Jak začít s historickou postavou?

Inspirace pro začínající, rady, fotografie, odkazy...
Odpovědět
Avátar uživatele
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2453
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jak začít s historickou postavou?

Příspěvek od Zdeslav »

V tomhle tématu se vám - začátečníkům - pokusíme nastínit takový obecný návod jak na to, když chcete začít se ztvárňováním nějaké postavy. Neberte ho jako nějaké dogma, spíš jako ukázku a radu:

Jak začít?

Pokud už jste se rozhodli, že se chcete věnovat skutečné historii a ztvárňovat postavu z minulosti, blahopřejeme vám. Máte půl hotovo a jste na dobré cestě. Teď ovšem nastává otázka, jakou postavu si vybrat. Pokusili jsme se pro vás sestavit takovou malou zobecňující tabulku, která by vám s výběrem postavy mohla pomoci.

Základní rozdělení postav
je na postavy bojové a postavy nebojové.

Jak už název napovídá, bojové postavy jsou ty, které mají co do činění s bojem - jsou to rytíři, žoldnéři, domobranci, střelci a další. Bojové postavy dělají lidé, které zajímá zejména rekonstrukce šermu, boje ve skupinách, formacích a podobně. Nutno přiznat že ztvárňovat takovou postavu bývá finančně i časově náročnější, než ztvárňovat postavu nebojovou a také - je to pole, které (až na některé vyjímky v domobraně) bylo doménou mužů. To však neznamená, že bychom ženy a dívky nějak diskriminovali, jen je potřeba zmínit, jak to bylo v minulosti. Tedy - všichni vojáci musí přinejmenším vypadat jako muži.

Nebojové postavy jsou naopak přístupné uplně všem a skýtají mnoho prostoru pro vyřádění se. Jejich ztvárňování bývá časově i finančně méňě náročné, ale přesto se jejich představování těm bojovým minimálně vyrovná. Nebojové postavy dělají lidé, které zajímá rekonstrukce civilního života, chtějí si hrát na středověk a přitom nejsou blázni do válek. Jsou to například řemeslníci, duchovní, táborové ženy, které táhnou s vojskem, lazebnice, tanečnice, hudebníci, kejklíři a tak dále.

Samozřejmě i bojové postavy musí mít odpovídající civilní odění - rytíř šlechtické, žoldák například měšťanské, lehkooděnec vesnické...
Podobně by každá postava měla být vybavena nástroji na jídlo - alespoň dřevěnou miskou a dřevěnou lžící - taková věc se dá snadno zakoupit na kdejakém "straročeském" tržišti.

Ještě důležitá poznámka - pokud se chystáte venovat nějaké urozené postavě to jest šlechtici, je potřeba mít na paměti, že taková osoba měla vždy k ruce několik neurozených družiníků. Dříve bylo zvykem, že ve skupině předváděli všichni šlechtice (aby byli ti velcí rytíři) a jejich družina kde nic tu nic. Jedna z nejtrapnějších věcí, které mohou nastat je šlechtic bez doprovodu.

Abychom vám výběr postavy pokud možno co nejvíce ulehčili, dáváme sem tabulku, kde jsme je některé rozdělili podle náročnosti na čas, finance a počty lidí v družině. Sami se pak můžete rozhodnout, podle toho jaké jsou vaše možnosti, koho chcete představovat:

Tabulka bojových postav (příklady):
Obrázek

Tabulka nebojových postav (příklady):
Obrázek

Znovu opakuji: Neberte tyhle tabulky jako něco závazného! Mají sloužit jako příklad a inspirace!

Tak, pokud máte o své postavě jasno, stačí jen nahládnout do příslušného tématu zde: viewforum.php?f=39
kde se můžete dozvědět víc o tom, jak jí kvalitně ztvárnit.
Pokud budete chtít s něčím ohledně své postavy poradit, na něco se zeptat, nebo se prostě jen pochlubit tím, co máte nového, použijte forum "Salon u tří tovyryšů", které najdete zde:
viewforum.php?f=32


Tak hodně štestí a těším se na setkání na nějaké pořádné Karlovské akci! ;)
Za otce Nezabuda!
Lamsi
Příspěvky: 14
Registrován: Ne 21. Ún 2016 21:26:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít s historickou postavou?

Příspěvek od Lamsi »

Co je lentner? ešte som sa s tymto pojmom nestretol, Dakujem
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít s historickou postavou?

Příspěvek od mahy »

Plátový kabátec.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů