Re: Tesáky

Moderátor: Heinrichvs

Hogofogo
Příspěvky: 1
Registrován: Po 30. Kvě 2011 0:18:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od Hogofogo »

S tou absencí tesáků datovaných do 14. stol. je to podle mého názoru tak, že drtivá většina lokalit je osídlená i v 15. stol., takže jednoznačná datace není možná. Nicméně výskyt tesáku minimálně v poslední třetině 14. stol. je velmi pravděpodobný, vzhledem k tomu, že na začátku 15. stol je doložen v celé řadě variant, které předpokládají předchozí vývoj.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od Heinrichvs »

Naopak sídliště kde se našly datované staré tesáky od Markrabských válek do 1419 spíš končí. Dle stratigrafie se dá celkem dobře určit období. Hezký příklad je Ústí, kde je prokazatelně určeno co bylo je ze zánikového horizontu a co ne.
Výhodou pro nás je zánik těch sídlišť, jinak by se ty věci asi nikdy nedochovaly v takovém počtu.
Proto se dá říct, že nejstarší kousek je třeba ze studny, kde je možné že je starší, ale také ten kousek nemá klasické znaky tesáku.
Dá se říct že 1380-1400 je období vzniku znaku tesáků.
Určitě se najdou časem další a další nálezy třeba v lepším kontextu a dataci, které to zase trochu osvětlí. Ale tesák dle dnešní definice není možné hledat za karlovců.
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od rossy »

Zdravím.
Na ukázku boční záštitný trn tesáku.Jedná se o tvar oválu s přírubou. Jeho délka i s dříkem je 55mm a hmotnost 48g. Maximální a minimální síla hlavice, která je po obvodu zdobena vruby, je 10mm / 3mm. Hlavice, v ploše hladká, je u kořene příruby zdobena dvěma otvory.Dle váhy a rozměrů ho lze přiřadit jako součást delších až dlouhých nožovitých tesáků.Datace,podle mne,první třetina 15.století.
ROSSY
Přílohy
Snímek 2687.jpg
Snímek 2687.jpg (86.37 KiB) Zobrazeno 6584 x
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od Heinrichvs »

Tyhle trny jsou spíš pozdější. Tak polovina až 16 stol.
Ta ploténka na trnu bývá ale už někdy po 1440 na západě.
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od rossy »

Zdravím.
Tady něco k datování záštitných trnů.
http://www.arsmaiorum.eu/Texty/Petr/Kov ... konice.pdf
Na straně 27 je zobrazen záštitný trn podobný tomu mému. /b/
A tady ,sice nešikovný snímek z německého musea, se stejným záštitným trnem se stejnou datací.
ROSSY
Naposledy upravil(a) rossy dne Stř 10. Črc 2013 21:45:20, celkem upraveno 1 x.
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od rossy »

Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od Heinrichvs »

Trnů je velké množství. K dataci je nutný kontext. Nevím co to je za nález, ale pokud to je nějaká ztracený trn bez kontextu tak je těžkou soudit.
Mušlové trny jsou z předhusitské doby po celé 15 stol. S osazením co převyšuje trn jsou 30 leta a později, ale z obdélným převýšením osazení trnu jsou trochu pozdější.
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od rossy »

Stáří artefaktu může časově souviset s dobou vzniku centra radikálního husitství v našem kraji ke konci roku 1420,budování Nového Tábora a bitvy u naší obce,jak jsem psal v úvodu.
ROSSY
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od rossy »

Z dané lokality je i bulava, kterou tu mám v samostatném příspěvku a ta "trochu jiná" ostruha.
ROSSY
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesáky

Příspěvek od rossy »

To:Heinrichvs. Ovšem já na tom datování netrvám.Jesli podle nějakého typologického a chronologického řazení záštitných trnů patří do nějaké pozdější doby - je to možné. Já vycházel jen z pár článků. Navíc mne k tomu vedla jednoduchá úvaha, že se takový trn uvolnil a byl ztracen při nějakém boji nebo těsně po něm. Že se neztrácely běžně. A také to, že je to trn z bojového tesáku, kterým se například v Německu říká zbraň selských vojsk.
ROSSY
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů