Nižší šlechta - Vlk (Wolf) z Greifswaldu 1355 - 70

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Nižší šlechta - Vlk (Wolf) z Greifswaldu 1355 - 70

Příspěvek od Vlk »

Ahoj. Tak jsem se k tomu konečně dostal a na masérovu radu zakládám tomuhle kostýmu zde vlastní vlákno. Jako celek jste mi tenhle kostým už schválili, nicméně já bych na něm pár úprav a o těch by možá bylo záhodno pohovořit.

Nuže, ten můj kostým nebude mít rovné okraje (spodní lem tuniky a pachy), ale bude na nich mít jemnou vlnku, to by myslím vadit nemělo, bude to spíš takové polepšení toho kostýmu. Za další - narozdíl od Richarda to budu mít podšité zlatou (žlutou) látkou namísto bílé... ta bílá se mi skutečně nelíbí, ale to je myslím spíš kosmetický detail. Taky bych chtěl tu suknici o něco delší (tak nad kolena), protože v suknici téhle délky bych při mé postavě vypadal vyloženě blbě. Jinak na té fotce není třeba vidět, jak má řešené zapínání té suknice u krku nebo případně po celé délce. Ale pokud budu mít tu suknici delší, pak zapínání po celé délce asi odpadá, ne? Takže třebas jen zapínání o něco delší (přes celý hrudník) jako zdobení, protože knoflíky byly in. Stejně tak není vidět zapínání rukávů u košile - já bych vsadil na řadu zlatých knoflíků... co vy na to? Taky není vidět, jak je to řešené pod tou kápí... Já bych navrhoval jen prostý ovýlný průstřih a stojací límec u košile. Jinak látku se mi povedlo na tu svrchní suknici sehnat téměř přesně takovou jako je na obrázku - zlatozeleně vyšívaný samet.

Tak tolik k mým názorům a změnám a můžete se do mě pustit ;) .
Přílohy
o%C5%99ez%201695.jpg
o%C5%99ez%201695.jpg (48.14 KiB) Zobrazeno 8074 x
Naposledy upravil(a) Vlk dne Stř 13. Črv 2012 20:41:10, celkem upraveno 3 x.
Imperare sibi, maximum imperum est.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nižší šlechta - Vlk (Wolf) z Greiffenwaldu

Příspěvek od mikey.88 »

Takže:

1) Wolf von Greiffenwald je brilantně zvolené jméno ;) Zní to hodně dobře. Spíš na vysokou šlechtu ověnčenou zlatem a stříbrem. Ale fakt krása...

2) Zapínání tuniky i na rukávech vidět je... jen se musí člověk dobře dívat.

3) Jedná se o ilustraci takže ber na to ohled. Na krále Richarda mi to přijde trochu moc komorní ale tak co já vim o Richardovi že? :D

4) Tunika je patrně do druhé třetiny stehna. V Anglii byli trochu na uzdě oproti Francii a jim podobným "kočičákům" (Jak Maser pěkně tituloval módní středověké fajnšmekry :lol: ) Vlivem perspektivy a sedu na koni se zdá být tunika kratší! Navíc Richard v době Crécy nebyl zrovna nejmladší a tak se mohl držet spíše u starší módy než u začínající přebujelosti frajeřiny krátkých sukní :D

Jinak ve všem co jsi napsal souhlasím kromě zapínání té tuniky. ;) Udělal bych zapínání po celé délce ze zlatých knoflíků stejně jako knoflíků na rukávech. Na rukávech tak 5-6 knoflíků. Vše pořádně upnuté. Nohavice s podvazkem. Nějaký plášť... atd. Je toho hodně. Taky jsi neurčil dataci! cca 1350? 1360? 1370? a místo výskytu ;)

Takže všechno vypiš ať ti mohou více zkušení více poradit :)


Už máš rodový znak?

PS: Na módu jsou tu odborníci jiní takže to všechno ber s rezervou.
Obrázek
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Nižší šlechta - Vlk (Wolf) z Greiffenwaldu

Příspěvek od Klinštejn »

Jméno zní dobře.. ale jestli zní na vysokou šlechtu to nevím :-)

Je to prostě německy :-) Pytlíci ze Sáčkova by v němčině taky jistě zněli jako nějaká hrabata :-)
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nižší šlechta - Vlk (Wolf) z Greiffenwaldu

Příspěvek od maser »

Klinštejn napsal:Pytlíci ze Sáčkova by v němčině taky jistě zněli jako nějaká hrabata :-)
Hmm... Herr Loto und Lobelia von Beutel
Sry za OT :D
silva-nortica.blog.cz
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Nižší šlechta - Vlk (Wolf) z Greiffenwaldu 1350 - 80

Příspěvek od Vlk »

mikey.88 napsal:Zapínání tuniky i na rukávech vidět je... jen se musí člověk dobře dívat.
Tak na rukávech košile ho, ať se dívám, jak se dívám, nevidím. Na tunice něco vidím, ale s ohledem na to, že to má stejnou barvu jako řemení, které má na sobě, si nejsem úplně jistý, zda to nemůže být prostě pás švihácky nošený přes rameno. Na košili to pravděpodobně vážně budou zlaté knoflíky.

Výraz kočičák mě od Masera naprosto dostal, myslím, že se záhy ujme, pokud už se tak nestalo.

Za dataci se omlouvám, už je tam. Místo se nevešlo. Ale Greiffenwald by mělo být existující místo v dnešním Německu, čili tehdejší Svaté Říši Římské. Předpokládám, že při pohybu v zemích koruny české by mě asi oslovovali česky, čili Vlk z Greiffenwaldu, nikoli Wolf von... i by mi to bylo příjemnější, nějak jsem na toho Vlka víc zvyklý.

Zapínání - myslíš zapínání až dolů i v případě, že suknice by byla až po kolena? Nejčastěji vídávám knoflíky na vypasovaných suknicích končících někde pod zadkem nebo nejdéle v půli stehen, u těch delších se nějak nevzpomínám, tak mi to přišlo divné.

Erb mám, ale zatím existuje jen na papíře, grafické zpracování v počítači ještě není hotovo. Nicméně je to zlatý Gryffin v modrém poli. Nejsem si jistý, jak je to s heraldikou v 14tém, tak jsem udělal složitější včetně klenotu, přikryvadel a všeho... ubírat se dá vždycky, že? Kdyžtak řekněte, co je na 14té moc a co se ještě nepoužívala, já to umáznu. Kromě zmíněného štítu se nad štítem nachází kbelcová přilba s modrozlatými přykryvadly u a helmovní korunkou. V klenotu jsou ve stejných barvách orlí křídla, obě obrácená stejným směrem, tedy nalevo. Nad štítem se nachází pokřik, ve kterém stojí: "Neztrácím naději". Pod štítem je heslo s nápisem: "Imperare sibi, maximum imperum est." (největší moc, je moc nad sebou samým) (pokud jsem překladem urazil něčí znalosti latiny, tak se omlouvám). Pokud se něco z toho ve 14tém století ještě nepoužívalo (heslo, pokřik...), tak řekněte, umáznu ho.
Imperare sibi, maximum imperum est.
Avátar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 277
Registrován: Út 01. Zář 2009 11:02:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Nižší šlechta - Vlk (Wolf) z Greiffenwaldu 1360 - 90

Příspěvek od Pohrobek »

NO jméno je fakt super......

Akorát ten střih je klasicke 15. stol, jelikož na iluminaci je Václav IV. na honu.
HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Nižší šlechta - Vlk (Wolf) z Greiffenwaldu 1360 - 90

Příspěvek od Vlk »

mikey.88 napsal:Na krále Richarda mi to přijde trochu moc komorní
Pohrobek napsal:Akorát ten střih je klasicke 15. stol, jelikož na iluminaci je Václav IV. na honu
¨

V tomto se mýlíte oba. Mikey ve jméně, Pohrobek i v době. Je to král Eduard III. u Kresčaku. Obrázek je vyříznut z Ospreye - Kresčak 1346.

A omlouvám se, že jsem neřekl v začátku, odkud obrázek pochází, ale zmínil jsem to už v jiné diskusy, tak jsem na to tentokrát zapomněl.
Imperare sibi, maximum imperum est.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Nižší šlechta - Vlk (Wolf) z Greiffenwaldu 1360 - 90

Příspěvek od Maršálek »

móda v této době byla v Anglii, Francii a v Čechách prakticky stejná - nikdo žádné zpoždění ;)

Svrchní oděv navrhuji pojmenovat jako kabátec - měl by být asi v délce do poloviny stehen, vypasovaný, nejlépe zapínaný vepředu po celé délce (výšce - od spodu až ke krku) na řadu knoflíků, našitých hustě vedle sebe. Rukáv může být dlouhý úzký, módně zapínaný na předloktí opět na řadu knoflíků, nebo krátký po loket s pachem. Spodní košile (suknice) opět vypasovaná, s úzkými rukávy, spínanými na předloktí řadou ozdobných knoflíků (bude-li tak zapínané předloktí dlouhého rukávu kabátce, pak by asi košile byla bez zapínaných rukávů). Dolní lem sukně kabátce bych vlnkou nezdobil.

na obrázku je anglický král Eduard III. v typickém šviháckém oděvu, který nosila šlechta i šviháčtí movití měšťané ;)
jako materiál pro movitého nižšího šlechtice doporučuji damašek, u ne tak movitého pak jemné vlněné sukno (žádná hrubá vlna na vypasovaný oděv ale pěkná oblekovka)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Nižší šlechta - Vlk (Wolf) z Greiffenwaldu 1360 - 90

Příspěvek od Vlk »

Mě se, jak jsem psal podařilo sehnat vyšívaný samet právě takový jako je na obrázku. Takže použiji nejspíš ten (není - li nikdo proti). O knoflících nemůže být sporu. Ano, uvědomuji si, měl by být do poloviny stehen, nicméně jak říkám, to by mi myslím neslušelo, takže bude trochu delší...(myslím, že by se nic stát nemělo, jen prostě nebudu takový kočičák, ale budu lehce konzervativnější), dolů do suknice asi přijdou nějaké ty klíny, tudíž tím pádem b Mimochodem, proč nevlnit spodní okraj... obávám se, že už tam ta vlnka asi bude, ale dá se i odstranit... přišlo mi to moc hezký, vzhledem k tomu, že vlnka už byla na látce tvořená krajem látky z výroby, tak mi přišlo líto toho nevyužít.
Imperare sibi, maximum imperum est.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nižší šlechta - Vlk (Wolf) z Greiffenwaldu 1350 - 80

Příspěvek od maser »

Vlk napsal:Nicméně je to zlatý Gryffin v modrém poli. Nejsem si jistý, jak je to s heraldikou v 14tém, tak jsem udělal složitější včetně klenotu, přikryvadel a všeho... ubírat se dá vždycky, že? Kdyžtak řekněte, co je na 14té moc a co se ještě nepoužívala, já to umáznu. Kromě zmíněného štítu se nad štítem nachází kbelcová přilba s modrozlatými přykryvadly u a helmovní korunkou. V klenotu jsou ve stejných barvách orlí křídla, obě obrácená stejným směrem, tedy nalevo. Nad štítem se nachází pokřik, ve kterém stojí: "Neztrácím naději". Pod štítem je heslo s nápisem: "Imperare sibi, maximum imperum est." (největší moc, je moc nad sebou samým) (pokud jsem překladem urazil něčí znalosti latiny, tak se omlouvám). Pokud se něco z toho ve 14tém století ještě nepoužívalo (heslo, pokřik...), tak řekněte, umáznu ho.
Předně- můžeš používat české gryf.
K té heraldice obecně- 14. století je ještě dobou "normálního" a prostého vyobrazování. Realističtější a až občas šílené erby vznikají od 15. století, více však ale až od 16. století. Znak by měl zabírat co největší plochu štítu.
Základ pro naší dobu je štít se znakem, ostatní už jsou nadstandarty. Ještě by šla ta přilba s korunkou (jednoduchou- tak 3 nebo 5 výběžků; počty perel (na výběžcích) se rozlišují až od 17. stol.). Přilba se samozřejmě na bojový štít nekreslí. Přikryvadla můžou být takřka jaká chceš, ale všeho s mírou. Spodní strana by měla mít barvu kovu (v tvém případě zlatou), vrchní barva modrou.
K té přilbě- pokud máš štít normálně nakreslený, měla by být uprostřed, pokud je štít nahnutý (heraldicky doprava, tj. do leva), bude přilba na heraldicky levém (tj. pravém) horním okraji natočená trochu z profilu.
Heslo a pokřik můžeš rovnou smazat, to je už hodně mladá záležitost.

Jestli chceš, tak pak pošli obrázek mejlem a můžeme to ještě prodiskutovat.
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů