Zkoušení ryzosti aneb prubířství

Moderátor: maser

Odpovědět
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Zkoušení ryzosti aneb prubířství

Příspěvek od Heinrichvs »

Pro kapitolu o monetární politice je třeba popsat prubířské kameny.
V posledních letech se začíná v archeologii mluvit o této pomůcce pro zkoušení kovů.
V depozitářích leží mnoho jemně broušených kamenů, které se dříve považovaly za brousky. Při výzkumech jsem několikrát viděl nebo našel "brousek" který mi přišel příliš jemný a tmavý, než by se používal jako brousek. Díky zájmů několika badatelům se rozjely analýzy. Použitím elektronové mikroskope se podařily najít i zbytky po otírání drahých kovů na nálezech.

Prubířský kámen je doložený již v pravěku. Do dnes se používá pro rychlé a poměrně přesné určení ryzosti drahého kovu pouhým otěrem. Aplikace kyselin je již záležitostí pozdější.

Jako prubířský kámen se používal šedý nebo černý vyleštěný kámen různých tvarů, s dírkou pro zavěšení, kroužkem, zdobení i prosté. Ne každý vhodně barevný kámen je dobrý pro zkoušení.

Princip práce je jednoduchý, o kámen se tře předmět, aby udělal vedle sebe zřetelnou stopu. Vedle předmětu se tře jehlice nebo jiný předmět s předem známým obsahem drahého kovu. Pro přesnější zjištění koncentrace drahého kovu se využívala sada jehlic, kde bylo známo předem kolik přesně obsahují drahého kovu a co tvoří celá slitina.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů