Přilbice

Moderátor: maser

Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Sovinec »

Tak o sklopných nánosnících víme - viz maserova přednáška na semináři.
Celé album
Obrázek

Je to podle nějakého českého nálezu, ale nevím odkaď.
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
Armin
Příspěvky: 166
Registrován: Stř 20. Led 2010 13:02:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Armin »

Ta úplně horní helma s odklápěcím nánosníkem by měla být Benátská helma nalezená na ostrově Khalkis zhruba z poloviny 15. století. V současné době by měla být v muzeu v Aténách. Informace nicméně čerpám pouze z letmého nahlédnutí do Ospreye..

O tom, zda je vhodnou inspirací na druhou polovinu 14. století v Čechách musí pohovořit jiní, já bych jí svým lidem rozhodně nedoporučil :D
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od maser »

Presne jak psal Armin. Na nas mimo datacne i mistne (tedy ta helma).
Ten clanek o nanosnicich vyjde az letos, loni jsme ho furt rozsirovali a nejak jsme ro nestihli odevzdat :)
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Sovinec »

Armin napsal:...
O tom, zda je vhodnou inspirací na druhou polovinu 14. století v Čechách musí pohovořit jiní, já bych jí svým lidem rozhodně nedoporučil :D
Já též ne, a to ani na Moravě.
maser napsal:...
Ten clanek o nanosnicich vyjde az letos, loni jsme ho furt rozsirovali a nejak jsme ro nestihli odevzdat :)
Tak aspoň toho bude víc :)
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Sovinec »

Jak se díváte na ty železné šupinové čapky z hlediska bezpečnosti? Zkoušel to někdo z vás? Je to vhodné leda pro střelce, nebo třeba i pro kopiníka?
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od maser »

Svýho času jsem jí zkoušel. Byla ale kožená (4 mm vepřovice), pod tím silný batwat (proto tak "nabobtnalá" hlava). Fungovalo to dobře. Nedostal jsem v tom ovšem opravdu hodně silnou ránu, jen maximálně takové ty nadprůměrné.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Sovinec »

Asi to vyrobím, a nechám se mlátit do hlavy, a uvidím :D
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
Bahnak
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 146
Registrován: Út 16. Říj 2012 0:28:23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Bahnak »

Tohle bych mít na hlavě při Libušínském danaxování nechtěl.
Promazávání nefunkčních odkazů s.r.o.
Avátar uživatele
Mojmír
Příspěvky: 11
Registrován: Čt 27. Zář 2012 19:00:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Mojmír »

zdravím :) měl bych dotaz k tomuto typu klobouku. Vím že se užíval v 15. století, ale zajímalo by mě zda je možno ho použít i na druhou polovinu 14. století? :)
Přílohy
2015_18_07_10_32_73430998978_kettle_hat_13b.jpg
V dobách míru pohřbívají synové otce a v dobách války otcové syny
Avátar uživatele
Bahnak
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 146
Registrován: Út 16. Říj 2012 0:28:23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice

Příspěvek od Bahnak »

Nazdar Mojmíre
Ono se to blbě datuje, je to koneckonců jen klobouk s hřebenem, na iluminacích jsou na naši dataci zobrazovány (ty nenosaté či nezašpičené) spíše s víceméně rovnou krempou - rozuměj tak, že když bys celý lem klobouku oblemtal barvou tak by ti na papír obtiskl víceméně kolečko, kdežto to co ukazuješ ty by na papír obtisklo dvě hodně malinkaté čárky.
Kdo ale hledá, najde i vyjímky ne úplně nepodobné tomu co chceš.
Přesto bych jako archetypální viděl prostě jiné tvary.

Zrovna tento klobouk mám stejně jako ty prostě spjatý s 15tkou, (viz. třeba obr. - Philly Museum of Art, 1470 - 1500), ale ten je ještě více nakovaný dolů. No a hlavně ho má na akcích větší půlka Pražanů a patnáctkáři obecně :-)

Po praktické stránce ti rozumím, jsou to klobouky co krásně kryjí v podstatě celou hlavu - holt takovej hodně rannej morion :twisted:
Ale stejně bych volil něco více podobného našim ilumkám, pojď do špičatýho kšiltu, těch je v projektu furt málo a mají ho jen největší frajeři :-)

Je to jen můj skromný názor, určitě se vyjádří i zdejší kapacity.
Přílohy
sp2.jpg
sp2.jpg (28.47 KiB) Zobrazeno 6729 x
Promazávání nefunkčních odkazů s.r.o.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti