Kápě pod přilbicí - ano či ne

Moderátor: maser

Siegfried
Příspěvky: 35
Registrován: Stř 03. Zář 2008 14:23:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice 14. století

Příspěvek od Siegfried »

Ona zní otázka jestli to má být kapuca či závěs nebo kroužkový oboječek...co se týče ochrany zátylku tak tu oboječek nebo límec pročívanice celkem řeší... a Hlavne dobře udělaný šalíř si zátylek kreje sám zadním cípem...
útoky vodorovně jsou dost nečetné, ve skrumáži nebo v šiku se nenpřáhneš, a nezapomínej, že je tam hodně dřevců a všichni bodaji na trup, obličej a ruce co máš vepředu... ve sovnání s tím je vodorovný útok pod krempou, která je docela zkosená dost minoritní... Zvykněte si už na to, že pobočka je na zemi fajn, ale až potom co přežijeme klacky. :))) Muhehe
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice 14. století

Příspěvek od Zdeslav »

Jo, v chumlu pěšáků asi jo, ale co jezdci? Ti se mohli po prvním střetu (potom, co zahodili dřevec) ohánět mečem docela dobře (z prostorového hlediska). Určitě se našli i jezdci, kteří klobouk používali. Ti možná na ochranu hlavy ze strany nerezignovali a navíc si mohli drátěnou kuklu dovolit spíš, nebo ne...? (čirá spekulace). Mimoto kroužková kapuca pod kloboukem by chránila hlavu před vodorovnými útoky, krk i před útoky shora a mimoto také částečně zesilovala ochranu hrudi a horní části zad...

Mimochodem, mohl bys mi prosím objasnit pojem kroužkový oboječek? Nějak nevim, co si pod tim mám představit...:-)
Nezabud hrr!
Siegfried
Příspěvky: 35
Registrován: Stř 03. Zář 2008 14:23:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Přilbice 14. století

Příspěvek od Siegfried »

S možnostmi použití meče na koni se nepřu. Ovšem z hlediska vývoje zbrojí je asi výhodnější používat spoustu jiných drtivějších věcí... prosekat se někomu na tělo mečem už není žádná sranda...
Ovšem jak už jsem řekl, můj záver z toho co vím je, že v patnáctém století se kápě spíše nepoužívá a u závěsu ke klobouku si nejsem jistý jeho užitečností, ikdyž předpokládáme že asi byly...
Je potřeba brát v potaz, že jezdeckou helmou je spíše bascinet, i třeba bez hledí, a klobouk je hlavně pěšácká helma - vyrábí se jednodušeji, a způsob boje se nám také mění... klobouky na kápi jsou spíše věcí 14tého století a hlavně první poloviny...
Kroužkovým oboječkem rozumíme límec s okružím.
Avátar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 277
Registrován: Út 01. Zář 2009 11:02:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Kápě pod přilbicí - ano či ne

Příspěvek od Pohrobek »

Jak jsem v jíne místnosti četl, kroužková kukla pod šlap nebude tolerována. Mám tedy dotaz. Já na svoji postavu plánuji klubouk, tak bych se chtěl zeptat, zda jsou i jiné možnosti ochrany krom kroužkové kápě... páč si to jinak nedokážu představit. Budu jedině rád, když me z tohoto omylu vyvedete....
HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Kápě pod přilbicí - ano či ne

Příspěvek od mahy »

Vždyť ty jsi si odpověděl sám- psalo se o šlapu a ty máš klobouk. Co na tom nechápeš? :o
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kápě pod přilbicí - ano či ne

Příspěvek od Zdeslav »

Jiné možnosti jsou. Buďto upevnit kroužkový závěs na klobouk (pomocí dírek), nebo nosit pod kloboukem prošívanou kuklu, na které budou kroužky v potřebných místech našité.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kápě pod přilbicí - ano či ne

Příspěvek od maser »

Těžkooděnci z počátku 14. století ze Světlé (Zwettl). Je jasné, že kukly patří pod hrnce/kbelce, ale kukly samotné jsou pěkně detailní. Najít takový detail se šlapem... :roll:
Přílohy
Zwettl, zakládací kniha z počátku 14. století.jpg
Zwettl, zakládací kniha z počátku 14. století.jpg (128.69 KiB) Zobrazeno 7041 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Kápě pod přilbicí - ano či ne

Příspěvek od Smil »

Mě ještě zaujalo, jaké mají široké ruce(asi pod tím mají pořádný prošívky)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Landštejn
Příspěvky: 244
Registrován: Ne 26. Črc 2009 17:40:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Kápě pod přilbicí - ano či ne

Příspěvek od Landštejn »

Určitě ano. Mimochodem seznamte se s příbuznými mé paní. Pan z Kuenringu na rodinné iluminaci. :D
A coeur vaillant, rien impossible
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kápě pod přilbicí - ano či ne

Příspěvek od maser »

Nový impuls do diskuze, Le retable de Thouzon, před r. 1410, Provence. U toho prvního by to mohlo být zdobení okraje přilby (vzhledem ke konstrukci závěsu), u toho druhého též, ale to nám bohužel obrázek neřekne:
Přílohy
Le retable de Thouzon, před r. 1410, Provence 1.JPG
Le retable de Thouzon, před r. 1410, Provence 1.JPG (38.15 KiB) Zobrazeno 6774 x
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů