Jan Zádubský ala pešák konce 14.stol

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Avátar uživatele
Jan Zadubsky
Příspěvky: 331
Registrován: Stř 03. Ún 2010 22:48:47
Kontaktovat uživatele:

Jan Zádubský ala pešák konce 14.stol

Příspěvek od Jan Zadubsky »

Budte zdravi, prisel jsem za vami s zadosti o pomoc s tvorbou me zbroje. Snazim se postavit pesaka druhe poloviny 14.stoleti. Nezacal jsem myslim uplne z dobreho konce a tak se ted snazim promyslet co s tim a udelat si jasno co a jak zmenit. Chtel bych aby zakladem me zbroje byla brigantina kterou bych doplnil kvalitni prosivanici s miskami rukavicemi kloboukem a dratenou kuklou ci limcem. V zasade si myslim ze nejversim soucasnym prusvihen jsou rukavice a apsence prosivanyvh nohou. S rukavicemi si nevim vubec rady...palcaky? lamelove rukavice s kovovimy prsty?....???

Budu vam velice vdecny za objektivni kritiku meho planu a pripadne rady kudy dal a co zmenit... diky moc Jan
Přílohy
DSC01184.jpg
DSC01184.jpg (308.7 KiB) Zobrazeno 7866 x
PICT0220.jpg
PICT0220.jpg (129.77 KiB) Zobrazeno 7845 x
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan Zádubský ala pešák konce 14.stol

Příspěvek od Klinštejn »

Vítej, příteli :-) Myslím naopak, žes začal celkem z dobrého konce :-) Už tak, jak to máš, mi to přijde dost dobré ;-)
Obrázek Det finns alltid hopp..
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan Zádubský ala pešák konce 14.stol

Příspěvek od richardrg »

Chápu že chceš mít ruce v bezpečí, ale nmožná by stačilo mít prošívané palčáky, případně je mít přišité k prošívce. Ale je to řešení pro velmi málo majetné, a já sám ho nepoužívám ani na Rejčku. Používám palčáky s kroužky (nýtovanými), ale i tak bych svoji zbroj viděl níže, protože nemám ten pláťák a ochranu kloubů.
V návaznosti na ten pláťák bych možná přidal k těm kloubům takové ty podélné plíšky, nevím jak se to správně jmenuje, někde o tom byla diskuse, a u nás se to snad až tak moc nepoužívalo, ale z mého pohledu by pak byl lepší prostor použít nějaké rané přesýpačky.
Co se týče prošívaných nohou, není žádný problém je vytvořit za víkend, když se u mě stavíš ukážu ti svoje.
Nevím proč ale jako by mě rušila ta drátěnka. Je pod prošívkou? Asi ne pod tak silnou, nebo je to jen vesta? Pak je pod tím pláťákem taky celkem k ničemu. V podstatě chrání jen horní část stehen, a to by spravily ty prošívané nohavice.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan Zádubský ala pešák konce 14.stol

Příspěvek od kure »

osobně bych asi vypustil tu drátěnku nějak mám pocit že náplety na prošívku jsou pozdější záležitost. Jinak proti rukavicím nic nemám na fotkách vpadají jako trojprsté což mi nepřijde jako moc velká chyba. Jinak s absencí prošívaných nohou souhlasím sám s ní také bojuji.
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan Zádubský ala pešák konce 14.stol

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Vypustil bych drátěnou zástěru. K plátovce by to chtělo doplňkovou ochranu rukou i nohou -stehna kolena.U rukavic bych směřoval k přesypačkám - třeba s koženým pobíjeným kornoutem.
K terminologii - máš tam nanýtované pláty - tedy spíš plátovka -pozdního typu.
Brigantiny mají spíš jen lamely ,čím mladší ,tím menší.

Nebo možná tu zástěru zvednout,aby koukalo jen tak do 10 cm ?
Avátar uživatele
Jan Zadubsky
Příspěvky: 331
Registrován: Stř 03. Ún 2010 22:48:47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan Zádubský ala pešák konce 14.stol

Příspěvek od Jan Zadubsky »

Dekuji za kritiku a rady. :o) krouzkovou zasteru zatim nosim jako ochranu casti stehen a rozkroku urcite ji planuji vyradit jak si dodelam ty nohy. planuji prosivanici 3/4 rousek pod kolena a mysky na kolena. Meli by jste plz nejake obrazky misek ktere by se hodily nebo je to celkem sumak? Rukavice mam zatim kouskove 3prste ale nejsou dobre udelane takze take proto potrebuji urgentni vymenu. Pane z Holohlav mel by jsi nejaky obrazek prech presipacek co myslis?? Co jsi mel Richarde na mysli s : "V návaznosti na ten pláťák bych možná přidal k těm kloubům takové ty podélné plíšky." Uvazoval jsem take o nejakem vylepsenim kryti ramen....mala ramena? rameni stitky?...??? take bych rad vymenil vesteke krouzky za nytovane ....to mi ale dosti komplikuji pripadne krouzkove rukavice a asi bych vymenil kuklu za limec abych mohl mit silnejsi batvat.
Přílohy
Jak s miskami a jejich pripevnovanim? mam zatim takoveto pujcene.... vylepsil bych je asi jeste reminkem s peskou pro pevnejsi usazeni.. :)
Jak s miskami a jejich pripevnovanim? mam zatim takoveto pujcene.... vylepsil bych je asi jeste reminkem s peskou pro pevnejsi usazeni.. :)
DSC03234.jpg (95.33 KiB) Zobrazeno 7784 x
co takovehto rukavice?
co takovehto rukavice?
Gauntlets3_LR.jpeg (122.24 KiB) Zobrazeno 7795 x
moje hruba predstava prosivanych nohou a krouzkoveho limce pripadne vylepseni batvatu krouzky...je to sice vyobrazeni 1270 ale to myslim nevadi....
moje hruba predstava prosivanych nohou a krouzkoveho limce pripadne vylepseni batvatu krouzky...je to sice vyobrazeni 1270 ale to myslim nevadi....
italmilic02.jpg (326.31 KiB) Zobrazeno 7799 x
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan Zádubský ala pešák konce 14.stol

Příspěvek od Zdeslav »

Zdravím tě,

Myslím, že jako základ to nemáš špatné, pro inspiraci ohledně rukavic, částí zbroje i kompletů koukni sem (máš tam třeba i ty myšky):
viewforum.php?f=37
viewforum.php?f=20

Jinak ty rukavice cos sem dával se mi zdaj dobrý, ty by k tomu asi sedly. U těch tříprstých jde co jsem slyšel hlavně o to, že je máme známé jen jako pracovní, ne jako bojové. Prošívaný nohavice nejsou problém, jako základ se dají použít třeba odbarvené vojenské kalhotové vložky. Co se týká ramen - plechová bych asi vynechal, objevují se spíš u zbrojí, kde jsou ruce komplet a to ještě v celkem malé míře. Když už chránit ramena, tak bych spíš jenom prodloužil ten náplet. A propos, proč se chceš zbavovat kukly kvůli oboječku? Možná jsem to jenom přehlíd a máš v úmyslu měnit přílbu, ale k tomu klobouku přijdeš o část ochrany hlavy, s tím je nutný počítat.

A ještě jedna věc - předpokládám, že tvůj pěšák je neurozený - tam tedy dle mého nesedí ten erbovní štít. Co máš v plánu za výzbroj?

Jinak, máš pěkný důtky :)

Držim palec!
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan Zádubský ala pešák konce 14.stol

Příspěvek od Klinštejn »

Myslím, že ty rukavice jsou fajn :-) a těmi plíšky, co neví, jak se jmenují možná myslel takovou tu kůži pobíjenou lamelami (což může být i na rkách i na nohách)... něco jak má tady Lasička:

Obrázek

Jinak podle mne by to mohl být klidně urozený pěší těžkooděnec. Copak všichni šlechtici jezdili na koni? Ten plátový kabátec mi totiž přišel tak pěkný, že mi to nesedí k drnům.
Obrázek Det finns alltid hopp..
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan Zádubský ala pešák konce 14.stol

Příspěvek od Zdeslav »

Richarde, neměl jsi na mysli tzv. kosti?

Klinštejn: No, nedovedu si představit, jak moc chudý by ten šlechtic musel být, aby neměl na koně. :)
A pokud koně měl, pak na něm určitě i bojoval, protože to je ničím nenahraditelná bojová výhoda.

Teda ještě je tu jedna možnost - hippofobie :)
Nezabud hrr!
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Jan Zádubský ala pešák konce 14.stol

Příspěvek od richardrg »

Ano myslel jsem "kosti" ale nevím jak se to správně jmenuje. A nenašel jsem je ani v Klučinovi, ale hledal jsem zběžně.
Ve zbrojích se moc nevyznám, ale osobně bych raději naž myšky použil jen takové ty ploché misky, ty mohou být připevněné přímo na prošívku, ale když nad tím tak přemýšlím ten plátový kabátec to celé zvedá na jinou společenskou úroveň, a nebo by musel být kořistní, osobně bych to udělal tak, že bych na něj namalobal erb a ten bych se pokusil vyčistit, samozřejmě aby bylo vidět komu jsem ho ukořistil. Ale to už je hraní

Edit: Tak jsem to našel v Embletonovi, str. 65 obr. E, píšou, snad se jedná o " splints". Je to datované později, ale vím, že to někdo používá i na 14. stol.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů