Boty

Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Heinrichvs »

Typologie je jedna věc, ale tady je hrůzné i provedení. Proč by se tyhle boty měly vyhodit nebo prodat má více důvodů.
Dnes je k dispozici plno pramenů o konstrukci bot v různých dobách.
Když je věc nedobově udělaná tak už je jedno jestli má být ušitá podle starších nebo mladších typů té dané věci.
Pořád jsou vidět tyhle dementní vnější stehy na nártu, vždycky když to vidím tak se mi chce zvracet. Zajímalo by mě kde na to přišly.
Pak je to spojení svršku s podrážkou. Také na tu dobu nesmyslné.
A jak je zvykem u takových bot, podrážka je nalepená asi nějakým tavným lepidlem.
Čapin
Příspěvky: 13
Registrován: Stř 20. Črc 2011 17:03:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Čapin »

Ahoj, snad nebude vadit, když si zde dovolím položit stejný dotaz, jako na Brodci:

Minulý víkend jsem promáchal svoje ručně šité obracené boty. Bohužel jsem je před akcí nestihl naimpregnovat a zřejmě důsledkem toho mi popraskala lněná dratev ve švech na patě a u špičky. Řeším, jak to opravit: Vypárat stehy, otočit naruby, sešít a opět otočit? Mám strach, že když to takhle udělám, tak se mi to nepodaří otočit zpět - podrážku jsem totiž x-krát napouštěl včelím voskem a dost ztvrdla.

Máte s tím někdo zkušenosti? Co třeba šít a obracet to namočené?
Přílohy
bota2.JPG
bota1.JPG
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Smil »

Hezké to máš!
Já když se mi potrhají švy tak namočím a otočím botu. Prasklá místa došiju a ještě mokré případně ještě namočit otočím zpátky. Zatím to vždycky vyšlo. ;)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Čapin
Příspěvky: 13
Registrován: Stř 20. Črc 2011 17:03:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Čapin »

Děkuju!
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Heinrichvs »

Zdar pánové a dámové.

Tohle se tu už řešilo a asi to někoho překvapí že to sem tahám. Ale na sběři jsem si toho všiml a pak se tohle jsme dnes a včera řešily se Smilem a Valkounem.

Hřebíčky do bot: 1) Myslel jsem, že nejsou doloženy a nebyly regulerně nošeny ve 14 stol boty se cvoky.

2) Boty v 14 stol ani nemohly mít cvoky. 14 stol zná převracenky a maximálně našití druhé podrážky jako vysprávku
nebo i pokročilejší konstrukci, ale i tak je to málo na hřebíčky.
Boty vyrábím dle LHfašistických zásad na 14 a 17 stol. nebo tyhle dvě doby dělám. Boty pro hřebíčky musí mít
3 vrstvy kůže na podrážce aby se tohle dalo dělat. Na kozáky mám hřebíčky i podkůvky už 3 roky. Musím uznat
že je to luxus a kdyby to ve 14 stol bylo tak bych za to byl rád.

3) Dnes vyráběné boty u masové produkce, tedy levné, jsou většinou lepené, nebo šité moderně. Dovolí tedy
hřebíčky namlátit do boty.
A dnes vyráběné boty v nejlevnější kategorii jsou všeobecné. Příklad, zákazník chce pořádné boty aby byly
podobné tomu co má dnes, nejlépe typu komisky. Najde si u výrobce typ, zakoupí za 2200, což je nádherná cena
jen jednu vadu to má. Výrobce neřeší v tomto případě dobovost, je to rohlík na krámě a zákazník se to ani nedozví
že má botu na konec 15 stol. Pokud by ale zákazník chtěl něco na míru tak by třeba Kvasnička upozornil na takové
podrobnosti.

Zajímalo by mě, jestli na to máte nějaký názor. Jestli se tohle má řešit. Nebo jste příznivci komisek s římskýma cvokama. A chcete je nosit. Pak je zbytečné tohle asi vůbec řešit.
Nebo jsem pozadu a neznám nové úžasné nálezy hromady bot se cvoky ze střední evropy kolem roku 1350.
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Valkoun »

Heinrichvs napsal:Zajímalo by mě, jestli na to máte nějaký názor. Jestli se tohle má řešit. Nebo jste příznivci komisek s římskýma cvokama. A chcete je nosit. Pak je zbytečné tohle asi vůbec řešit.
Nebo jsem pozadu a neznám nové úžasné nálezy hromady bot se cvoky ze střední evropy kolem roku 1350.
Určitě se ztotožňuji s tvým textem, nebylo by odvěci o tom bleskově poreferovat na semináři.
Pokud není technicky možné na obrácenky nabít nedobové cvoky, není nad tím potřeba laborovat.

Dokud se nezmění pravidla a bude pořád standart KM, raději uvidím boty s koženou podrážkou a cvoky, než gumu.

Já to řeším tak, že mám dvě, jedny obrácenky a druhé od Mojšeho s cvoky a používám je podle situace..
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Klinštejn »

Ad krpce .. už je nebudu nikomu vymlouvat ve 14. stol. protože se očividně nosí místy dodnes http://9gag.com/gag/aZP3vNX
Obrázek Det finns alltid hopp..
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Zdeslav »

Ad cvočky: Co se mně týká, tak v současný chvíli jsem pro to je tolerovat hlavně jako úlitbu bezpečnosti. Už jsem viděl dost zranění kvůli klouzajícím koženým podrážkám, hlavně na mokrý trávě je to peklo. Pokud máte zkušenosti s technologií, která je dobová a zamezí klouzání, velice rád bych se poučil (bez jakékoli ironie). Zatím vidím jako řešení nosit k civilu pěkné převrácenky (střevíce) a do boje solidní podbitou botu s koženou podrážkou kvůli stabilitě a bezpečnosti.

Ad krpce: bulharský děda narozený v roce 1914 (možná) nemůže doložit použití krpců v Čechách v druhé polovině 14. století ;) Pořád to bude: "možná, snad, pro ty nejchudší ubožáky, nejjednodušší bota, ale doložené to není."
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Braenn
Příspěvky: 62
Registrován: Po 17. Kvě 2010 15:05:07
Místo/Bydliště: Brno - Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Braenn »

Narazila jsem na tuhle nádhernou botku:

Obrázek

Popisek říká: Medieval Silkwork: An exhibition dedicated to the memory of Olaf Goubitz "This bird shoe was found in Haarlem, and is dated ca 1300-1350... the bird and flower design, and the lace-like pattern of holes. According to the information card, this type of design was rare in the Netherlands, and it is not known whether this was a shoe for men or women."

Ukradeno odsud: https://www.pinterest.com/gbertholet/14 ... -footwear/
Michal, sluha pána z Nových Hradů.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Zdeslav »

Wow, to jsou super stránky :shock:
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů