Svobodníci a nápravníci

vztahy, hierarchie, chování...

Moderátor: Zdeslav

richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Svobodníci a nápravníci

Příspěvek od richardrg »

Co se týče svobodníků, takto jak to popisuje by se musel rozhodnout pro žoldnéřskou službu, což myslím není problém. Ale pokud by výnosy z polností používal jen na zbroj tak by ho rodina asi hnala.

Ale pro dobu Karlovu nevím jak to bylo se zemskou hotovostí, skoro myslím že už se nesvolávala, takže by mu tím odpadla důležitá povinnost. A mě by tedy do zbroje nikdo nenacpal :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od Zdeslav »

Hmm, chtělo by to řádně prostudovat svobodníky v naší době.

Vojenská vazba k feudálovi mohla být i jiná, než jen sloužit v zemské hotovosti.

Kupříkladu k hradu Křivoklátu měli okolní svobodní sedláci povinnost být připraveni s kuší v případě ohrožení hradu (panství) a měli být k ruce Křivoklátskému purkrabímu.

A uvědom si, že doba už je od dost jiná, než na začátku 14. století. Ekonomická situace všech vrstev společnosti se zlepšuje a kde kdo si může dovolit kde co. A to, hádám, mohlo platit i u zbrojí a výzbroje.

I když, zrovna ten sedlák u klidného královského hradu uprostřed klidného království by za takovou výstroj asi těžko utrácel. To spíš v nějakých pohraničních oblastech.
Nezabud hrr!
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od richardrg »

Myslím že Křivoklát byl královský hrad, tak že bych to viděl jako přenesení povinnosti služby při zemské hotovosti prostě na ohrožení královského majetku, to zní reálně.
Co se týče informací je problém v tom, že většina svobodníků - nápravníků mělo asi dost individuální povinnosti.
Vycházím z Chebských knih, ale to nelze k různým specifikům vztáhnout na celé Čechy.

Jinak já stále vycházím ze svojí postavy, sloužím pouze králi, ale je doložená vojenská povinnost svobodníků např. církevní vrchnosti. Snad dokonce za Karla je možné uzavřít smlouvu s církevním hodnostářem v tom smyslu, že výměnou za neplacení daně - svobodnictví bude k dispozici pro vojenské účely.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 277
Registrován: Út 01. Zář 2009 11:02:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od Pohrobek »

A co vojenska sluzba z ciste loajalnich duvodu, ze by dotycny proste chtel byt v panove druzine atd. Ikdyby by neco za to bral, nebyl by to zoldak, ale zase ani obycejny vojak v povinne vojenske sluzbe...
HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od Zdeslav »

No...to se dá (hádám) udělat třeba tak, jak psal výše Richard. Tedy, že dotyčný nebude sloužit za přímé peníze (žold) ale dohodne se se svým pánem, že mu bude vojensky kdykoliv k dispozici třeba za odpuštění některých jiných povinností (robota), nebo že za něj za to zaplatí generální berni, nebo desátek. To by asi teoreticky šlo.

To by ale byl spíše nápravník.
Svobodník je snad podřízen vždy pouze králi (respektive jeho zástupci)

Nebo se pletu? Richarde?
Nezabud hrr!
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od richardrg »

Sakra tak jsem si kus smazal...
Znovu snad lépe utříděné - co se týče používání označení názvu svobodník nebo nápravník nenašel jsem zatím žádné přesné vymezení. Navíc nevím jestli jsou tyto pojmy rozdílné v latině a v němčině. Já se dostanu jen k přeloženým materiálům a tam to nelze 100% vyčíst.
Asi by to byl pěkný námět na bakalářskou práci pro nějakého historika :D

Co se týče roboty, nejsem si úplně jistý, jestli něco takového za Karla existovalo, spíš mám dojem, že ještě stále převládalo odvádění komodit, teprve později se dávky měnily na pracovní povinnosti. Ale nejsem historik a rád se nechám opravit a poučit.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od richardrg »

K tomu placení daně za svobodníka , to by asi nešlo, protože žádnou neplatil místo daně byl povinen vojenskou službou.
Tak to lespoň platí pro moji postavu v západním pohraničí v 1. pol. 14. stol. Pochybuji že by se svobodník zavázal platit daně jen proto že se nescházela zemská hotovost....
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od Zdeslav »

Hehe, tak jsem to samozřejmě nemyslel. Myslel jsem, že by ten pán za něj uradil daň a tím z něj tedy udělal svobodníka výměnou za vojenskou službu, ale nevím, jestli by na to měl právo, jestli toto nebylo vyhrazeno pouze králi.

Ale když o tom tak přemýšlím, takhle by to asi nešlo. Spíš by se jednalo o jiné výhody.

To jsou ale plky... :roll:

Na tu robotu se podívám...mám dojem, že byla, ale že šlo řádově o několik dní v roce...
Nezabud hrr!
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od Kordulka »

Jen bych velmi stručně trošku upřesnila pojmy:

Svobodník (také dědiník, dědinník - majitel dědiny, tedy dědičného statku) byla svobodná osoba nešlechtického původu; byl zbaven poddanských povinností a službou byl příslušný pouze panovníkovi. Mohl dále nabývat majetek a volně s ním disponovat.

Nápravník byl sice osobně svobodný, avšak hospodařil na statku, který mu byl pouze svěřen k užívání za odvádění většinou vojenské služby (seděl "na právu"). Majetek mohl zcizit pouze se svolením majitele. Nápravníci obvykle sloužili vysokým církevním hodnostářům jako osobní vojenská hotovost a zároveň mívali brannou povinnost i vůči vsi, v níž hospodařili. Společensky se nachází níže než svobodník.

Obojích bývalo ve 14. století velmi málo, často se na panství vyskytoval jen jediný.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od richardrg »

No vida nějaké zpřesnění z čeho vycházíš?
Máš k dispozici nějakou literaturu?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti