Boty

Avátar uživatele
Braenn
Příspěvky: 62
Registrován: Po 17. Kvě 2010 15:05:07
Místo/Bydliště: Brno - Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Braenn »

Našla jsem je přes tyhle stránky: https://www.pinterest.com/ladyshadow64/
Kombinace iluminací, různých nálezů a roztomilých zvířátek udeřila na citlivou strunu.
Michal, sluha pána z Nových Hradů.
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Několik otázek ohledně obuvi

Příspěvek od Saltkrakan »

Na úvod bych chtěl pozdravit místní osazenstvo a poděkovat mu. Pro mě jakožto člověka s historickým šermem začínajícího bylo spolu s dalšími podobnými fóry cenným zdrojem informací - někdy konkrétních, ale zejména těch nejcenějších, tj. kde co hledat.

Ale nyní k botám a k mým dotazům k nim. Protože s kůží pracuju, rozhodl jsem se, že se pokusím si boty vyrobit sám. Po "několikavečerním" googlení a sbírání podkladů mi asi nejvíc pomohla kniha "Finds from Medieval Excavations in London 2: Shoes and Pattens; Francis Grew, Margrethe de Neergaard, Susan Mitford; The Boydell Press, Woodbridge 2004". V této knize jsem i objevil boty, které by se mi nejvíc zamlouvaly. Jedná se o vyšší, na boku šněrované boty (vlevo nahoře)

http://dijonclub.narod.ru/research/tran ... _1-035.jpg

První otázka na kterou bych znal Váš názor je, zdali se tyto boty hodí jako cestovní obuv pro Měšťana cca 1360, kterému na nějákém tom groši nezáleží.

Druhá se týká spíše vzhledu oněch bot. Šít je budu lněnou dratví, kterou před šitím navoskuju včelím voskem. Ale jde mi o to, jestli ji nechat bílou, nebo obarvit do barvy kůže. Z botů z nálezů se to nedá jednoznačně dle obrázků určit a nepodařilo se mi nic co se tohoto týče najít. U současných výrobců dobové obuvi jsem viděl obě varianty, záleželo na výrobci.

Předem děkuju za rady.
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od maser »

Ahoj.
Do bot nedělám, takže s typem ti neporadím. Dratev barvit nemusíš, protože stehy by měly být šity skrytým stehem (botky jsou obracené, takže švy jsou uvnitř a vidět stejně nejdou). Stehny najdeš třeba v brožuře od Vaverky: http://www.myschwerk.webzdarma.cz/mainpage.html sekce publikace na prodej
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Zdeslav »

Ahoj, typově ty boty sedí, ale obávám se, že do takových bot poteče. Možná bych zvážil spíš pořídit jako praktickou obuv boty s předním šněrováním (přikládám jako příklad jednu co se našla v Yorku), můžou být i na přezky. Jinak nezapomeň, že ty boty nemusí být nutně hnědé, na iluminacích je zdaleka nejčastější černá, ale objevují se i světlé barvy (oranžová, žlutá). Můžeš zvážit i nějaké dozdobení, klasicky třeba vyrajovaný horní okraj (hradbičky, hroty apod.).
Přílohy
York, 1350 - 1450.jpg
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Saltkrakan »

Ještě teda popřemýšlím jestli neudělat tyto. Zavazování bych asi řešil těma tkanicema vyřezanýma z kůže do tvaru U, co se prostrčí dvěma dírkama a pak druhýma dvěma a zavážou.
ad. Barva - uvidím, jakou kůži vyberu :). Nechce se mě zase do něčeho extravagantního, protože to bude první kousek a určitě mě té kůže zbyde na další. Rozhoduju se mezi hnědýma a černýma.
ad. Švy - ty už jsem studoval. Vím o tom že byly skryté, ale třeba u vyztužení paty (takový ten trojúhelníček) budu muset zašpekulovat jak tu kůži propíchnout, aby to z druhé strany nešlo vidět. Možná v přehnutém stavu.
Poslední otázka směřuje k té našité kůži nahoře na lýtku. Má to nějáký speciální důvod, nebo jde jen o šetření materiálem? Napadlo mě ještě že by to mohlo být kvůli tvaru boty na patě, ale zdá se mi ten šev poměrně vysoko.
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od noxter »

Nebál bych se říct, dnes už kultovní článek na výrobu jednoduchých obrácených bot. http://www.curiavitkov.cz/clanek18.html
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od richardrg »

Ty boty, které si navrhoval podle obrázku nejsou žádný výkřik módy, všimni si, že na iluminacích mají vyšší boty ti méně majetní a ti bohatší nízké, pokud chceš dělat frajera, tak rozhodně nižší.

Je zajímavé, že většina začátečníků (včetně mě) si myslí, že vyšší boty byly známkou bohatství, zajímalo by mě, kde se to vzalo.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Saltkrakan »

richardrg napsal:Ty boty, které si navrhoval podle obrázku nejsou žádný výkřik módy, všimni si, že na iluminacích mají vyšší boty ti méně majetní a ti bohatší nízké, pokud chceš dělat frajera, tak rozhodně nižší.
Toto ovšem podle mě nedokazuje vůbec nic. Na iluminacích je podle mě jednoduše potřeba lidi něják rozlišit (jejich majetkové poměry, povolání, stav atd.). Když se vrátím k mému původnímu dotazu, tak směřoval na cestovní obuv. Pokud budu někam cestovat, tak si nevezmu nejlepší lakýrky, jaký mám, ale vyšší pohodlnou a praktickou botu, byť třeba více zdobenou, než mají ti co jsou na tom materiálně hůř jak já.
ObrázekObrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od richardrg »

Dobře tak, jinak, pokud by si byl zámožný měšťan, tak by si měl jezdecké boty. Proč asi?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od richardrg »

Toto ovšem podle mě nedokazuje vůbec nic. Na iluminacích je podle mě jednoduše potřeba lidi něják rozlišit (jejich majetkové poměry, povolání, stav atd.

K tomu je hromada jiných možností a boty tam asi velkou roli hrát nebudou.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů