Astrologie a matematika

učenci, školy, vědění

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Volný stůl (drbárna)

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Středověká vzdělanost

Milí přátelé, napadlo mně, že tu vůbec nemáme část fóra věnující se středověké vzdělanosti, popřípadě konkrétně oborům jako je astronomie, astrologie, matematika, lékařství apod. Myslím, že někdo z adminů by mohl zřídit a můj následující příspěvěk tam přesunout.

Narazil jsem na publikace, které by možná pro někoho mohly být zajímavé. Všechny pocházejí z jednoho zdroje, kterým je "Výzkumné centrum pro dějiny vědy." Stránky zde: http://www.vcdv.cas.cz/index.php

Zaujaly mně tyto čtyři knihy. Nečetl jsem je, jen jsem jednu letmo viděl a díky ní se dozvěděl o výše zmiňovaném centru.

Astronomie ve středověké vzdělanosti / Astronomy in Medieval Learning, přel. a k vyd. připr. Alena a Petr HADRAVOVI, VCDV, Praha 2003, 162 s.

http://www.vcdv.cas.cz/publikace/pdv10.php

Hvězdářství krále Jana.Ze staročeského rukopisu vydali Alena M. ČERNÁ, Petr HADRAVA, Alena HADRAVOVÁ, Martin STLUKA. Ústav pro jazyk český AV ČR, Výzkumné centrum pro dějiny vědy, Astronomický ústav AV ČR, Praha 2004, 192 s. (= Práce z dějin vědy 10), (= Scripta astronomica 11)
Obsahuje především texty astrologicko-astronomického charakteru, dále spisy lékařské a s lékařstvím spjaté. Jedná se o jedny z nejstarších česky psaných odborných pojednání z oboru přírodních věd.

http://www.vcdv.cas.cz/publikace/pdv12.php

Jindřich BEČVÁŘ a kol., Matematika ve středověké Evropě, Výzkumné centrum pro dějiny vědy, Prometheus, Praha 2001, 445 s. (= Dějiny matematiky, sv. 19)

http://www.vcdv.cas.cz/publikace/dm19.php

Karel MAČÁK, Tři středověké sbírky matematických úloh, Výzkumné centrum pro dějiny vědy, Prometheus, Praha 2001, 101 s. (= Dějiny matematiky, sv. 15)
Tady si můžete vyzkoušet, jestli vaše znalosti z matematiky zvládnou středověká zadání úloh. ;)

http://www.vcdv.cas.cz/publikace/dm15.php
Co se nerozvíjí, umírá!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů