Sametový oděv

Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Maršálek »

Kordulka: inu zjevně se neshodneme. pokud si ty prameny projdeš, můžeš si udělat představu o čem vypovídají. pokud je ale šmahem zavrhneš, pak si své hodnocení zkresluješ.

už jsem to tu psal vícekrát - zdaleka ne vždy se v oněch oděvních účtech mluví o nejvyšší nobilitě, protože je v nich obsažena i panovníkova domácnost, tvořená krom jiného i jeho řemeslníky a sluhy. dále jsou tam výdaje na konkrétní příležitosti - mimo jiné na turnaje, atd., od těch slavnostních po běžné potřeby... ostatně zdaleka nemáme z písemných pramenů jenom oděvní účty královských komor ;)
pokud jde o finanční dostupnost materiálů, stačí si projít Březinovou, která dokládá i nálezy hedvábí v měšťanském prostředí a zjevně nejde o patriciát, ani o řemeslnické mistry prestižních cechů. nezkreslujme si historii tím, že budeme některé prameny ignorovat ;)
BŘEZINOVÁ, H. Textilní výroba v českých zemích ve 13.-15. st. Poznání textilní produkce na základě archeologických nálezů. 1. vyd., Praha – Brno: 2007, 167 s.
P.S. abych předešel nedorozumění - nevyhledávám spor, jenom upozorňuji na různé pohledy této problematiky. dříve jsem to posuzoval stejně jako ty, teď po seznámení s těmito prameny jsem si svůj pohled na věc opravil a nemyslím že bych ztratil soudnost a posuzoval celou společnost jenom podle pár unikátních nálezů ;) zrovna problematice odívání jsem se věnoval intenzivně 6 let a zdaleka jsem neskončil. hodně jsem si svůj původní pohled na dobovou společnost opravil a v mnohém jsem jej přehodnotil ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od Maršálek »

obě citované výšivky jsou opravdu noblesní, také doporučuji ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Bohuslav
Příspěvky: 32
Registrován: Út 23. Zář 2008 13:55:03
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Bohuslav »

Křišťan napsal:
trener napsal:Stejně si myslím, že samet je v pořádku. Ona to zase taková "drahá látka" nebyla. Samet používali i měšťané, a nebylo to myslím příliš neobvyklé... A přijde mi to logičtější, než dávat to najevo výšivkou. A pokud měl jako žoldám peníze na kvalitní výbavu do boje, pak by ho nějaký ten samet asi nevytrhnul...
Samet byl jednou z nejdražších tkanin, byl by cenou asi někdy cenou možná pod štříbro či zlatohlavem. Za prvé je to hedvábná tkanina a ještě ke všemu se nejedná o pouhou tkaninu(kepr či plátno) ale je to tkaniny s vlasem, který převyšuje tu samotnou plochu tkaniny. Březinová samet v dochovaných látkách z středověkých městkých jímek a studen nezmiňuje.
Nález arch. fragmentu sametu máme například teď ze 17. století ze Salmovského paláce.

Nedokážu říct jak v druhé pol. 14. století protože nevím ,jak moc se vše pohnulo dopředu od začátku 14. století, kterému se věnuji. Ale rozhodně bych sametem na oděvy moc neplácal. A pokud tak na nějaké ceremoniální pláště či roucha a nebo možná na nějaké liturgické oděvy.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od Maršálek »

dochované oděvy ze sametu u nás z 2. pol. 14. st. viz. např. pohřební oděv Jana Zhořeleckého, liturgická roucha litomyšlského biskupa a pražského arcibiskupa (byly k vidění na výstavě Karel IV. Císař z Boží milosti)...
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od Posadowski »

Já nevím, podle mě je samet látka sice drahá, to ano, ale jinak v oděvních účtech královského dvora celkem běžná i u civilních oděvů, ne jen liturgických, aby to tu nebylo špatně pochopeno. Plýtvat s ní rozhodně ne, kdejaký měšťan to taky neměl, tak by se to rozhodně chápat nemělo, ale zase je to látka používaná i na civilní oděvy vysokých vrstev, tak bych to asi uzavřel
Ledenicky
Příspěvky: 1
Registrován: Po 28. Bře 2011 6:17:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od Ledenicky »

Mě by tady zajímal jeden fakt, když se mluví o použití sametu, tak pro nás jen ten pravý - hedvábný, nebo může být i ten bavlněný ? Dobově to je jasné, a jak to je u nás na akcích v použiti látek?
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od richardrg »

Záleží na tvém pocitu. Jde o to, že látka nesmí zjevně vypadat divně.

Pokud si pořídíš čistě bavlněný samet budeš stále o krok dál před umělinou.

Ve středověku byl samet asi opravdu jen hedvábný. Bavlna se k nám asi, ve 14. stol. dostávala pouze ve formě nití, možná to někdo napadne, ale opravdu k tomu není moc informací. Zato je hodně zpráv o barchenících - vyráběli látku, která měla lněnou osnovu a bavlněný útek. Údajně nebyly bavlněné nitě dostatečně pevné.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od Posadowski »

Ledenicky napsal:Mě by tady zajímal jeden fakt, když se mluví o použití sametu, tak pro nás jen ten pravý - hedvábný, nebo může být i ten bavlněný ? Dobově to je jasné, a jak to je u nás na akcích v použiti látek?
Tak ono těch dochovaných sametů, které se dají vidět, zase tak strašně moc není. U nás kromě zmíněného Jana Zhořeleckéhp (vystaven - Příběh Pražského hradu) pláště Karla IV (fragmenty, jedem myslím vystaven tamtéž) a dalmatiky Ladislava Pohrobka (druhotně přešita asi z civilního oděvu, nyní v depozitáři,donedávna vystavena tamtéž) bych zase nějak dramatický rozdíl ve vzhledu od těch bavlněných neviděl. Tedy samozřejmě s rozdílem, že Karel IV a Pohdobek jsou vzorované. Ale že by to mělo nějak výrazněh hrubší nebo jemnější vlas, nebo výrazně jiný lesk, nebo tak, to mi nepřijde. (ovšem taky to bylo 600 let v hrobě, že :mrgreen: )
Prostě já bych to nezavrhoval. Naopak jsem viděl hedvábný samet, který se nepřirozeně leskl, ale to je jak s jinými dnes vyráběnými hedvábnými látkami. Prostě - chce to vzít do ruky a rozhodnout se...

Než jsem to dopsal. Richard mě předběhl. V podstatě souhlasím. Nevidím ovšem důvod proč zrovna jen bavlna by se k nám dovážela jako nitě, když jiné látky se dovážely celé, to nemá logiku...
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od richardrg »

Souhlasím, ale nevím o žádném nálezu čistě bavlněné látky, a ni o prokazatelné zmínce o takové látce.
Ale nemám zdaleka všechny informace.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od Posadowski »

richardrg napsal:Souhlasím, ale nevím o žádném nálezu čistě bavlněné látky, a ni o prokazatelné zmínce o takové látce.
Ale nemám zdaleka všechny informace.
No jasně, to si neodporuje, jen jsi to napsal nešťastně. Bavlna se sem podle mě vozila jako surová (cupanina), nitě a směsové tkaniny.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů