Eliška z Rohozce, česká šlechtična 1371 - 1380

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Kurik
Příspěvky: 138
Registrován: Út 07. Črc 2009 12:01:57
Místo/Bydliště: Heraltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Eliška z Rohozce, česká šlechtična 1371 - 1380

Příspěvek od Kurik »

Já si vyprošuji aby se tady naznačovalo , že snad nějak nepoctivě zacházím s pečetidlem někoho jiného!!!!! :-) To pan Půta, to je vám ale člověk, který se neštítí ničeho!
Smil z Heraltic
Obrázek
Jsem jen prostý vladyka...
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Eliška z Rohozce, česká šlechtična 1371 - 1380

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Na výletě do Německa jsem si pořídila novou hračku... :) Plánuju to výhledově dočistit, pozlatit a vyměnit zrcátko za dobovější.....
IMG_6942.jpg
IMG_6941.jpg
IMG_6940.jpg
K tomu se ovšem váže otázka - je moje doměnka správná, že se za nás dělaly zrcátka jen z vyleštěného kovu? Jakého? řešili jsme to už někdy?
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Eliška z Rohozce, česká šlechtična 1371 - 1380

Příspěvek od mikey.88 »

Proč to budeš nechávat pozlatit? V nálezech jsou hlavně stříbrné kusy. Pokud jde o to samotné zrcátko, tak buď to můžeš řešit takhle a nebo použít dobový postup. Smícháš boloňskou křídu s kožním klihem a vyplníš tím tmelem ten prostor pro zrcátko. Do hladka to vyhladíš a vyleštíš. Potom zlatnickou technikou na to pokládáš do tenka vytepanou stříbrnou fólii, kterou pak musíš vyleštit. Je to pracné ale je to dobové :D Dělala se tak ta větší dřevěná zrcadla s výdutí. U těchto malých by možná asi stačil kousek vyleštěného cínového kolečka. Ale budeš to leštit fakt často :lol:
Obrázek
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Eliška z Rohozce, česká šlechtična 1371 - 1380

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Nechce se ti dělat pokusy s křídou a klihem? :D zaplatím ti to.... :D :D než bych na to našla čas, tak to stokrát někde ztratím...

Zlatit to chci aby to nevypadalo pro paní elišku tak lacině, a vzhledem ke struktuře materiálu by to bylo asi uvěřitelnější než to stříbření... ale možná si to ještě nechám projít hlavou... :)
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Eliška z Rohozce, česká šlechtična 1371 - 1380

Příspěvek od mikey.88 »

Tak dolož zlacená zrcátka ve střední Evropě :D Já viděl zatím jen stříbrná a cínová. A pak něco, co by se hodilo pro tebe spíš - slonovinová!!!
Obrázek
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Eliška z Rohozce, česká šlechtična 1371 - 1380

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Ok, stříbrný bude muset stačit... :P Slonovinu nechám na za deset let, až budu mít dostatek stříbra.... :D
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Eliška z Rohozce, česká šlechtična 1371 - 1380

Příspěvek od mikey.88 »

Teoreticky můžeš slonovinu nahradit tou umělou a nebo to zkusit vyrobit (nebo nechat někoho vyrobit :D ) z kosti :)
Obrázek
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Eliška z Rohozce, česká šlechtična 1371 - 1380

Příspěvek od Josephus Titus »

Předem musím přiznat, že středoevropských zrcátek moc neznám, znám-li nějaká. Spíš jsem se setkával s těmi západoevropskými nebo italskými. Čímž předem svůj příspěvek odkrývám pro (oprávněnou) kritiku.

Mimochodem - nepletu-li se, tak vzor pro Eliščino nové zrcátko nepochází ojinud než ze západu - jmenovitě z Anglie

Z toho, co znám, mohu říci, že v materiálech pro zrátkové schránky je relativně velký výběr.
Může to být dřevo - existují i nálezy jednoduchách schránek z obyčejného dřeva, Karel V. měl nezi svými poklady ebenové, zlatem zdobené zrcátko, a podle malé váhy (2 unce, jedno z nejlehčích, co měl) by se mohlo jednat o zrcátko kapesní.
Může to být obyčejný kov - často se objevují schránky ze slitin olova a cínu (originál tohoto zrcátka je právě z takové slitiny) nebo měděných slitin, měď jako taková... - a může to být i drahý kov - stříbro (které zmiňuje Mikey), zlacené stříbro (fragment takové schránky se našel v Londýně) nebo možná i zlato samotné (problém je se zrcátky invantářovými - z popisu často nebývá zřejmé, o jaký typ zrcadla jde, občas, lkdyž je uvedená hmotnost, to lze odahdnout).
V nálezech jde dnes snad nejčastější slonovina - nemohu to však tvridt kategoricky, neb statistiku jsem si nedělal, spolehám se tedy pouze na svůj pocit. Proč tomu tak je, těžko říci. Tvrdit na základě toho, že slonovinová zrcátka byla nejčastější, se mi zdá nesprávné, může jít prostě jenom o to, že ta slonovinová mohla mít větší pravděpodobnost přežití/uchování než ta ostatní.

Zrcátka mohla být ještě dále zdobena - známy jsou případy emailování, polychromie (to se týká i těch slonovinových), vykládání zlatem, perlami, drahými kameny (s tím se lze opět setkat v inventářích - je tu však opět stejný problém, jaký jsem jmenoval výše)

Na reflexní plochu zrcadel obecně se v naší době používalo ledacos. Běžný je nějaký leštěný kov. A zdaleko to nemusí být jen cín, který zmiňuje Mikey (popravdě s cínem jsem se v této souvislosti snad vůbec nestekal). Možné je zlato, stříbro, měď, bronz a dokonce také ocel. S inventářovými záznamy je zase trošku problém, neboť nebývá jsené, píše-li se o materiálu, ze kterého je vyrobeno zrcadlo nebo o materiálu, do kterého je zasazeno. Něškdy to jde odvodit, ale pak je vidět, že zapisovatelé nepostupovali konzistentně - jednou psali o tom, podruhé o onom.
V některých nalezených schránkách se dochovaly i kousky zrcátka. Asi nejčastěji (zase jsem si nedělal statistiku) to bývají zrcátka skleněná, která mohou na zadní straně nanesenou vrstvičku olova. Takové skleněné zrátko by se pak nemuselo příliš lišit od těch dnešních, princip je prakticky stejný. jen nevím jak s tvarem, neboť ta dobová prý bývala často mírně vypouklá, aby to trochu kompenzovalo malý rozměr. Jak jsou tvarovaná ta dnešní, nevím.

Postup, jaký uvádí Mikey - tj. nanášení zlaté folie na tmel - se pokud vím, používal pro velká zrcadla (to ostatně Mikey píše), pro malé kapesní zrcátko se mi to nezdá vhodné. Navíc je to specifická a teprve pomalu se šířící technika. Inventáře napovídají, že samotný leštěný kov byl asi běžnější a dostupnější. Nálezy zase ukazují na výše zmíněné použití skla s kovovou vrstvičkou.

K tomuhle konkrétnímu zrcátku.
Originál (pokud si jej s něčím nepletu) je ze slitiny olova a cínu, pravděpodobně se jedná o poměrně laciný kus, sériovou výrobu pro plebs. Přiznávám, že se mi tudíž nepozdává být dobrým vzorem pro luxusnější zrcátko z drahého kovu. Výzdoba je dost hrubá a hrubou zůstane i po pozlacení. Tehdejší šperkaři při tom dovedli docela jiné věci.
No jo, samozřejmě se naskýtá legitimní otázka, kam až při našem hraní na šlechtu zacházet. Bylo by krásné mít precisně vytepané kapesní zrcátko ze stříbra pokryté pravým zlatem etc., je však třeba zvažovat, je-li to též reálné.
Odhlédnu-li od vzoru na zrcátku, pak odpověď na otázku, zda zlatit či štříbřit, záleží - dle mého soudu - spíše na vkusu majitele. Stříbrné (budeme-li se tvářit, že postříbřený cín, nebo z čeho to je, je stříbro)zrcátko není nic proti ničemu, takové měl i francouzský král. Pozlacené stříbrné zrcátko možná ve střední evropě nemáme, ale mimo ni se našlo, navíc šperkaři naší doby (a to i ti čeští) používají zlacené stříbro dost často, není tedy důvod předpokládat, že u zrcátek by se tak nedělalo. Nu, a použití zlata také, jak jsem psal výše, zcela vyloučeno není, třebaže je to zhůvěřilá rozmařilosť.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Lucrezie
Příspěvky: 62
Registrován: Út 17. Led 2012 13:36:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Eliška z Rohozce, česká šlechtična 1371 - 1380

Příspěvek od Lucrezie »

Takové zrcátko mají na Malešově... ;)
Lucrezie, páv a pes
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Eliška z Rohozce, česká šlechtična 1371 - 1380

Příspěvek od Josephus Titus »

Lucrezie napsal:Takové zrcátko mají na Malešově... ;)
Na Malešově? Kde? Někde na tvrzi?
A jaké zrcátko? Takové jako má Janice - Eliška?
A je to nález nebo replika?
Jestli je to nález, je to někde publikované?

Připadám si teď trochu jak Číslo 5... :D
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů