Kroužková zbroj

Moderátor: maser

Odpovědět
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Části zbroje

Příspěvek od maser »

Kroužkový oboječek:

http://www.flickr.com/photos/roelipilam ... otostream/

ca. 1350-1400 - 'mail collar', probably English, The British Museum, London, England

Mail collar or standard, of iron and copper alloy, covering the neck and extending onto the shoulders. The section for the neck is formed of riveted mail links, each connected to three links in the rows above and below (1:6). The lower section is of alternate rows of riveted and welded links, and is shaped to fall in points over the shoulders and at the centre rear. The lower edge and centre portion of the upper edge are formed of riveted copper alloy links. Around the base of the neck section is an intermittent row of butted copper alloy links, from which three remaining decorative mail triangles, also formed of butted copper alloy links, and part of a fourth, fall. At the right end of the colllar is the base of an iron clasp, with a large washer on the inside. A few links are missing, leaving a hole at the centre right and smaller holes at the centre and left.

Dimensions
Width: 670 millimetres
Depth: 10 millimetres
Height: 260 millimetres
Weight: 1010 grammes

The 1:6 ratio of mail on the collar is extremely rare. Mail collars of this sort, called standards or pizanes, are recorded in large numbers in the inventories of the Tower of London arsenal in the late 14th century.

Found near Moorgate Street/London Wall.
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Kroužková zbroj

Příspěvek od Zdeslav »

nějaké nálezy:
Přílohy
PTDC0108 2.jpg
PTDC0108 2.jpg (153.2 KiB) Zobrazeno 9201 x
193b.jpg
193b.jpg (384.42 KiB) Zobrazeno 9202 x
Mail Crinet. Probably Italian, late 14th centuryObject number VI.655.jpg
Mail Crinet. Probably Italian, late 14th centuryObject number VI.655.jpg (62.09 KiB) Zobrazeno 9202 x
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie - Grunwald 1410 kroužky.jpg
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie - Grunwald 1410 kroužky.jpg (262.25 KiB) Zobrazeno 9202 x
Wallace colections, Augsburg, Germany, late 14th century, Iron and copper alloy,Length 73.7 cmDiameter 1.11 cm, ringsWeight 4.479 kg.jpg
Wallace colections, Augsburg, Germany, late 14th century, Iron and copper alloy,Length 73.7 cmDiameter 1.11 cm, ringsWeight 4.479 kg.jpg (212.01 KiB) Zobrazeno 9202 x
PTDC0109 2.jpg
PTDC0109 2.jpg (115.13 KiB) Zobrazeno 9202 x
PTDC0110.JPG
PTDC0110.JPG (103.21 KiB) Zobrazeno 9202 x
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kroužková zbroj

Příspěvek od mikey.88 »

Obrázek
Obrázek
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Kroužková zbroj

Příspěvek od Heinrichvs »

Detaily kroužkovky z NM v depozitu, kterou jsme měly možnost před lety prohlížet měřit a obdivovat.
Je to kousek, který Zdeslav má výše uvedený v obrázku s popiskem.
K tomu se dá dodat, že je to velmi příjemné lehké. V podpaždí byly vložené jen zavírané kroužky místy. Na krku je rozparek,
Oboječek je velmi pečlivě provedený a i mosazné kroužky měly nýty.
Zajímavé jsou ty nýty na oboječku pro vyložení.

Měl jsem už v ruce různé pletiva i kroužkovky z různých dob. A nikdy se mi indická velkovýroba nelíbila. Ale po tom co jsem měl v ruce tento kousek jsem se rozhodl prodat indickou kroužkovku, kterou jsem měl připravenou k dodělání na moji míru a to i pod cenou.
Dokud nebudu mít peníze na Bobrovo luxus nebo si to neudělám sám, tak raději zavíranou nebo nic.

Indické pletivo je sice dobré KM ale neodpovídá nýty a zpracováním dobovosti, jak jinak když je tak levné. Ale co je nejhorší je to že má ostré hrany zadrhává se do sebe a pro toho kdo viděl nějaké dobové pletivo, nebo profi od českých výrobců, tak to pozná i z pár metrů

Indická kroužkovka by měla být kategorie sama pro sebe podle třídění: zavírané z černého drátu, indie, replika.
To je pro upřesnění, občas jsem se vložil do nějaký debat ohledně kroužků. A myslím že je na čase se trochu oklepat z euforie z indie, jako další přechodné nedokonalé věci. Dnes je dosažitelná pro většinu lidí, každý si těch 10tis může už ušetřit.
Ale možná by jsme se měly zamyslet nad tím, jestli kdo na to má neinvestovat do českých výrobců, co si může dovolit tak dva lidi u karlovců.
A nebo se vrátit k zpět časem, kdy jsme si pletly kroužkovky doma po večerech. Stačí si jen pořídit sadu na práci.
Přílohy
pletivo.jpg
Obojecek.jpg
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Kroužková zbroj

Příspěvek od scarvein »

Kdyz uz jsem se vrhnul do uprav mych krouzku, co myslite o tomhle zpusobu zavazovani? Je to vazani zepredu nebo zezadu? Z te figuriny to moc poznat nejde, ani dle prukrcniku :)

Z jedne strany mi prijde, ze vazani zepredu je nelogicke, protoze je to de facto slabina. Ale na druhou stranu kdyz si uvedomime, ze to slouzi predevsim jako ochrana proti sekum a na zneseni sily uderu, a neni to moc efektivni proti bodum, tak by to vlastne az tolik nevadilo 8-)

Obrázek
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
Cliff
Příspěvky: 288
Registrován: Stř 22. Pro 2010 17:04:42
Místo/Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kroužková zbroj

Příspěvek od Cliff »

No zepředu to má i Roland. Když to sešněroval tak to pěkně sedělo, navíc ty máš kroužkovku pod juponem, navíc kyrys ti kryje podstatnou část těla.
Cherchez la femme
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Kroužková zbroj

Příspěvek od Smil »

Nebo je tam sněrování udělané dodatečně, aby se to lépe navlékalo na figurínu :D
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Kroužková zbroj

Příspěvek od scarvein »

To me napadlo take samozrejme, ale v orientu uz jsem to snerovani videl bezneji, takze bych to nerad odsuzoval od zacatku :D
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host