Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od maser »

Mikey, Tito: za barvy se omlouvám, ale líbí se mi a jak jsi psal už výše ty, také je nacházím nejčastěji na iluminacích 14. století.

Tím vlastně odpovídám i na připomínku Tita. Myslím že barevná kombinace a její sladění je věcí názoru. Mě se tak líbí a vybíral jsem je záměrně. Neustále se tu píše o tom, jak je naše doba nejpestřejší a nejvariabilnější barevnou érou středověku, tudíž jsem to tak pojal i u sebe. Nebo to špatně chápu? Hlavní důvod zvolených barev ale je, že se líbí mě a cítím se v nich dobře. Přeci to nešiju aby se to líbilo vám, ale mě :).

Kukla je na fotce ještě nežehlená a po něm vypadá už úplně jinak. Podolek se nepovedl, a nohavice potřebují dopasovat v tom máš pravdu. Jak jsem psal výše, je tam spousta chyb, ale moje možnosti a nervy se šitím jsou silně omezené. Další složitější kusy už bude proto šít někdo jiný, zkušenější.

Vrátil bych se ale ke zdobení. Osobně se mi líbí decentnější zdobení (viz kabátec) a přijde mi, že méně je někdy více. Podívám-li se napříč rekonstrukčními spolky (nejen) 14. století napříč Evropou, tak jsou všichni zdobení oproti našim republikovým požadavkům, řekněme, velice střízlivě. U nás se to hodně žene podle mě do extrémů, naši měšťané vypadají mnohdy lépe než šlechta v ostatních zemích. Písemné prameny jsou mi známé, mravokárci atd. taky.
Kolik lidí z nás ale dnes chodí oblékáno podle poslední módy? Kolik žen chodí doma v plesových šatech a mužů v kvádru, případně v jiném nepohodlném oděvu? Kolik z nás si obléká něco co se mu nelíbí (sám jsem celoživotní odpůrce aktuální módy)?

Proto si dovolím dvě otázky: 1) proč to zdobení praktikujeme v takové míře jen u nás, jinde ty prameny nemají, nebo nechtějí znát? 2) jak by tedy měl vypadat, jak psal Mikeš, ten každodenní (tzn. neslavnostní) oděv těch kterých vrstev vyšší společnosti?

Lenka: delší chlup může být třeba liška? Případně co jiného?

Děkuji za připomínky a kritiku. Jsem za ně rád a doufám, že tato moje odpověď nevyzní jako vzteklé dupání se zaťatými pěstičkami :). Jen se mi tu prostě pořád bijí některé neznámé, které pravděpodobně vycházejí jen z různých úhlů pohledu každého a míry jejích aplikace v praxi.
Bylo by docela dobré se o tom na nějaké akci hromadně pobavit.
silva-nortica.blog.cz
Lenka
Příspěvky: 38
Registrován: Stř 02. Zář 2009 20:55:56
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od Lenka »

Třeba nějaká světlejší rezavá liška, nebo i tchoř by byl hezký. A každopádně bych tu kožešinu na rozparku protáhla až dolů přes ten prýmek.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od mikey.88 »

maser napsal:... naši měšťané vypadají mnohdy lépe než šlechta v ostatních zemích.
:lol: Tak to se tak někdy stane no :D

Ohledně zdobení ve světě - řekl bych, že se snaží otrocky kopírovat iluminace ale textové prameny buď z velké části ignorují nebo neznají. Nebo se prostě bojí přidat. Asi nemají takové lidi jako je Petr nebo Tito ;) Za což oběma jmenovaným patří velká chvála za jejich úsilí o módní osvětu. ;)

Je zvláštní, že skupiny, které se snaží tvořit první polovinu 14. století ve světě nebo i starší, tak zdobí o 106. Možná by nebylo od věci přeložit Petrovu práci do Angličtiny...

Na tebe mám menší prosbu o fotku detailu té porty. Na těch fotkách to není moc dobře vidět :)
Obrázek
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od Smil »

Mě se Masérů oděv velmi líbí. Porty znám z detailu takže proti nim nemám žádnou výhradu. Jediné mínus mi přijde, že portu na hrudi jsi neudělal i na rukávech (tam se také dost často objevuje) a pak jsou nepovedené laloky(které se povedlo rozžehlit)

Nejsem zastáncem toho názoru, že má být šlechtic jako vánoční stromeček. Masér má tohle jako "pracovní oděv" když jede někam na tažení, nebo když se válí na tvrzi. Tomu dle mého dokonale odpovídá. Je módní a přesto pohodlný.
Měli bychom rozlišovat mezi oděvem reprezentativním a na všední nošení.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od mikey.88 »

Já ti Smile nevím, ale to rozdělení na všední a reprezentativní oděv mi příjde čím dál tím více zavádějící u vysoké šlechty. I na to "válení na tvrzi" bych třeba viděl silně vzorované látky ala damašek. On je rozdíl psát o tomhle rozdělení o kdejakém domkáři, co si lepší oděv skutečně vezme jednou týdně do kostela na mši a většinu času tráví v dílně, na poli apod. Ale šlechta, předně vysoká šlechta, reprezentuje prakticky vždy mimo konání potřeby, koupele či spánku. I za cenu jisté nepohodlnosti.
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od Zdeslav »

mikey.88 napsal: Ale šlechta, předně vysoká šlechta, reprezentuje prakticky vždy mimo konání potřeby, koupele či spánku. I za cenu jisté nepohodlnosti.
Prosimtě, to by nikdo nevydržel ;)

Jinak Masere musím ti pogratulovat k tomu, žes byl schopen něco takového vůbec vytvořit. Já sám už jsem to šití dávno vzdal a mám jediný štěstí, že mám Janičku. Každopádně chápu tvoje rozhodnutí další práci svěřit někomu kdo to umí, protože si člověk ušetří čas, nervy a bude i rychlejc a líp.

Ohledně té zdobnosti bychom měli dojít k nějakému konsenzu. To je pořád dokola - co se jedněm zdá málo, druhým se zdá moc. Tak abychom se drželi v nějakém rozumném rozpětí. No a oděv všední a oděv sváteční je určitě potřeba rozlišovat, nebo se mýlím? Přijde mi to uplně logické snad za všech okolností...
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od Smil »

Tak jak říkáš Zdeslave. Úroveň zdobnosti by si měl každý určovat podle svého vlastního citu. Hlavní je aby pán vysvětlil svým družiníkům, aby nebyli zdobnější než on.
Rozlišování šatů mi přijde logické. Děláme to my a když si šlechta nechávala šít šaty na zvláštní příležitosti jako turnaje, svatby a korunovace jen to tuhle myšlenku potvrzuje. Karel IV také nechodil v ceremoniálním oblečení Římských Císařů od korunovace do smrti, stejně tak by se stěží najedl když by měl stále nosit žezlo a jablko (přeháním záměrně)
Ohledně běžně nošeného damašku: na Nových Hradech byl na hlavním nádvoří hnůj, občas uteklo prase jinak tam běžně chodili slepice a husy. Po jedné štvanici na jelena by z damaškového kabátce zbyl jen potrhaný hadr se kterým se nedá ani vytírat(bo damašek nesaje :lol: )
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od scarvein »

Je to podle mne dalsi z temat, ktere se proste neda generalizovat a kazdy musi individualne zhodnotit zazemi sve postavy a treba jak casto se pohybovala v urozene spolecnosti a podobne. Osobne si myslim, ze treba Jesek, ktery mel urad na Prazskem hrade (a pokud tam i nebydlel, tak jiste bydlel nedaleko) si toho domaciho obleceni asi moc neuzil :)
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od maser »

Herman dale zije a proto si poridil nove bacatko do hardovych bitek na soupere typu Josif :)
Přílohy
IMG_20150212_212445.jpg
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od maser »

A jeste cela sbirka :)
Přílohy
IMG_20150212_212305.jpg
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů