Pětipeský z Chýš a Egerberka

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
František Poch
Příspěvky: 16
Registrován: Pá 24. Ún 2012 13:56:36
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Pětipeský z Chýš a Egerberka

Příspěvek od František Poch »

Zdravím,rozhodl jsem se opustit myšlenku postavy žoldáka a po zvážení svých finančních a časových možností pustiti se do vytvoření postavy jednoho z vladyků rodu o kterém jsem toho bohužel zatím zjistil nemnoho. :( Stoprocentně vím že někdo z jejich rodu žil na přelomu,či v druhé polovině 14.stol,ale nenašel jsem přesné datace a hlavně křestní jména.Mohu si osud postavy a její křestní jméno trochu domyslet?V rámci historie samozřejmě a pokud nenajdu více informací?Jinak družiníka mám zatím jednoho a není poroblém sehnat další dva ty už mám rozjednané :) Tímto se chci také zeptat jaké povinnosti mě vážou k nim?A jaké je ke mě?? Jinak tedy o rodu jsem našel zatím jen bohužel toto: Pětipeský z Chyš a z Egrberka, příjmení vzácné rodiny vladycké, která se tak psala po třech místech v severních Čechách. Za předka svého pokládali Odolena Střízovice, jenž r. 1158 sám třetí hrdinsky se přes řeku Addu přebrodil. Odtud Pětipeští odvozovali také erb svůj, modrou řeku na stříbrném štítě. (Viz »Monatschrift«, 1828, str. 29.) Potomci jeho uchvátili Kadaň, kterou jim Přemysl II. odňal. Byl to buď Odolen, držitel Chyš (1254 – 91), aneb Vilém (1256 – 79), kteří po sobě drželi také Hustopeč na Moravě. Synové jednoho z nich, Vilém (1317 – 27) a Frycek, držitel Pětipes (1322 – 32), psali se po hradu Egrberce. Onen stál r. 1317 proti králi Janovi a zůstavil syny dva, Viléma staršího a mladšího (1342). Současně seděl na Chyších Odolen (1332 až 1354), jehož syn byl děkanem kapitoly litoměřické a od r. 1370 farářem v Budyni (†1378). Jiný Odolen byl r. 1408 pánem na Pětipsech a současně žil Jan (snad bratr jeho), jenž byl rytířem řádu Německého a pro rozličné výstupky zbaven byl r. 1408 kommendy chomutovské, odkudž se dostal do Hostiradic na Moravě.
Erb:
Erbpetipessti.png
Erbpetipessti.png (59.35 KiB) Zobrazeno 5684 x
Obleční civilní(oslavy atd):Nohavice dvoubarevné-bílá,modrá s podvazky
purpoint (mohu potáhnout brokátem)
nějaká čapka (vůbec nemám představu :(
plášt?
spodní tunika
vrchní tunika
boty,zde bych také potřeboval prosím poradit.Je možné něco takového??
g-12jpg__600x480_max_q85.jpg
g-12jpg__600x480_max_q85.jpg (18.74 KiB) Zobrazeno 5684 x
opasek (kožený potažený sametem,zdobený?)
je možný kříž na krku?či jen růženec na modlení?

Výzbroj: Helma:Prvně to měl být šlap a na něm kbelc,ale kovář pak přišel s tím,jestly nechci něco podobného,bude mít nýtovaný závěs.
images (1).jpg
images (1).jpg (9.54 KiB) Zobrazeno 5684 x
Dá se na to upevnit i klenot?Protože na kblci mi připadá hezčí :)
prošívanice,později by byla lepší vycpávanice?Nějak barevně provedená,či potažená brokátem?
rukavice:Pěstnice+kroužkové prsty (jsou ve výrobě)
určitě pláťák NE kyris jako ochranu hrudi
nejspíš nějaké kožená podbijená zbroj je vhodná?Minimálně nohy?
kroužková košile bohužel zatím zavíraná :(
rytířský pás(Tady bych potřeboval prosím poradit ohledně materiálu..)
mohu mít ostruhy???
František Poch
Příspěvky: 16
Registrován: Pá 24. Ún 2012 13:56:36
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pětipeský z Chýš a Egerberka

Příspěvek od František Poch »

Zbraně:Mám zatím pár jednoruček od Mundla,ale asi zakoupím jiné.Nevím no.. (Bohužel mi nejde vložit foto) Mají minci a jednoduchou záštitu.žádné nesmysli nedobové nemají :)
Dále nevím,zda jako sekundární zbraň nechat udělat sekeru či kladivo..
Dýku.Basilard?Nebo tarčovou??
štít klasický z překližky potažený kůží a plátnem?
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Pětipeský z Chýš a Egerberka

Příspěvek od mahy »

Ahoj, Pětipeského z Chýš a Egerberka už tu v republice jeden kluk dělá. Jen aby jsi věděl a nebyl překvapen až se potkáte. Jezdí pod tím jménem i na bitvy.

K té helmě- ty jsi chtěl šlap a kbelc. I na tuto přilbu co máš na obrázku můžeš dát kbelc- nosil se na ní viz. Klinštejn, Smil atd.
Odejmeš hledí a nasadíš kbelc. Klenot na kbelc ano, na tuto přilbu(klapvizír) ne, nebo tedy alespoň jsem zatím nikde neviděl, že by se na tom nosil. Ale třeba to někdo dohledá.

Ohledně ochrany nohou, rukou a trupu- záleží kterou dobu Karlovské éry hodláš ztvárnit. Pokud spíše konec, tak tam už můžeš machrovat s kyrysem, dříve spíše pláťák a ty podbíjené doplňky.

Koukni tu po postavách a uvidíš co mají kluci na sobě. Najdeš jak konec Karlovské éry, tak její začátek a podle toho se můžeš řídit při výběru tvé výbavy.


AD tvé povinnosti vůči tvým družiníkům a jejich k tobě:
to je absolutně na vás jak se domluvíte. V rámci hraní rolí by měli tví družiníci počítat s tím, že tě budou strojit do zbroje, posluhovat ti v táboře atd. Ale s rozumem. Nepřehánět ,,role''! Vše je na dobrovolnosti a chuti všech hrát si.

Přeji ať se ti podaří.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
František Poch
Příspěvky: 16
Registrován: Pá 24. Ún 2012 13:56:36
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pětipeský z Chýš a Egerberka

Příspěvek od František Poch »

Ahoj.Jééé to aby nebyl naštvanej Pětipeský číslo jedna.To jsem nevěděl..On je od karlovců??To je blbí :( A to jsem myslel že ho ještě nikdo nemá.. I když jsem slyšel že se na akcích kolikrát sejde i několik stejných postav :)
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Pětipeský z Chýš a Egerberka

Příspěvek od mahy »

Od Karlovců není. Nesmutni a klidně si ho postav. Jen opravdu hrozí u těchto známějších rodů, že holt někdy potkáš sám sebe několikrát na akci. Mě to kdysi odradilo od toho dělat Pány z Lipé. ;) :D
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 277
Registrován: Út 01. Zář 2009 11:02:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Pětipeský z Chýš a Egerberka

Příspěvek od Pohrobek »

NO, tento rod jsem také našel a chtěl jsem do něj zařadit svojí přítelkyni. Ajle jelikoz dělám Rejčku, tak můžeš být náš syn :-D. NO co se týče toho vybavení...... Pro tvou postavu je nevhodné, moc noblesní. Tento rod, jak jsem dohledal se objevuje v čechách na zač. 13 stol a již na zač. 14 stol. zažívá úpadek. Je to starobylý rod, který zaniká až v pol. 17. stol.... avšak vždy byli chudými a nemajetnými zemany. jak jsem říkal, ve 3/4 13 stol dokonce vlastnili Kadaň, ale tu jim sebral Přemysl II. Dle vybavenosti bych nesahal přímo po plechách, ale bral bych varianty kroužků......
HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM
František Poch
Příspěvky: 16
Registrován: Pá 24. Ún 2012 13:56:36
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pětipeský z Chýš a Egerberka

Příspěvek od František Poch »

Takže ne?Podbíjenou zbroj?Ani pláťák?A jak by to tedy bylo s družinou?Pokud si nějakou mohl dovolit :)
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Pětipeský z Chýš a Egerberka

Příspěvek od Kordulka »

Co se rodu týče, tak po r. 1350 již Egerberg zase nevlastní. Zbývají jim pouze Pětipsy s tvrzí.
Stejně tak pozbývají kolem r. 1360 i Chyše/Chýše.
Kolem roku 1360 přechází ves synu Odolenovi (nejspíš dědictvím po otci Fridrichovi/Frickovi), takže můžeš být Fridrichem (jsi-li mužného věku), nebo mladým Odolenem.
S Pětipeskými je problém, že vcházejí ve známost až ve druhé pol. 15. století a pak je k nim pramenů již dostatek. Ve 14. století toho o nich víme pramálo. Ale to je celkově potíž starých rodů 8-)

Ve druhé půli 14. století se jednalo o drobný zemanský rod, byť starobylý.
Pro ztvárnění postavy Ti postačí slušné vybavení spíš konzervativního provedení. S jednou vsí toho prostě moc nepořídíš.
Pár čeledínů v dobrých prošívanicích, Ty sám bys nejspíš měl kvalitní kroužkovou zbroj, snad s nějakými plátovými prvky. A asi by ses s družinkou nabídl do služeb některého z mocnějších pánů v sousedství.

U vybavení dbej na kvalitu. Jako drobný zeman nemáš moc prostředků a ty, které máš k dispozici, musíš investovat do kvalitní zbroje pro sebe a svou družinu. Účelnost a trvanlivost je pro takového člověka na prvním místě. Je třeba zvažovat klimatické podmínky, v nichž se Tvá ves nachází, přítomnost ochodních cest, dostupnost velkého hradu, počet poddaných - to vše ovlivňuje výnostnost Tvého majetku a od ní se odvíjí schopnost investovat.
Honosnost znamená velké výdaje, které často vedou k zadlužení, což je pro drobného šlechtice velkým rizikem. Ale zadlužených a předlužených drobných šlechticů měly Čechy víc než dost. Takže je to na Tvé představivosti 8-)
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pětipeský z Chýš a Egerberka

Příspěvek od Maršálek »

mahy napsal:Od Karlovců není. Nesmutni a klidně si ho postav. Jen opravdu hrozí u těchto známějších rodů, že holt někdy potkáš sám sebe několikrát na akci. Mě to kdysi odradilo od toho dělat Pány z Lipé. ;) :D

Myslíš historku o "Lžilipém", kterého představoval nějaký nezkušený a nevybavený, ale sebejistý mladíček? Opat s Kunáškem ho před lety nalákali k našim stolům a mazali mu med kolem huby a slibovali mu, jak mu budeme všichni sloužit. Když ho přivlekli před skutečného Lipého a ten se rozčílil, vlekli ho s křikem "Lžilipé" k nejbližšímu stromu a hlasitě se sháněli po provaze, aby mu pak v největším stresu Opat zašeptal do ucha: "grošíky máš? pustil bych tě"... :lol:
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Pětipeský z Chýš a Egerberka

Příspěvek od Smil »

mahy napsal:Od Karlovců není. Nesmutni a klidně si ho postav. Jen opravdu hrozí u těchto známějších rodů, že holt někdy potkáš sám sebe několikrát na akci. Mě to kdysi odradilo od toho dělat Pány z Lipé. ;) :D

Není to obrázek každého rodu. Dělám dost významný rod a nenašel jsem svéo "konkurenta" a i s příbuznými byť vzdálenými mám problém. (což beru na škodu protože nás bylo hodně)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů