Varkoče

Moderátor: maser

Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Varkoče

Příspěvek od Vlk »

Omlouvám se založení nového tématu, ale tohle tu ještě nikde samostatně nebylo a myslím, že by si to možná své téma zasloužilo... Pokud ne, tak kdyžtak smázněte. Myslíte, že na 1360 - 90 by mohl být takovýto varkoč?
Přílohy
ořez  1700.jpg
ořez 1700.jpg (206.66 KiB) Zobrazeno 9507 x
Imperare sibi, maximum imperum est.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Varkoče

Příspěvek od Zdeslav »

Nene, v pohodě. Varkoče tu chyběly.

Mně se moc nepozdávají ty průstřihy dole, to jsem asi na naší dobu nikde neviděl. Ale zkus zapátrat, odkazů na iluminace a i celý knihovny je tu hromady ;)
Nezabud hrr!
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Varkoče

Příspěvek od Vlk »

Nu, právě kvůli těm průstřihům se ptám... zbytek je standardní. Zapátrám, ale nespěchejte na mě...
Imperare sibi, maximum imperum est.
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Varkoče

Příspěvek od Klinštejn »

Já možná přesně nevím, co je průstřih, ale na oltáři mistra třeboňského mají dosti divoké zdobení i tam dole.. Obrázek se tu někde potuluje hned několikrát...
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Varkoče

Příspěvek od maser »

Vlk: já bych se toho nebál. Podívej se na Kroniku tak řečeného Dalimila - fragment latinského překladu (Manuscriptorium), fol. 3r (horní řada, zelený zbrojný), a fol. 6r (dolní řada vpravo- červený).
Myslím že to zvlněný okraj látky není, porovnám-li to s ostatními zbrojnými.

A Jakubem vzpomínaný Třeboňský oltář je ještě divočejší. Ještě přikládám dvě zjednodušené perokresby od Heś, R. 2007: Uzbrojenie rycerskie na Śląsku w XIV wieku, Wroclaw – Racibórz
Pro šlechtu zhýralost především :)
Přílohy
b.JPG
b.JPG (51.46 KiB) Zobrazeno 9399 x
a.JPG
a.JPG (72.82 KiB) Zobrazeno 9398 x
Meister_des_Wittingauer_Altars_002.jpg
Meister_des_Wittingauer_Altars_002.jpg (102.57 KiB) Zobrazeno 9403 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Varkoče

Příspěvek od Maršálek »

ten z latinského zlomku Dalimilovy kroniky mám rozkreslený ve studii o varkočích - objevuje se až na přelomu 30. a 40. let 14. st. a myslím že poměrně záhy mizí. navíc se u nás zjevně neujal ;) vepředu má kratší sukni a vzadu delší
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Varkoče

Příspěvek od Valkoun »

Maršálek napsal:ten z latinského zlomku Dalimilovy kroniky....vepředu má kratší sukni a vzadu delší
Mě to spíš připadá jako dvě vrstvy.. Budí to dojem, že se iluminátor snažil njaznačit buď pupkatost pánů, nebo přední díl varkoče smotaný pro jízdu v sedle??
Přílohy
wtis.jpg
wtis.jpg (77.85 KiB) Zobrazeno 9368 x
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Varkoče

Příspěvek od Pike »

Jsou to dvě vrstvy. Ta spodní (s cípy) nepatří k varkoči, je to plátový kabátec.
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Varkoče

Příspěvek od maser »

Valkoun napsal:
Maršálek napsal:ten z latinského zlomku Dalimilovy kroniky....vepředu má kratší sukni a vzadu delší
Mě to spíš připadá jako dvě vrstvy.. Budí to dojem, že se iluminátor snažil njaznačit buď pupkatost pánů, nebo přední díl varkoče smotaný pro jízdu v sedle??
Jenže tohle já nemyslím. Podle mě je tohle nějaká zpevňující svrchní vrstva (kožená, pláťák, etc). Mrkni přímo na obrázky dole (řeším tu úplně horní vrstvu).
Maršálek napsal:vepředu má kratší sukni a vzadu delší
Nemůžu si pomoct, ale mě přijde, že je přední díl jen střihově uzpůsoben k vyhrnutí či schumlání pro činnost v sedle. To schumlání je v Dalimilovi občas docela dobře vidět (trochu třeba na fol. 3r, zelený zbrojnoš dole, ale najdou se i lepší ukázky- třeba ten foliant co postoval Valkoun).
To co popisuješ ty mi přijde vyobrazené spíš v Romanci o Alexandrovi. Funkce je u obou stejná, ale střihově to je podle mě trochu jinak:
Přílohy
Rao 144v.jpg
Rao 144v.jpg (48.77 KiB) Zobrazeno 9356 x
fol. 3r.jpg
fol. 3r.jpg (7.86 KiB) Zobrazeno 9355 x
fol. 6r.jpg
fol. 6r.jpg (11.56 KiB) Zobrazeno 9355 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Varkoče

Příspěvek od Maršálek »

variací tohoto varkoče je samozřejmně více, viz. DUBEC, I. Válečné a turnajské erbovní odění
v období let 1300-1350
, Hradec Králové: vlastním nákladem, 2009 s. 13 + Obrazová tabule VII. na s. 17 ;)


...Ve druhé třetině 14. století se objevil nový typ varkoče, jehož suknici tvořil delší zadní a velmi krátký přední díl. Někdy byla suknice vpředu ukončena již v úrovni pasu, jako je tomu na obrázku č. 15, nebo v úrovni rozkroku, jako je to na obrázku č 16. Tyto varkoče bývaly volné i přiléhavější a mohly mít krátký rukáv, nebo byly bezrukávové. Pokud byl přední díl suknice vykrojený až do pasu, mohl se bojovník opásat mečem přímo na zbroj a varkoč tak zůstal nepřepásaný, čímž budil zdání pláštíku. Dobře patrné je to na vyobrazení nasedajících rytířů v Romanci o Alexandrovi, fol. 150r.
Tyto varkoče se objevují na náhrobcích anglických rytířů, v kodexu Romance o Alexandrovi a v latinském zlomku Dalimilovi kroniky, zhotovené snad v severovýchodní Itálii. Je pravděpodobné, že se v případě tohoto typu varkoče jednalo o módní výstřelek, trvající necelou generaci. Ačkoli se s ním nepochybně seznámili i Češi, pohybující se ve společnosti Jana Lucemburského a Karla IV. v západní Evropě a účastnící se v tomto období jejich italských kampaní, u nás se zjevně neujal...

zabýval jsem se s ním už jenom okrajově, ale variací jsem našel dost, nicméně myslím, že k nám do Čech moc nepatří ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů