O hraní postav a o Katalogu

Inspirace pro začínající, rady, fotografie, odkazy...
Odpovědět
Avátar uživatele
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2453
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

O hraní postav a o Katalogu

Příspěvek od Zdeslav »

O hraní si na historii a takzvaném reenactmentu:
Nápodoba historie, prostřednictvím ztvárňování historických postav, je způsob, který si zejména v poslední době rychle získává popularitu. Ať už mezi nováčky, nebo starými scénickými šermíři, které už pouhé vystupování na jevištích v nehistorických kostýmech a zbrojích, připomínajících spíše nízkorozpočtovou českou studiovou pohádku, než historii, prostě nenaplňuje.

Takzvaný reenactment sdružuje lidi, ktřeří hledají skutečnou historii, chtějí se svým předkům, co možná nejvěrněji připodobnit, používají skutečně funkční zbroje a vybavení a nejen to. Často nenapodobují jen hmotné věci, ale také například chování středověkých lidí různých vrstev, snaží se s nimi sžít a jednat tak, jak by jednaly jejich postavy (takzvaný role-playing - hraní rolí). Setkávají se na různých akcích, ať už jsou určené pro diváky, nebo (častěji) jen pro ně samotné. Zajímají se o dobové odívání, způsob boje, kurtoazii (zdvořilé chování) a o další věci související s oravdouvou nápodobou středověkého života.

O Katalogu:
V tomto tématu se vám budeme snažit ukázat různé běžné postavy české středověké společnosti, tak, jak si myslíme, že mohly vypadat ve druhé polovině 14. století - tedy v době Karla IV. a Václava IV. Samozřejmě je to ale dělení nedostatečné a tak to berte jen jako takový základní přehled a ukázku.

Každý jednotlivý člověk přirozeně ve středověku vypadal jinak, každý měl svůj pracovní oděv, ve kterém se odráželo jeho povolání, lépe situovaní lidé měli oděvů několik (cestovní, slavnostní...), podobně se lišila zbroj - podle majetnosti jednotlivce, jeho zaměstnavatele, ale i třeba podle způsobu života. Například český zeman sedící doma na tvrzce a lenivějící na kavalci má samozřejmě jiné oblečení i výzbroj, než český zeman sloužící maďarskému velmožovi proti turkům, který nahrabal tučnou válečnou kořist, přestože oba společensky patří do stejné "škatule".

Nemůžeme tedy vyjmenovat všechny varianty oděvů, zbrojí a zbraní - je jich nepřeberné množství a záleží na vás, co si (adekvátně ke své postavě) vyberete. Pokud si nebudete s něčím vědět rady, nebudete si například jistí, jestli zrovna ten plamenný obojruční meč z hliníku s šesti hroty, který vám přinesl ježíšek, je dobový, nebo budete prostě a jednoduše chtít poradit s již rozmyšlenou postavou, použijte Forum - "Salon u tří tovaryšů", kde najdete také postavy ostatních.Salon najdete zde: https://dobakarlova.brodec.org/viewforum.php?f=32

V katalogu se budeme snažit nevynechat inspirační fotografie, návody, odkazy na různé internetové stránky - výrobce, prodejce, nebo třeba fóra, která se týkají tématu.
Za otce Nezabuda!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů