Liturgické, duchovní a světské písně

sochařství, malířství, hudba...
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Liturgické, duchovní a světské písně

Příspěvek od mikey.88 »

Maršálek: Známe ;) Myslím, že to je natolik významný hudební (a nejen hudební) autor, že stálo za to se tu o jeho osobě a díle zmínit :)
Obrázek
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Liturgické, duchovní a světské písně

Příspěvek od Maršálek »

souhlas ;) mám doma 3CD jeho tvorby - i když přiznávám, že jak mně jeho verše okouzlují, tak mně zpěvná realizace jeho tvorby moc nezaujala
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Liturgické, duchovní a světské písně

Příspěvek od Kordulka »

Uvědomme si, že gotická hudba má jen málo společného s tím, co jsme zvyklí poslouchat jako "gotickou hudbu" dnes. Navíc hudební úpravy a notové zápisy jeho děl jsou mladšími ztvárněními a ještě jsou ovlivněna tím kterým interpretem.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Liturgické, duchovní a světské písně

Příspěvek od Maršálek »

Kordulka napsal:Uvědomme si, že gotická hudba má jen málo společného s tím, co jsme zvyklí poslouchat jako "gotickou hudbu" dnes. Navíc hudební úpravy a notové zápisy jeho děl jsou mladšími ztvárněními a ještě jsou ovlivněna tím kterým interpretem.
souhlas ;)
hudebně mně to opravdu nezaujalo, ale to je prostě i o subjektivním hodnocení posluchače a já na to nejsem zvyklý. mnohdy jsem byl rozpačitý i u madších děl z baroka a rokoka - to když jsem jako restaurátor pracoval pro muzea české hudby a dostával jsem zdvořilostní pozvánky na hudební a pěvecké koncerty v jejich budovách ;) prostě to není můj šálek kávy a neumím to ocenit ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Liturgické, duchovní a světské písně

Příspěvek od mikey.88 »

Maršálek: Barokní a renesanční hudba je úžasná, ale záleží na interpretovi. Třeba Bach je jasná špička ;)

Pokud jde o tohoto blízkého přítele Jana Lucemburského, tak pár zajímavých má. Jinak mě to taky tolik neoslovilo. Ale k navození atmosféry doby je to nutné si to alespoň jendou poslechnout ;)

Představuješ šlechtice z počátku 14. století a tehdy se na dvorech hrála a zpívala právě taková hudba ;) V našem století se alespoň začínají používat vícehlasné melodie ;)
Obrázek
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Liturgické, duchovní a světské písně

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Nedávno jsem se dozvěděl takovou malou zajímavost. Tzv. "roráty" (z latinského rorate „rosu dejte“) představují specifickou podobu ranní mariánské mše v době adventní. Advent letos začíná 29.listopadu. ;) Jsou typické české liturgické zpěvy, které rorátní mši doprovázejí a nemají v evropské kultuře obdobu.
Tak právě tyto zpěvy zavedl v našich zemích v latinské podobě "otec vlasti" Karel IV. Díky Adamu Václavovi Michnovi z Otradovic, který se v době barokní zasloužil o jejich českou verzi mluvíme prý dnes česky. Tedy alespoň to, mimo mikrofon, tvrdil můj host v pořadu Oktáva. Celý ho na na vlnách Radia Proglas můžete slyšet v premiéře v pátek 27.listopadu od 16:55.
Internetový příjem najdete zde: http://www.proglas.cz/internet.html
Co se nerozvíjí, umírá!
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Liturgické, duchovní a světské písně

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Stala se mi neuvěřitelná věc. Ten pořad se bude vysílat až o týden později, což jsem zjistil náhodou až po jeho odeslání. :oops: Došlo k tomu tak, že pravidelně mívám poslední pátky v měsíci a protože advent začíná až v neděli 29.listopadu a my tam probíráme Barokní roráty, domluvili jsme se před časem s odpovědnou redaktorkou, že se to bude vysílat první pátek v prosinci na což jsem zapomněl. :?
Nicméně pan Michael Pospíšil (http://web.quick.cz/ritornello/), což je můj host v pořadu je skvělý odborník. Z hlavy např. věděl, že Karel IV. zemřel 29.listopadu, což v pořadu jen tak mimochodem zmiňuje. Škoda, že se nevěnuje naší době. ;)
Co se nerozvíjí, umírá!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Liturgické, duchovní a světské písně

Příspěvek od Zdeslav »

Narazil jsem teď náhodou při hledání něčeho jiného na zajímavou stať nazvanou Hudba v době Karla IV.. Autoři jsou Hana Vlhová-Wörmer a Jaromír Černý, vyšlo to ve sborníku Lesk královského majestátu ve středověku, Paseka, 2005. Je to dost muzikologické a neměl čas jsem to moc prohlédnout, ale kdo se zajímá o dobovou hudbu, pro toho by to mohlo být zajímavé. Má to 14 stránek.
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti