní? Myslel, jsem že jako služebník bude nosit erb silného pána, svůj může použít tak ve svědečné řadě... To že nad ním sedlák ohrnuje nos mu rozhodně nemůže být jedno. Kde jinak vezme pohůnky, kteří by sedláka potrestali? Sám jak víš to kvůli hrdosti udělat nemůže. A na to aby si najal cizí služebníky na špinavou práci nemá. Prostě chudák. Bude hledat bohatou statkářku nebo měštanku, která vymění peníze za erb...

Jinak super nápad na Seminář do diskuse o společnosti.

Pokud si myslíte, že to není k tématu, tak to smažte.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
jsefcak
Příspěvky: 4
Registrován: Pá 23. Bře 2012 14:29:10
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Kročehlav / Jan Kročehlav

Příspěvek od jsefcak »

Zdravím všechny, díky moc za všechny připomínky a úpravy
Je to koníček, ale chci to udělat aby to stálo za něco a nemusel se jsem poslouchat moc uštěpačných poznámek, ale kdo chce psa být hůl si najde :)
Moc se mne nelíbí výraz opěšalý jezdec, ale tak nějak pro úvodním průzkumu jsem tušil, že pokud chci meč a štít se tomu nevyhnu, nicméně s dřevcovkou zatím do bitev chodit nechci.
Myslím, že ten zchůdlý zemánek mne bude vyhovovat, diskuzi na postavení takového člověka v dobové společnosti bych si rád poslechl.
Jinak souhlasím, že pokud byl rodu jednou erb "přidělen" byl to důvod hrdě ho nosit, i když aktuální životní situace nebyla růžová.

Začnu na tom postupně dělat, pokusím se postupně dávat sem fotky nebo iluminace, kterými bych se chtěl inspirovat k vyjádření a samozřejmě radám, aby člověk znovu neobjovoval již dávno objevené. Pokud byste měl dobrý typ na to kde nakupovat v Praze a okolí materiál, případně typy na výrobce, sice již pár typů mám, ale za další se zlobit nebudu

Hezký zbytek neděle
Život je otázka priorit
Avátar uživatele
jsefcak
Příspěvky: 4
Registrován: Pá 23. Bře 2012 14:29:10
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Kročehlav / Jan Kročehlav

Příspěvek od jsefcak »

Tak přikládám první typovou a verzi kostýmu včetně barvy, opakuji datace cca 1350, nižší šlechtic s problematickou finanční situací :-)
představa o materiálu:
kápě - dlouhá cca na zadek: vlna (gramáž ??, jemnější??) lehká výšivka po obvodu - podšitá lnem
svrchní tunika, délka ke kolenům, propínací do 3/4, částečně po obvhodu lehce zdobená (karetka??)- vlna (gramáž??) - podšitá lnem
spodní tunika, délka do půli stehen, přes hlavu, propínací rukávy k loktům, jinak bez zdobení - len - podšitá lnem
nohavice úvaz na jednom místě z boku - podšito lnem
bruchy - len, střih "válec"
úzký kožený opasek

ještě bych volil nějakou další pokrývku hlavy ke kápi, ale nevím
Přílohy
brodec_1.jpg
brodec_1.jpg (318.54 KiB) Zobrazeno 4561 x
Život je otázka priorit
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Kročehlav / Jan Kročehlav

Příspěvek od Czernozub »

Doporučuju plstěný klobouk ;) Je to dosti typická pokrývka hlavy, když máš na hlavě přilbici a táhneš se někam do háje, strčíš klobouček do záňadří, odkud ho můžeš kdykoli vytáhnout a nasadit.
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Kročehlav / Jan Kročehlav

Příspěvek od Smil »

Představa pěkná jen pár detailů k doplnění:
Spodní tuniku bych nepodšíval a nechal jí nednovrstvou(pokud jí nebudeš chtít nosit jako samostatný oděv)
Já bych dal karetku na spodní tuniku a výšivku na svrchní.
Volil bych méně špičaté boty. Jako chudý bys neměl na vyhazování za parádu(pokud se nechceš zalíbit u dvora) a pořizoval si spíš praktické věci.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan z Kročehlav / Jan Kročehlav

Příspěvek od Valkoun »

Ještě bych doplnil košili z lehkého plátna bavlna/len
Nezabudovi Sláva!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů