Průvod Karla IV

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Raskenius
Příspěvky: 15
Registrován: Ne 14. Črv 2015 5:22:58
Kontaktovat uživatele:

Průvod Karla IV

Příspěvek od Raskenius »

Ahoj lidičky.
Já a několik známých bychom se na příští 10. ročník Královského průvodu Karla IV rádi dali „pod jedny barvy“.
a to včetně čabrak pro koně.
Nejsme nijak bohatí spíš jen bychom rádi tuto akci podpořili a vše si budeme asi dělat svépomocí. Už jsme zatím vybrali látky
Bavlněný flanel na čabraky pro koně a Bavlněný dyftýn na lidské kostýmy.
Hledám zde nějaké rady popřípadě fotky, střihy. aby tedy bylo něco pro jezdce a pěší ne nezbytně bojového charakteru - spíše na ten slavnostní průvod... A aby nás to finančně moc nezatížilo a přitom to nebyla vyloženě ostuda či dobový out.
Nemusí to být přímo čistě a výhradně LH - jedná se prioritně o tuto jednu akci...Jestli někdo budete ochoten mi věnovat svůj čas pro radu či podporu.
Mělo by to být zhruba pro tři čtyři koně + další asi 3 až 4 pěší.
S tím, že klidně může být jeden jezdec výše postavený a zbytek jeho družina.
Priorita je jednoduchost na pořízení (vlastní ušití) !!! Rozhodně tedy asi nebudeme dělat podvlíkačky, a zřejmě asi se budeme chtít vyhnout i podšívání(další náklady na látku) atd...
Za případné podměty předem děkuji
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Začni tím, že místo dyftýnu a flanelu nakoupíš len a vlnu, vyjde tě to stejně draho, pokud najdeš dobrej obchod a rozhodně ti to přidá na kráse pokud chceš bejt koukatelnej :) Z barevný vlny vykouzlíš určitě spoustu krásy :)

Jinak co přesně v tom průvodu chceš dělat? co tam máš za roli? Postavit družinu okolo pána je asi dobrej nápad, a jestli k tomu máte koně, tak je to fešácká věc a určitě stojí za to někde sehnat podklad jak se zdobili tenkrát,... zkus si někde sehnat třeba tuhle knihu - http://www.amazon.com/Medieval-Equipmen ... +in+London většina z nich se dá stáhnout, předpokládám že tahle taky (ale je lepší koupit, tyhle knihy stojí za to... )

co se týká kostýmů, tak pro začátek zkus třeba prolézt vlákna postav tu: viewforum.php?f=32 a zkus z toho něco vybrat, když to budeš číst a nejen prohlížet obrázky, pravděpodobně najdeš nějakou ideu :) nebo si zkus projít fotky z předešlých akcí - třeba tu - http://dobakarlova.cz/cs/ věz ale že ne všechno máme dobře, a tak radši konzultuj než něco použiješ, pokud to chceš mít echt :) stejně tak je tam rozptyl bohatých a chudých a stejně tak je tam pořád ještě rozptyl 30 let v kostýmech a to bys asi v rámci jedné družiny mít nechtěl :)
Raskenius
Příspěvky: 15
Registrován: Ne 14. Črv 2015 5:22:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Raskenius »

Milá Eliško - vaše forum prolejzám od momentu, kdy jsem se zaregistroval, tedy vlastně ještě předtím, zaregistroval jsem se abych mohl položit dotazy, neb samotné prolézání se mi jeví velmi zdlouhavé a pro můj účel povětšinou (zdůrazňuji slovo povětšinou) tak trochu mimo mísu. 90% je tu o bojových věcech.
Rozhodně jsem tu právě neobjevil nic o „oblékání koní" proto jsem se -mimo jiné- rozhodl pozeptat, takže za typ na knihu velmi děkuji, už jí zrovna stahuji…

K látkám - potíž je v tom, že já jsem etickým přesvědčením proti materiálům z živočišných zdrojů a tudíž vlna pro mě nepřichází v úvahu a co jsem koukal na cenový rozdíl bavlna - len tak ten je dost markantní. Pokud tedy nevíš o nějakým obchůdku s metráží, který jsem zatím neobjevil. Navíc v tom flanelu a dyftýnu už mi prodají látku barvenou do požadovaných barev to jsem u lnu neviděl - základ je erb-štít který je červeno-zeleně polcen.

Představu tedy základní máme jen prostě hledáme rady typu abych jezdci na koni nedal opasek pasáčka koz (když to přeženu) popřípadě hledáme střihy a tak podobně.

Nějakou základní orientaci mám - kdysi jsem dělal i Historický šerm - to ale již dávno, to ještě ani např. LARP neexistoval…
Tam se aspoň trochu na styl kostýmů hledělo…

Samozřejmě, že v rámci té naší družiny bych nechtěl mít rozptyl 30 let…
No to asi nejspíš vyřešíme tím, že použijeme jednotný Varkoče, jednotný Kápě, popřípadě abychom oddělili toho rytíře bude mít, pokud objevím střih, jinou pokrývku hlavy, lepší zdobený kožený opasek (ten už mám - vlastní výroba již z dřívějška) kožený jemný rukavice (také mám) možná popřemýšlím, že bych mu nějaké potáhl kroužkovou zbrojí…
Meče máme dva. To bude muset stačit…
Stan i když by to byla paráda, v Dobřichovicích kde se první den končí - přespává, nějaký mít, ale tutově z vlatních zdrojů nedáme, to bychom museli objevit někoho kdo by jej byl ochoten zapůjčit…

Letos se to konalo 6-7. června to když bylo v sobotu 32°C ve stínu - zkolabovalo tam 22 lidí a jeden koník taky musel být ošetřen. Takže určitě není účelem nás nabalit do několika, ještě k tomu výrazně teplých vrstev, kdyby se nedej přírodo takovéto počasí, na tom příštím jubilejním 10. ročníku, opakovalo. Já jsem tam byl poprvé - pozván známými od koní, no a po skončení jsem právě navrhl, že bychom příští rok mohli jednak jít i s našimi koníky a navíc pod „jednotnými barvami"

Takže to asi snad odpovědělo nejen na tvoje otázky, ale i případných dalších diskutujících.

Jdu juknout na tu staženou knihu a budu rád za další podněty.
S přáním hezkého dne
rytíř Raskenius von Cossors
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od trener »

Mám dotaz: Jak se snáší s Tvým etickým smýšlením odpor k vlněným tkaninám, když při získávání suroviny není zvířatům ubližováno a současně používání výrobků z kůže (opasky, rukavice), když při získání suroviny jsou zvířata usmrcována? Děkuji
Raskenius
Příspěvky: 15
Registrován: Ne 14. Črv 2015 5:22:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Raskenius »

trener napsal:Mám dotaz: Jak se snáší s Tvým etickým smýšlením odpor k vlněným tkaninám, když při získávání suroviny není zvířatům ubližováno a současně používání výrobků z kůže (opasky, rukavice), když při získání suroviny jsou zvířata usmrcována? Děkuji
Hmm tak v dřívějších dobách asi ovcím možná ubližováno nebylo, ale zkus si zajít na průmyslové stříhání dnes, to je kruté mučení.
A jak jsem psal - ty věci o kterých jsem mluvil pásek a rukavice jsou z dob dřívějších, kdy jsem ještě duševně nebyl na takovéhle etické vlně, takže s tím už těžko něco udělám, a duševně jsem již za ten podíl na tom utrpení/zbytečné smrti dávno zaplatil, ale nehodlám a nebudu podporovat další nové týrání a popřípadě zabíjení.
A také si všimni, že jsem nepsal, že to budu mít oblečeno přímo já.
Můj vývoj, ale není předmětem této diskuze. Takže otázka zpět na tebe - můžeš pomoci?
Naposledy upravil(a) Raskenius dne Po 15. Črv 2015 9:54:11, celkem upraveno 1 x.
Avátar uživatele
Jája
Příspěvky: 2
Registrován: Út 06. Kvě 2014 6:24:50
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Jája »

Jak jsem z Vašeho vyjadřování pochopila, tak jste zřejmě vegan?

To se potom správná rekonstrukce s Vaším etickým cítěním vskutku vylučuje a pochybuji, že Vám zde někdo bude nadšeně radit, ať si šijete oblečení z dyftýnu. Radím Vám zainvestovat a podívat se sem: http://www.sartor.cz/ . :mrgreen:
Raskenius
Příspěvky: 15
Registrován: Ne 14. Črv 2015 5:22:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Raskenius »

Jája napsal:Jak jsem z Vašeho vyjadřování pochopila, tak jste zřejmě vegan?

To se potom správná rekonstrukce s Vaším etickým cítěním vskutku vylučuje a pochybuji, že Vám zde někdo bude nadšeně radit, ať si šijete oblečení z dyftýnu. Radím Vám zainvestovat a podívat se sem: http://www.sartor.cz/ . :mrgreen:
Jájo, pokud chceš škatulkovat, tak ano - jsem Vegan…

Echt rekonstrukce podle LH - no jde o to čeho, pokud bitvy to asi ano, i když i tam by se dala při troše snahy najít cestička, ne všichni v bitvě nosili kožené doplňky a vlněné šaty - bavlna byla už i v té době dosti rozšířena… a nějaký látkový či kovový opasek tam také existoval…

A Karel IV byl taková osobnost, že si myslím, že bude pro mě ctí jej uctít účastí na pochodu v jeho připomínku.
Rozhodně by se dnešní politici a to bez vyjimínky do jednoho měli od něj hodně co učit. ;)

A jak jsem již výše psal potřebuji látky jednobarevné neb erb máme červeno-zeleně polcen a na stránkách Santoru je tam v tomhle sortimentu docela pusto prázdno. Ano jsou tam repliky dobových látek, ale ty vzorované…

Mohu se zeptat já tebe co máš konkrétně proti dyftýnu proč jej zavrhuješ?
Můžeš doporučit jinou Bavlněnou látku?
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Sovinec »

Už jen samotná myšlenka dělat to dobře se rozchází s Tvým uvažováním. Dyftýn je prostě ojeb, tak to je, a bude. Také bych se vyhnul tvrzení, že bavlna u nás byla rozšířená.

Ikdyž to ušiješ dle správných střihů, historický kostým to nebude, a nebude to ani pěkné. Dle mého by se Karel IV. měl uctít tím, že se to udělá pořádně, nelze někoho uctít tím, že se to ojebe a udělá nedobově, zvlášť když to má evokovat nějakou dobovost.

Vlna není zase tak drahá, v APEDu prodávají zbytkovou metráž asi za 150 kč/m (myslím, že bez daně). Jan Pilník (lze dohledat na netu) prodává vlnu od 220 kč/m (s daní).

Len lze levně získat zde, občas se tam objeví lněná látka, za nějakých 70-80 kč/m.

Látkové a kovové opasky měli jako základ kožený řemen, nemýlím se?

Co se týče Tvého přístupu k živočišným produktům. S tím zásadně nesouhlasím, člověk je predátor a obojžravec, žere totiž maso, i to druhé. Už od počátku člověk jeví schopnost zpracovávat živočišné materiály, a proto je dnes na takové úrovni, jaké je. Kdyby nezpracovával zvířata, tzn. nežral je, nestahoval z nich kožešiny, nedělal z nich látky, klíh a podobně, pravděpodobně by umrzl, a dnes bychom se o tom nehádali. Popírat tento fakt je dle mého popíráním přírody. To je asi vše, co k tomu chci říct a nechci s hádat, jen nabízím svůj pohled na danou problematiku.
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Bilajz »

Pokud píšeš, že se bojíš toho, abyste tam nezkolabovali, tak se vykašli na dyftýn. Je to asi nejhnusnější látka, spolu s umělým sametem, kterou můžeš použít. V létě je v tom vedro, v zimě zima. Navíc vypadá prostě hnusně a levně. Bavlna byla rozšířená jako vycpávka, případně jako směsovka se lnem (nevim jak na Karla, na 15tku už ano).
Pokud nechceš vlnu, tak jdi do drahých látek typu brokát, dupion nebo jiné hedvábí, co nabízí například Sartor. Jenže tam už je pak cena nejen látek, ale i oděvů v mnohatisícových částkách.
Holt se smiř s faktem, že základ pro výrobu HISTORICKÉHO kostýmu je len a vlna.
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Sovinec »

Bilajz má pravdu, a pokud chceš jednoho šlechtice, tak toho bych určitě oblékl do něčeho od Sartoru, je to kvalita a za ty prachy to stojí.
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů