Přilbice

Moderátor: maser

Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Klinštejn »

No nepoznáš.. je to jen spekulace..ale podle mě jsou tam vyobrazení v turnajové verzi zbroje.. tedy v tom, jak skutečně jezdívali na turnaje.
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od maser »

Ke kbelcům na holou hlavu: pátrám po nich už asi dva roky, nějaké vlaštovky už mám, ale je toho tak málo, že se z toho nedají zatím dělat nějaké větší závěry. To co postoval Zdeslav je zatím nejpěknější ukázka usazení přímo na hlavu v akci.
Přesto si však podle dosavadního studia myslím, že většinové byly kbelce nasazené na šlap a to i při turnajích. Naopak kbelc na holé hlavě zatím neznám z obrázku ilustrujícím bitvu (naopak mám zase dohledané nasazování v bitvě na šlap). Je to tak i logické.
Zdeslav napsal:Já bych řekl, že se to prostě nosilo souběžně. Kdo na to měl pořídil si speciální helmu na turnaj (se zesíleným spodkem, viz ten článek), kdo na to neměl, jezdil v normálním kbelci, třeba i s tou lebkou/šlapem pod ním.
Veskrze souhlas. Akorát ten přídavný chránič krku znám spíše z první poloviny 14. stol., v druhé polovině je nahrazován "dlouhým" kbelcem a nakonec těžkými helmami uchycovanými řemeny k pláťáku/náprsníku (případně vznikajícím grand bascinetem, které už byly pro prostovlasé majitele.

Ale jak říkám, to jsou zatím jen mé prozatímní domněky, nikoli dogmatický závěr.
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Zdeslav »

OK, díky za uvedení na pravou míru. Jinak s tím zesílením jsem myslel zesílený plech v dolní polovině přílby, podle toho článku co postoval Mikey: EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
Nezabud hrr!
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Kordulka »

Ono možná spíš bylo důležité, CO bylo UVNITŘ kbelce.
A k tomu, co jsem tak zaznamenala, existují po celé Evropě cca 4 pramínky, z čehož 3 jsou iluminace s náhledem dovnitř kbelce a 1 nálezový kbelc se zbytky uchycení něčeho, co MOHLO být nějakým složitějším nosným a tlumícím systémem. Nevěnovala jsem tomu moc pozornosti, takže zdroje už si nematuji.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od mikey.88 »

Kordulka: Hodně náhrobků z 2. poloviny 14. století vypadá tak, že hlava muže spočívá na kbelcové přilbě jako na polštáři. Kbelc je občas ale sochařsky zpracován i uvnitř, byť jen částečně.
Obrázek
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Klinštejn »

ten vnitrni polstr by mohl byt klidne jen kozeny, jen a by to lip sedelo na slapu.. mam vyzkouseno, ze to funguje..
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od maser »

Zdeslav napsal:OK, díky za uvedení na pravou míru. Jinak s tím zesílením jsem myslel zesílený plech v dolní polovině přílby, podle toho článku co postoval Mikey: EDIT Bahnak: nefunkční odkaz
Jo, zesilování bylo asi častější.
Jeden příklad za všechny reprezentuje helm přisuzovaný Albertovi von Prankh z Kulturně historického muzea ve Vídni, inv. č. B 74. Je to turnajová přilba (zesílený obličejový plát), klenot ze dřeva, vyrobený dodatečně na poč. 15. stol.
Kdo jezdí na karlovské semináře ví :).
Přílohy
med_gallery_1649_23_252351.jpg
med_gallery_1649_23_252351.jpg (74.53 KiB) Zobrazeno 5389 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Smil »

Nebo už to někdo dřívějšímu nositeli prorval a nechtělo se jim to měnit tak tam dali plát navíc :)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Klinštejn »

To si nemyslím.. jsou iluminace kde jsou na kbelcích přidělané takovéhle zesilovací pláty, já tomu říkám vousy, a vypadá to skoro jako by to bylo i odklopitelné dozadu..
Obrázek Det finns alltid hopp..
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od mikey.88 »

Moc pěkné vídeo k tématu :)

http://www.youtube.com/watch?v=4s-Lnu1ukr4
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů