Drobnosti denní potřeby

Moderátor: maser

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Kordulka »

Co se na stolech nobility mohlo objevovat, lze snadno najít na celé řadě iluminací.
A nutno podotknout, že na rozdíl od jídelních nádob a zejména nádob na podávání pokrmů, vypadá jídelní náčiní dost jednoduše až humpolácky. Jenže se opět jedná o uměleckou licenci. Nálezy ze stejné doby nás totiž naštěstí přesvědčují o tom, že sortiment jídelního náčiní byl velmi rozmanitý; avšak...
Středověká zdobnost, alespoň dle nálezů, je skromnější než naše dnešní, nebo spíš jiná. Doposud nalezené cínové a stříbrné jídelní náčiní konce 14. století je skutečně velmi jednoduché, hladké, někdy s drobnou ozdobou na konci rukojeti - zdobným je sám materiál. Mnohem bohatší výzdobu nalézáme u dřevěných lžic - krásné řezby, zdobení stříbrnými a zlatými drátky, potahování rukojetí zdobeným stříbrným či zlatým plechem. Nálezy z východní Evropy zase potvrzují znalost zdobení lakováním (dodnes živý způsob dekorace). Také některé nalezené rukojeti nožů (hlavně kostěné, rohovinové a slonovinové) jsou bohatě zdobené řezbami.

Co se zdobnosti týče, asi by bylo dobře najít si obrázky nálezů z odpovídajícího období, k nim iluminace z téhož období, pak se zamyslet a zvolit nějakou střední cestu. Menší zdobností, avšak odpovídajícím tvarem a materiálem se jistě nic nezkazí.
O železném jídelním náčiní nevím, ale to neznamená, že neexistovalo. Spíš se nemuselo zachovat, protože železo snadno podléhá korozi a s ohledem na malou hmotu jídelního náčiní prostě zmizelo. Nebo mohlo skončit zpět v kovárně a bylo znovu použito...
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od maser »

Co takhle kouknout do Petráňových Dějin hmotné kultury? Nemám je teď po ruce, ale něco mi říká, že by tam něco mohlo být.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 277
Registrován: Út 01. Zář 2009 11:02:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Pohrobek »

Tak myšleno to bylo, spíše pro osobu ve službách komořího, tz, nikoho zámožného, do vyšších kruhů se dostane málokdy. Jestli vůbez někdy.
HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Kordulka »

Pak vidličku vůbec nepotřebuješ 8-)
Pořiď si pěknou dřevěnou lžíci z dobrého dřeva a s hezkou kresbou; nebo cínovou s třeba točenou rukojetí (lépe se drží). K tomu nějaký menší nožík, který bys mohl používat jen při stolování. Když si na takovou soupravičku ušiješ hezký váček, nebo koženou pochvu, případně opatříš dřevěné pouzdro, potěšíš tím sám sebe a ve společnosti tím jen získáš.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Maršálek »

Pohrobek napsal:Tak myšleno to bylo, spíše pro osobu ve službách komořího, tz, nikoho zámožného, do vyšších kruhů se dostane málokdy. Jestli vůbez někdy.
promiň, jen pro upřesnění o jaký komořský úřad by se ve tvém případě mělo jedant? komoří ve smyslu komorníka nějakého šlechtice, nebo komorníka jako jednoho z pověřěných vyšetřovatelů nejvyššího královského komořího (viz. rekonstrukce soudního sporu na májovém sněmu 2007)?

ptám se, protože upřesněním svého postavení si ujasníš i vybavení ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Alweron
Příspěvky: 399
Registrován: Út 17. Lis 2009 10:19:26
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Alweron »

Co tohle? Zavírací nůž:
Obrázek

"deutsch, 14./15.Jhdt. Eisen. Schmale Rückenklinge mit stark verjüngter Spitze. Der Rücken in einen schmalen Steg mit Öse und anhängendem Ring auslaufend. Einfaches Griffstück aus Eisenblech. Gereinigter Bodenfund. Länge aufgeklappt 21 cm. Quelle: Hermann-Historica Auktionen, Muenchen"

http://www.myseum.de/index.php?option=c ... itstart=60
Jenom doufám, že tu ještě někde nebyl :)
"Odčiňte své hříchy, neboť jednoho dne se ohlédnete a uvidíte, jací jste byli!"
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od mikey.88 »

To není nůž ale břitva na holení ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Alweron
Příspěvky: 399
Registrován: Út 17. Lis 2009 10:19:26
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Alweron »

Vidíš, před chvílí jsem si náhodou pustil Sweeneyho Todda a taky mě to trklo :mrgreen:
"Odčiňte své hříchy, neboť jednoho dne se ohlédnete a uvidíte, jací jste byli!"
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Pike »

Já bych si tím tak jistý nebyl - vzhledem k té špici a k tomu, že ostří jde až k rukojeti. A podobně řešené zavírací nože známe.
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobnosti denní potřeby

Příspěvek od Kordulka »

Krásná břitva!
I když se u popisku uvádí, že to je zavírací nůž (teď jsem se teprve podívala na ty stránky), mně to skutečně připadá také spíš jako břitva...

No, a jak to bylo s mýdlem? Používalo se na holení, nebo ne?

Mýdlo ve středověku nebylo ničím neobvyklým - používalo se na praní i na mytí, vyrábělo se všude možně a obchodovalo se s ním po celém tehdyznámém světě.
Mýdlo se v Evropě porůznu vyskytuje někdy od 5. stol. př.n.l. (zejména nálezy z římských lázní). V Itálii (Janov), Španělsku a Francii (Marseilles)s ve velkém vyrábí od cca 7. st. n.l. a v Anglii (Bristol a Londýn) od 12. stol. n.l. Od 10 století se také do Evropy dováží z Palestiny jemné olivové "Nábuluské mýdlo". Další jemná mýdla se dovážela z Iráku (Basra, Kúfa). Z arabských zemí se do Evropy dovážela drahá parfémovaná , barvená a bylinková mýdla a, mimo jiné, i mýdlo holící.
Abú Bakr Muhammad ibn Zakariyá Rází měl v 9. století sepsat mýdlový receptář.

Ale stále se mi nedaří najít informaci o tm, zda bylo v Evropě užíváno mýdlo i k holení. Je však pravděpodobné, že byl používán olivový olej, případně i parfémovaný. Jeho zjemňující a změkčující účinky byly nepochybně známy, používal se v kuchyni, farmacii i kosmetice, takže není důvodu, aby nebyl používán i při holení. Ale důkaz o tom zatím nemám a nemohu najít.

Prameny: http://www.pharmj.com/Editorial/1999121 ... /soap.html
http://www.fordham.edu/halsall/source/c ... illis.html

Nevíte někdo něco víc?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů